Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2023-10-17 13:27:04
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa user18526052 na Freepik
Pierwsze dni i miesiące maluszka, to etapy, kiedy niemal codziennie możemy obserwować zmiany w rozwoju fizycznym i emocjonalnym dziecka. W drugim miesiącu życia dziecko staje się bardziej aktywne, nieco krócej również śpi. Wielu rodziców zastanawia się, ile powinno spać dwumiesięczne dziecko?
Na początku drugiego miesiąca maluch w zauważalny sposób zmienia swój wygląd - na rączkach i nóżkach pojawiają się typowe dla niemowlaka fałdki. Dziecko zaczyna być również bardziej aktywne i coraz ciekawiej przyglądać się światu. Wielu rodziców zastanawia się, ile śpi dwumiesięczne dziecko? Martwią się oni bowiem często, że maluszek śpi zbyt mało albo zbyt długo. Ile więc śpi dwumiesięczne dziecko? Zgodnie z normami rozwojowymi dwumiesięczne dziecko śpi około 11 godzin w nocy, natomiast w ciągu dnia może mieć nawet 5 drzemek, o łącznej długości około 5 godzin. Niektóre dzieci będą potrzebować w wieku dwóch miesięcy nawet 20 godzin snu na dobę. Zwróćmy też uwagę, że sen dwumiesięcznego dziecka jest podzielony jest na krótsze etapy 2-3 godzinne, a także na wybudzanie, gdy maluszek jest głodny w nocy.
Pamiętajmy też, że dzieci rozwijają się w różny sposób i niektóre niemowlęta będą potrzebować tego snu nieco więcej, inne zaś mniej. Jednakże, jeśli różnice pomiędzy przyjętymi standardami snu dwumiesięcznego dziecka, a rytmem dobowym naszego maluszka znacznie się różnią, należy skonsultować się z pediatrą, który zbada dziecko i wyjaśni sytuację.
W porównaniu z noworodkiem, który większą część doby przesypiał albo płakał, dwumiesięczny niemowlak podczas czuwania rozgląda się i coraz więcej rozumie. Powoli ustala się jego rytm dobowy - śpi w określonych godzinach, zaczynasz się też orientować, kiedy wychodzi na spacer, a kiedy się bawi. W nocy budzi się o zbliżonych porach na karmienie. Kiedy dziecko nie śpi, zaczyna się rozglądać, przyglądać zabawkom umieszczonym w pobliżu. Dużym zainteresowaniem cieszą się teraz zabawki i atraktory zawieszone nad łóżeczkiem, kolorowe przedmioty znajdujące się w zasięgu wzroku. Maluch odwraca główkę w stronę okna lub źródła światła. Coraz baczniej przygląda się mamie podczas karmienia, przewijania, kąpieli i ubierania. Maluszek zaczyna też rozpoznawać głosy - potrafi reagować na głos mamy, która nie jest w zasięgu jego wzroku.
Rozwój dziecka dwumiesięcznego jest niezwykle dynamiczny, a uważny opiekun potrafi niemal z dnia na dzień widzieć drobne różnice w zachowaniu maluszka.
CZYTAJ TEŻ >>
Spacer z małym dzieckiem jesienią - jak je przygotować?Łóżko dziecięce domek: idealne rozwiązanie dla komfortu i bezpieczeństwa dzieci
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.