Opublikowany przez: apis74 2011-09-28 16:47:46
Jabłka to jedne z najbardziej popularnych, ale i najzdrowszych owoców spożywanych przez Polaków. Zjadane, jako świeży owoc zawierają witaminę C (8 mg w 100 g świeżego jabłka), większość innych witamin i minerałów (potas, żelazo, magnez), dużą ilość błonnika roślinnego, kwercetynę (44 mg w 1 kg jabłek), a także pektynę (1–1,5 g w 100 g), która wiąże substancje toksyczne występujące w jelitach, osłania błonę śluzową przed wpływem szkodliwych czynników mechanicznych i chemicznych oraz hamuje rozwój patologicznej flory bakteryjnej jelita, niekorzystnej dla organizmu.
Jabłka są również źródłem węglowodanów i lekkostrawnego błonnika, który poprawia przemianę materii i korzystnie wpływa na układ trawienny. Dlatego też owoce te są nieodzownym składnikiem diet odchudzających. Mają niską wartość na indeksie glikemicznym (fruktoza i inne cukry uwalniają się powoli z błonnika, przez co zawartość cukru we krwi konsumenta rośnie wolno, bez nagłych odchyleń) i mogą je spożywać osoby chorujące na cukrzycę lub hipoglikemię. Nie dotyczy to soku jabłkowego po oddzieleniu błonnika, gdzie wartość na indeksie glikemicznym ulega sporemu podwyższeniu.
Jak na owoce, zawierają niewielką ilość kalorii. Średniej wielkości jabłko o wadze 100 g to tylko około 52 kcal.
Do głównych zdrowotnych właściwości jabłek należą zdolność obniżania poziomu cholesterolu, a tym samym zmniejszenie ryzyka chorób naczyń krwionośnych, zawału mięśnia sercowego i wylewu. Zarówno rozpuszczalne, jak i nierozpuszczalne frakcje błonnika mają aktywność przeciwnowotworową, wynikającą ze zmniejszania zaparć i usuwania potencjalnie toksycznych substancji ze stolcem.
Jabłka są także jednym z głównych źródeł flawonoidów. W owocach tych zawarte są pochodne kwercetyny, epikatechina, procyjanidyny i kwas chlorogenowy, znane jako wyjątkowo silne przeciwutleniacze. Proantocyjanidyny zapobiegają utlenieniu cholesterolu LDL, obniżają ciśnienie tętnicze krwi, blokując aktywność enzymów uczestniczących w skurczu naczyń i hamują agregację płytek krwi. A kwercetyny wraz z witaminą C wpływają korzystnie na układ odpornościowy organizmu.
W Azji jabłka polecane są w schorzeniach wątroby i nerek. Natomiast medycyna ludowa zaleca duże spożycie jabłek w przypadku anemii, reumatyzmu i kamicy oraz uznaje je za środek przeciwgorączkowy.
Gryzienie, zwłaszcza twardych jabłek korzystnie wpływa na zęby i dziąsła, wzmacniając je. Jednak wbrew obiegowej opinii zjedzenie tego owocu przed snem nie zwalnia z obowiązku umycia zębów, ponieważ zawarte w nim cukry, są pożywką dla żyjących w jamie ustnej mikroorganizmów i przyczyniają się do rozwoju próchnicy.
Jabłka wykorzystuje się również w kosmetyce. Dzięki sporej zawartości kwasów owocowych AHA, mają właściwości delikatnie złuszczające naskórek. Ten naturalny jabłkowy peeling pozwala oczyścić skórę z martwych komórek warstwy rogowej, zanieczyszczeń i nadmiaru serum. Po złuszczeniu naskórka skóra staje się wyraźnie gładsza, ma lepszy koloryt oraz wygląda świeżo. Przygotowana ze świeżych jabłek maseczka działa odżywczo, wygładza drobne zmarszczki i lekko napina skórę.
Ostatnio, zwłaszcza w dietach odchudzających, modny stał się ocet jabłkowy. Ma on nie tylko właściwości wspomagające odchudzanie, ale również jest świetnym kosmetykiem. Stosując ocet jabłkowy możemy pozbyć się wyprysków, zapobiec wypadaniu włosów, sprawić, że nasza skóra będzie jędrna i napięta, a drobne zmarszczki wygładzone.
Źródła:
http://www.spa24.pl/jablko-w-kosmetyce.html,
http://www.fit.pl/dietadlaciebie/dla_zdrowia_i_urody/koktajlowo_owocowo,100,1,0.html,
http://www.poradynazdrowie.pl/jablka-i-witaminy.html,
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jab%C5%82ko
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Justyna mama Łukasza 2011.09.30 09:03
W tym roku jabłuszka smakuja mi strasznie.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.