Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2024-08-07 12:33:17
Autor zdjęcia/źródło: Freepik.com
Jak duże znaczenie ma dieta dla hipoglikemii reaktywnej i gdzie szukać pomocy w planowaniu posiłków? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!
Osoby cierpiące na hipoglikemię reaktywną obserwują u siebie objawy charakterystyczne dla niskiego stężenia glukozy we krwi takie jak: drżenie rąk, zawroty głowy, mrowienie w kończynach, wzmożona potliwość ciała, osłabienie, kołatanie serca, przyspieszony puls, uczucie głodu, suchość w ustach, zaburzenia widzenia, uczucie niepokoju, nerwowość, częste ziewanie. Jak można wywnioskować z powyższej listy, objawy hipoglikemii reaktywnej są podobne do tych, które występują przy niedocukrzeniu u osób cierpiących na cukrzycę. W przeciwieństwie jednak do hipoglikemii cukrzycowej, hipoglikemia reaktywna nie doprowadza do utraty świadomości.
Zaobserwowałeś u siebie objawy hipoglikemii reaktywnej? Koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Jak przebiega diagnostyka tego zaburzenia (hipoglikemia reaktywna nie jest chorobą)? Lekarz zbierze od Ciebie szczegółowy wywiad, skieruje Cię również na badanie krzywej cukrowej i insulinowej. Aby stwierdzić hipoglikemię reaktywną muszą zostać spełnione trzy warunki:
Nie ma potwierdzonych dowodów na skuteczność leczenia farmakologicznego w takim zaburzeniu, jak hipoglikemia reaktywna. Dieta jest w tym wypadku czynnikiem kluczowym. Co za tym idzie, leczenie hipoglikemii reaktywnej polega głownie na zmianie nawyków żywieniowych. Ważne, by nie dopuszczać do sytuacji, w których organizm będzie wydzielał insulinę w nadmiernych ilościach.
Jak planować posiłki przy hipoglikemii reaktywnej? Twoja strategia żywieniowa powinna opierać się na unikaniu szybkowchłanialnych węglowodanów i sięganiu po produkty o niskim indeksie glikemicznym. Posiłki (od 4 do 5 dziennie) staraj się spożywać o stałych porach, w odstępach nie dłuższych niż 3 godziny. Muszą one być zbilansowane, bogate w dobrej jakości tłuszcze, pełnowartościowe białko, a także w złożone węglowodany z wysoką zawartością błonnika pokarmowego. Źródła tych ostatnich to m.in. ciemne pieczywo, brązowy ryż, kasza gryczana, soczewica, soja, makaron pełnoziarnisty i komosa ryżowa. Dieta dla hipoglikemii reaktywnej powinna zawierać też świeże warzywa i owoce będące źródłem błonnika.
Samodzielne ułożenie właściwej diety dla hipoglikemii reaktywnej nie jest sprawą łatwą. Warto zaufać w tym względzie profesjonalistom, którzy przygotują dla Ciebie indywidualny plan żywieniowy. Gdzie ich znaleźć? Na stronie https://madebydiet.com/
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.