Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P.
Autor zdjęcia/źródło: mat. promocyjne Dentisal
Stałe pory posiłków, wieczorna kąpiel, chodzenie spać o określonej godzinie – powtarzane każdego dnia sprawiają, że dziecko czuje się bezpiecznie i prawidłowo się rozwija. Wśród codziennych rytuałów powinny się też znaleźć te związane z higieną jamy ustnej – zwłaszcza wieczorną, ponieważ w nocy szkodliwe bakterie przyczyniające się do powstania ubytków mają największe możliwości działania.
– Ubytki powstają przede wszystkim w wyniku szkodliwej aktywności bakterii z gatunku Streptococcus mutans. Gromadząc się na płytce nazębnej – która ma postać charakterystycznego nalotu na granicy zębów i dziąseł, powodują one powstawanie kwaśnego pH w buzi, co w efekcie osłabia szkliwo zębów. To z kolei sprawia, że zęby stają się podatne na powstawanie nowych ubytków. Jednym z czynników sprzyjających działalności Streptococcus mutans jest czas. Im dłużej pokarm zalega w jamie ustnej, tym gorzej. Dodatkowo, wieczorem organizm wydziela mniej śliny, która w naturalny sposób oczyszcza zęby. Dlatego zaniedbania związane z wieczornym rytuałem higieny zębów mogą przynieść najwięcej szkody. – podkreśla Anita Walczak, ekspert marki Dentisal, dyplomowana higienistka stomatologiczna z bogatym doświadczeniem w pracy z małymi pacjentami, Prezydent Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej.
Aż 41% pytanych mam przyznaje, iż zdarza się, że wieczorne mycie zębów bywa przez dzieci pomijane. [1]
– To bardzo niepokojące, ponieważ pozwalając na to, by dziecko nie zadbało o zęby wieczorem, dajemy mu tym samym sygnał, że jest to element higieny, który od czasu do czasu można sobie odpuścić. W ten sposób u dzieci mogą utrwalić się niewłaściwe nawyki – przestrzega ekspert. – Warto zatem uczynić z wieczornej higieny jamy ustnej codzienny rytuał. Jego powtarzalność przyzwyczai dziecko do czynności z nią związanych. Dzięki temu zwiększamy szansę, że z czasem przerodzą się one w zdrowy nawyk, towarzyszący mu także w dorosłym życiu.
Ważne, żeby rodzice zaangażowali się i towarzyszyli dziecku w czasie wieczornych rytuałów związanych z higieną jamy ustnej. Higienistka stomatologiczna wyjaśnia – Dzieci, bez kontroli rodziców popełniają w dbaniu o zęby wiele błędów: za krótko lub niedokładnie je szczotkują, a nawet zupełnie unikają tej czynności. Pamiętajmy też, że to właśnie rodzice powinni myć zęby dziecka, co najmniej do ukończenia przez nie 8 roku życia. Najlepiej robić to przed lustrem, żeby dziecko widziało w odbiciu wykonywane przez nas ruchy. Nie zapominajmy też o wyczyszczeniu powierzchni języka, ponieważ szkodliwe bakterie obecne są w obrębie całej jamy ustnej. Z kolei w przypadku starszych dzieci zalecam tzw. kontrolowaną samodzielność. Owszem, mogą już umyć zęby same, jednak rodzice wciąż powinni sprawdzać czy zrobiły to właściwie.
Jednak samo szczotkowanie zębów to za mało i świadomych tego faktu jest ponad połowa pytanych mam.[2] Dlatego – podczas zalecanych co 3 miesiące wizyt kontrolnych u specjalisty, warto zapytać o nowe, dostępne rozwiązania, które mogą pomóc jeszcze lepiej zatroszczyć się o dobry stan jamy ustnej dziecka. Nauka wciąż idzie do przodu, dzięki czemu dbanie o zęby staje się coraz skuteczniejsze. – podkreśla ekspert. – Przykładem jest Dentisal. To preparat do stosowania po każdym wieczornym myciu zębów, który zawiera dobroczynny szczep bakterii Streptococcus salivarius M18. Badania naukowe wykazały[3], że szczep ten ma zdolność przeciwdziałania bakteriom Streptococcus mutans – które jak wspominałam w dużej mierze odpowiadają za powstawanie nowych ubytków. Wykazano również, że szczep Streptococcus salivarius M18 produkuje enzymy, które pomagają utrzymać odpowiednie pH w jamie ustnej i redukują akumulację płytki nazębnej nawet o 50%. Dzięki temu w grupie przyjmującej S. salivarius M18 zaobserwowano nawet ponad 3-krotnie większą szansę na uniknięcie nowych ubytków[4].
Dentisal to suplement diety, przeznaczony dla wszystkich dzieci powyżej 3. roku życia oraz osób dorosłych. Ma on postać pastylek do ssania o lubianym, truskawkowym smaku. Po umyciu zębów wieczorem dziecko powinno ssać pastylkę przez ok. 5 minut. Ważne, aby już potem nic nie jadło ani nie piło. Dzięki temu dobroczynny szczep Streptococcus salivarius M18 będzie mógł skutecznie skolonizować jamę ustną dziecka. Regularne stosowanie Dentisalu, jedynego preparatu w Polsce zawierającego opatentowany szczep Streptococcus salivarius M18, przyczynia się do utrwalenia u dziecka nawyków związanych z prawidłową, uzupełniającą higieną jamy ustnej, a codzienny rytuał przyjmowania pastylki może też stać się dla rodziców i dziecka ważną, wieczorną chwilą.
Łącząc troskę o zdrowie, edukację i utrwalanie właściwych nawyków oraz budując wzajemną bliskość, jednocześnie aż 3-krotnie zwiększamy szansę na to, że nasza pociecha nie będzie miała nowych ubytków.
Dentisal zawiera szczep Streptococcus salivarius M18 oraz witaminę D.
*Witamina D pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów. Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Należy pamiętać, że zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia mają istotne znaczenie.
Oto wyniki konkursu i lista zwycięzców, do których zostaną wysłane zestawy 3 produktów Dentisal. Nagrody zostaną przesłane do 31 lipca 2018 r.
Katarzyna R.; Justyna C.; Izabela B.; Anna F.; Monika S.; Klaudia O.; Daria R.; Ewa M.; Milena K.; Anna J.-P.; Gabriela W.; Barbara W.; Agnieszka K.; Kinga C.; Jolanta M.; Justyna D.; Joanna S.; Agnieszka Z.-K.; Maria G.; Izabela K.
Rozwiąż quiz TUTAJ>> i odpowiedz na pytanie konkursowe w nim zawarte.
Do wygrania 3-miesięczny zapas produktu Dentisal dla Twojego dziecka!
Spośród uczestników wyłonimy aż 20-u laureatów!
Na Wasze zgłoszenia czekamy do 5 lipca 2018 r.
[1] Badanie wiedzy mam na temat higieny jamy ustnej u dzieci, przeprowadzone przez IQS Sp. z o. o. Dla marki Dentisal, metoda ilościowa CAWI, próba N = 200
[2]Ibidem
[3]Di Pierro F. i wsp. Clinical, Cosmetic and Investigational Dentistry 2015; 7: 107-113.; Burton J. i esp. PLOS ONE June 2013. Volume 8, Issue 6.; Scariya L. i wsp. Int J Pharm Bio Sci 2015 Jan; 6(1): (P) 242-250.; Burton J. i wsp. Journal of Medical Microbiology (2013); 62: 875-884.
[4]https://www.dovepress.com/cariogram-outcome-after-90-days-of-oral-treatment-with-streptococcus-s-peer-reviewed-fulltext-article-CCIDE
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.