Opublikowany przez: ULA 2013-08-27 14:56:42
Określenie średniej długości życia zwierząt domowych może sprawiać trudność – źródła podają różne dane na ten temat. Ponadto wydaje się, że nasze zwierzaki żyją coraz dłużej, co wynika zapewne z coraz lepszej opieki i większej wiedzy na ten temat.
Żyć szybko i umierać młodo
Tak brzmiał polski tytuł fabularnego filmu amerykańskiego reżysera Rogera Avary'ergo. Przesłanie to, a dokładniej mówiąc jego pierwszą część, „wzięły sobie do serca” niektóre domowe zwierzaki. Ich życie jest niezwykle krótkie, ale za to bardzo intensywne. Oczywiście tak zaprogramowała je natura.
„Rekordzistami” w tym względzie, wśród domowych pupili, są gryzonie. Myszy opuszczają ten świat średnio już po półtora roku. Niewiele dłużej czerpią radość z życia chomiki (do około 2 lat) czy szczury (średnio 2-3 lata, maksimalnie do 4-5 lat). Jak na gryzonia, długowieczne są na przykład świnki morskie, które mogą dożyć lat 10.
Niezbyt długo będziemy cieszyć się również towarzystwem drobnych ptaków, takich jak zeberki, mewki, kanarki czy papużki faliste. W dobrych warunkach raptem kilka lat, które dla nas są ledwie chwilą, dla nich całą wiecznością.
No właśnie – w dobrych warunkach, czyli pod opieką człowieka. Dzicy kuzyni naszych domowych pupili odchodzą z tego świata niezwykle szybko, ponieważ stanowią najniższe ogniwo łańcucha pokarmowego. Po prostu padają ofiarą licznych drapieżników. W ich przypadku słowa „żyć szybko i umierać młodo” dosłownie stają się życiowym mottem. W krótkim czasie muszą dorosnąć, znaleźć partnera i wychować potomstwo, tak by zachować ciągłość gatunku.
Kilkanaście lat, a może dłużej
Przykre, gdy ukochane zwierzątko odchodzi tak szybko, jak to robią gryzonie czy drobne ptaki. Na szczęście najwięksi przyjaciele człowieka pozostają z nami nieco dłużej, nawet kilkanaście lat. Mowa o psach i kotach.
Psy statystycznie dożywają 12-15 lat, tak mniej więcej. To jak długo będziemy cieszyć się ich towarzystwem zależy od rasy, do jakiej należą, a dokładniej mówiąc od jej wielkości. Psy ras małych i miniaturowych mogą dożyć lat kilkunastu, podczas gdy ich olbrzymi kuzyni rzadko kiedy przekraczają dziesiątkę. Co ciekawe, pospolite kundelki dłużej przebywają na tym świecie niż ich rodowodowi pobratymcy – niektóre z nich potrafią osiągnąć sędziwy wiek 17, 19, a nawet, choć to rzadkość, 20 lat.
Znacznie dłużej trwa życie kotów. Co prawda, dziko żyjący przedstawiciele tego gatunku nie chodzą po tym świecie zbyt długo, ponieważ giną w wyniku wypadków, chorób, niedożywienia i wyczerpania, jednak ich domowi kuzyni dożywają nawet 15-20 lat! A istnieją doniesienia o kotach, które przeżyły aż lat 30! To dopiero rekord.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
86.111.*.* 2017.01.06 15:56
Rozstanie jest najgorsze... :(
Sonia 2013.11.23 21:50
89.70 najpierw radzę sprzwdzić wiadomości a potem klikać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sonia 2013.11.23 21:50
89.70 najpierw radzę sprzwdzić wiadomości a potem klikać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.