Infekcja intymna w lecie: Jakie są objawy? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Infekcja intymna w lecie: Jakie są objawy?

Infekcja intymna w lecie: Jakie są objawy?

Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa yanalya na Freepik

Letnia aura i wakacyjne aktywności sprzyjają rozwojowi infekcji intymnych. Jakie są objawy?

Infekcje intymne to powszechny problem wśród kobiet. Latem, gdy warunki sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów, ryzyko zakażeń może znacznie wzrosnąć. Co sprzyja rozwojowi infekcji intymnej i jakie są jej objawy?

Infekcja intymna latem – jak możemy się jej nabawić?

Letnie aktywności znacznie mogą wpływać na rozwój infekcji intymnej u kobiet.  Wysoka temperatura i wilgotność o wiele bardziej sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów, takich jak grzyby i bakterie. Idealne warunki dla infekcji stwarza też noszenie mokrych strojów kąpielowych przez dłuższy czas. Również kąpiele w publicznych basenach i jacuzzi mogą być dobrą pożywką dla drobnoustrojów. Uważajmy także w trakcie korzystania z publicznych toalet, w których warto zachować szczególna higienę.    

Infekcja intymna – jakie są objawy?

Swędzenie i pieczenie, a także dyskomfort miejsc intymnych - to jeden z najczęstszych objawów, który może wskazywać na infekcję grzybiczą lub bakteryjną.

Zmiana zapachu wydzieliny z pochwy także może być objawem infekcji bakteryjnej, takiej jak bakteryjne zapalenie pochwy. W przypadku infekcji grzybiczej zapach może być mniej wyraźny, ale również zmieniony. Wydzielina może mieć także zmienioną konsystencję, kolor lub zapach.

Dodatkowo infekcje intymne mogą powodować podrażnienie cewki moczowej, co skutkuje bólem lub pieczeniem podczas oddawania moczu.

Na infekcję intymną może również wskazywać kłucie, ból, pieczenie lub dyskomfort podczas stosunku. Infekcje mogą prowadzić do obrzęku i zaczerwienienia w okolicach intymnych, co może dodatkowo potęgować dyskomfort.

Gdy podejrzewamy u siebie infekcję intymną, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże w postawieniu diagnozy i zaleci odpowiednie leczenie.

Jak możemy zmniejszyć ryzyko infekcji intymnej latem?

Pamiętajmy, aby zawsze po kąpieli w basenie, jeziorze, morzu zadbać o czystość okolicy intymnej i dokładnie ją umyć wodą z mydłem. Zmieniaj też mokre stroje kąpielowe jak najszybciej po kąpieli, a noszenie przewiewnej, bawełnianej bielizny może pomóc w utrzymaniu suchego środowiska. Staraj się również unikać bezpośredniego kontaktu z powierzchniami w publicznych toaletach i miejscach kąpieli, zachowaj higienę po.

Pamiętaj też, że dobra dieta, bogata w probiotyki i prebiotyki, czyli jogurty, kiszonki itp. może wspierać zdrową florę bakteryjną pochwy.

CZYTAJ TEŻ >> Domowe spospoby na upały - jak przetrwać gorące dni?