Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Listek Źródło artykułu: mat. partnera 2022-06-14 09:56:04
Czechy to nie tylko serce Europy, ale także centrum leczenia metodą in vitro, do którego przyjeżdżają pary z całego świata. Na pytanie, dlaczego właśnie Czechy stały się liderem w dziedzinie medycyny reprodukcyjnej, można udzielić kilku odpowiedzi:
W porównaniu z Polską (ale także z innymi krajami) Czechy są krajem bardzo liberalnym. Dzięki wysokiemu poziomowi leczenia metodą zapłodnienia in vitro co roku rodzi się tu ponad 6000 dzieci, przy czym 60% matek stanowią kobiety po 35 roku życia. Innym ważnym czynnikiem jest możliwość zapłodnienia wszystkich jajeczek, co znacznie zwiększa szanse na udane zajście w ciążę.
Nie wszystkie pary są w stanie począć dziecko z własnych komórek - w takim przypadku programy dawstwa są jedyną opcją, która pozwala na wykorzystanie do zapłodnienia jajeczek lub zarodków od dawczyń. Czechy znane są z bardzo odpowiedzialnego podejścia do procesu dawstwa, a w miejscowych klinikach jako dawczynie rejestrowane są wyłącznie młode i zdrowe kobiety, które przeszły szereg badań.
Dumą Czechow jest wysoki poziomu edukacji i szereg uczelni, których absolwenci odbyli wiele praktyk zawodowych i zagranicznych staży. Podobnie jest w dziedzinie medycyny reprodukcyjnej, w której lekarze nieustannie się kształcą, nawet po ukończeniu studiów. Dzięki znajomości nowoczesnych metod są oni w stanie zaoferować indywidualnie dobrane zabiegi o bardzo wysokim wskaźniku skuteczności.
Tak, aspekt finansowy również odgrywa istotną rolę w procesie podejmowania decyzji. Mimo że zainteresowane osoby z innych krajów początkowo obawiają się, czy podróż na leczenie in vitro będzie dla nich dużym kosztem, nie należy zapominać, że nawet podróżując za granicę, można oszczędzić. Niskie koszty są więc jednym z wielu powodów, dla których (nie tylko) polskie pary wybierają Czechy jako miejsce, w którym chcą spełnić swoje marzenie o dziecku.
Czechy leżą o rzut beretem od Polski, więc nawet jeśli trzeba będzie trochę podróżować, nie ma ryzyka szoku kulturowego ani komplikacji komunikacyjnych. Bez problemu można posługiwać się kilkoma językami (w tym polskim), a wiele klinik zatrudnia polskich koordynatorów, którzy przeprowadzą Cię przez proces leczenia.
“Mam 32 lata i przez rok staraliśmy się o dziecko, potem lekarz zdiagnozował u mnie zespół policystycznych jajników. Brałam wiele leków, ale żadne z nich nie działały. W końcu mój polski lekarz polecił mi czeskich lekarzy i z zaskoczeniem stwierdziłam, że na forach poświęconych niepłodności (w tym Stowarzyszenia In Vitro bez granic) Czesi mają bardzo dobre referencje. Najwięcej pozytywnych opinii zebrała Praga, więc zdecydowaliśmy się tam pojechać. Wcześniej skontaktowaliśmy się z koordynatorem z kliniki Europe IVF, który mówił po polsku, więc nie było sytuacji, żebym czegoś nie rozumiała lub nie wiedziała. Wybraliśmy się na wycieczkę bez gorączki podróżniczej, mieliśmy zapewnione zakwaterowanie w bardzo dobrej cenie, a ponadto atmosfera samej Pragi pozwoliła mi poczuć się jak na wakacjach i po długim czasie w końcu czułam się zrelaksowana. Udało mi się zajść w ciążę za pierwszym razem i do dziś, kiedy zaglądam do wózka, myślę o tych, którzy cierpliwie i profesjonalnie mi pomogli”
To oczywiste, że przy takiej ilości klinik przeprowadzających zapłodnienie metodą in vitro, trudno jest wybrać "tę jedyną". Informacje na różnych forach mogą pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji, ale nie należy zapominać, że wiele czeskich klinik udziela informacji bezpośrednio, w formie bezpłatnej konsultacji online. Dzięki temu można porozmawiać z większą liczbą lekarzy i ocenić, która klinika najbardziej nam odpowiada .
Niewątpliwie odległość będzie odgrywać ważną rolę, ale nie należy ignorować klinik w Pradze, te bowiem mają największe doświadczenie. Na koniec warto oszacować koszty leczenia, które podadzą Ci kliniki - ale pytając o cenę, nie zapomnij dowiedzieć się, co ona obejmuje. A żeby nie zapomnieć, wszystkim, którzy potrzebują porady, polecamy polskie Stowarzyszenie In Vitro Bez Granic, które pomoże Wam w podjęciu decyzji.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.