Ciąża trwa 40 tygodni, co daje 9 miesięcy kalendarzowych. Warto jednak mieć świadomość, że termin porodu liczy się w specyficzny sposób – nieco inaczej niż określanie biologicznego czasu trwania ciąży.
Termin porodu zgodnie z regułą Naegelego
Wiek ciążowy oraz termin porodu określa się na podstawie tzw. reguły Naegelego. Jego istotą jest uwzględnianie nie faktycznego momentu zapłodnienia, a ostatniej miesiączki.
Zgodnie z brzmieniem reguły, za pierwszy dzień ciąży bierze się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Za punkt wyjścia uznaje się cykl 28-dniowy. W zależności od tego, ile trwa średni cykl konkretnej kobiety, do uzyskanego wyniku dodaje się lub odejmuje liczbę dni odpowiadającej różnicy między cyklem wzorcowym a cyklem faktycznym.
Przykład 1. Załóżmy, że 20 kwietnia rozpoczęła się ostatnia miesiączka, a cykl trwa dokładnie 28 dni. Przewidywany termin porodu to 25 stycznia kolejnego roku.
Przykład 2. Załóżmy, że 20 kwietnia rozpoczęła się ostatnia miesiączka, a cykl trwa 25 dni. Przewidywany termin porodu to 22 stycznia kolejnego roku.
Przykład 3. Załóżmy, że 20 kwietnia rozpoczęła się ostatnia miesiączka, a cykl trwa 29 dni. Przewidywany termin porodu to 26 stycznia kolejnego roku.
Jak działa kalkulator ciążowy?
Chociaż termin porodu można obliczyć „ręcznie”, warto skorzystać z wygodnych narzędzi. Z pomocą przychodzi internetowy wiarygodny kalkulator ciąży, dzięki któremu można poznać:
- aktualny wiek ciąży,
- przewidywaną datę porodu.
Zasada działania takiego narzędzia jest prosta – bazuje na regule Naegelego. Zamiast jednak korzystać z kalendarza, wystarczy wpisać takie dane jak:
- datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki,
- średnią długość cyklu.
Po zatwierdzeniu danych, w ciągu kilku sekund pojawi się informacja o przewidywanej dacie porodu.
Termin porodu warto znać
Tylko niewielki odsetek noworodków przychodzi na świat w wyznaczonym czasie. Warto jednak znać orientacyjny termin porodu, ponieważ jest to ważne ze względów medycznych.
Znając wiek ciąży, można szybko i precyzyjnie wyłapać ewentualnie nieprawidłowości związane z rozwojem płodu. Dlatego już na pierwszej wizycie lekarskiej, ginekolog – na podstawie pomiarów dokonanych za pomocą aparatury do USG – szacuje wiek ciąży oraz przewidywaną datę porodu. Termin wyznaczony w okolicach 11. tygodnia ciąży jest najbardziej wiarygodny. W późniejszych miesiącach będzie się zmieniał – w zależności od poszczególnych parametrów pomiarowych płodu.