Bardzo ważne jest byś poczekała, aż twój brzuszek będzie widoczny, zanim zaczniesz oswajać malucha. Pomijamy oczywiście fakt, że lepiej jest poczekać i mieć pewność, że dziecko zdrowo się rozwija i wszystko jest w porządku. Dla małego dziecka czas dłuży się niemiłosiernie, a okres siedmiu czy ośmiu miesięcy to już mordęga. W jaki więc sposób przekazać dziecku radosną nowinę, nie strasząc go?
Oto kilka naszych cennych rad:
- Powiedź maluchowi o radosnej nowinie głosem spokojnych i radosnym tylko w gronie najbliższych osób, a nie w momencie gdy nawet oni jeszcze nie wiedzą o ciąży. Na pewno powstanie wtedy zamieszanie i nie znajdziesz dla dziecka chwili relaksu.
- Pamiętaj, aby dać dziecku do zrozumienia, że dzidziuś w Twoim brzuszku będzie wasz jak i jego, używając określeń: „twój braciszek/siostrzyczka”, „nasza dzidzia”. Ważne by powtarzać tę informację kilkukrotnie.
- Wyjaśnij maluchowi, że na początku dzidzia nie będzie mogła się z Wami bawić, bo będzie na to za mały.
- Opisz jak mniej więcej będzie wyglądał dzidziuś na którego czekacie.
- Porozmawiaj z dzieckiem o jego narodzinach, pokazując mu zdjęcia.
- Wyznacz dziecku zadania związane z przywitaniem nowego członka rodziny. Idealnym pomysłem będzie wybranie się na zakupy, razem przygotujcie pokój dla dziecka.
- Porozmawiaj z dzieckiem co zmieni się w rozkładzie waszego dnia, gdy pojawi się dzidziuś. Wyjaśnij spokojnie, że małe dzieci często płaczą, wymagają dużo uwagi i czasami doprowadzają wszystkich do czarnej rozpaczy.
- Nie zapomnij powiedzieć dziecku, że dzidzia zamieszka z wami na dobre, a nie tylko parę dni lub tygodni.
- Wytłumacz dziecku, że będziesz musiała pojechać na kilka dni do szpital, aby lekarz i położne pomogli dzidziusiowi przyjść na świat, a nie dlatego, że jesteś chora.
- Świetnym rozwiązaniem jest poproszenie malucha, aby tworzyło rysunki przedstawiające jego i dzidziusia.
Po przyjściu dzidziusia na świat:
- Pokaż dziecku jak, ostrożnie i delikatnie trzymać dzidzię na kolanach, kiedy obok siedzi ktoś dorosły. Pamiętaj by nigdy nie zostawiać dzieci samych bez opieki.
- Pokaż dziecku w jaki sposób głaskać młodsze rodzeństwo po główce.
- Pamiętaj, że my dorośli inaczej postrzegamy u dzieci zazdrość, co może okazać się naturalnym instykntem samozachowawczym.
- Nastaw się na ewentualne "cofnięcie się" dziecka w rozwoju - starsze dziecko może nagle znów potrzebować pieluszek lub ssać kciuk. Spokojnie, to przejściowe.
- Zrób wszystko co w Twojej mocy by stały plan dnia starszego dziecka nie zmienił się za mocno. Rytuały dnia i stabilność jest dla dziecka bardzo ważna.