Artykuł promocyjny Opublikowany przez: ULA 2012-10-19 15:21:39
W leczeniu hemoroidów i ich zapobieganiu istotną rolę odgrywa również profilaktyka, z której zasadami warto się zapoznać pomimo braku objawów.
Czym są hemoroidy?
Hemoroidy (guzki krwawnicze, żylaki odbytu) to naturalny gęsty splot naczyń w błonie śluzowej odbytnicy. Jego zadaniem jest uszczelnienie odbytnicy razem z wewnętrznym i zewnętrznym zwieraczem odbytu. U zdrowej osoby hemoroidy nie są wyczuwalne. Dopiero, gdy w splocie dochodzi do zatrzymania krwi, tworzą się guzkowate wypukłości w błonie śluzowej. Od tego momentu mówimy o chorobie hemoroidalnej.
Przyczyna powstawania hemoroidów nie jest do końca rozpoznana. Znane są natomiast czynniki sprzyjające chorobie. Ogromne znaczenie ma dieta, tryb życia, higiena, wymuszanie stolca (stosowanie środków przeczyszczających) oraz wrodzone predyspozycje, w tym słabość tkanki łącznej. W przypadku ciężarnych i młodych mam decydującą rolę mogą odgrywać zaparcia, silny ucisk na tkanki bądź istniejące osłabienie tkanki łącznej, jak również parcie podczas porodu.
Typowe dolegliwości hemoroidalne
Do najczęściej występujących objawów należą świąd i pieczenie w okolicy odbytu, jasnoczerwone ślady krwi na stolcu i papierze toaletowym lub bieliźnie, ból podczas defekacji, a także uczucie niekompletnego wypróżnienia. Najczęściej kilka symptomów występuje jednocześnie.
Przypuszcza się, że co trzecia osoba po 30. roku życia sporadycznie lub często cierpi na hemoroidy. Dotknięta chorobą jest znaczna część osób starszych. Podczas ciąży na hemoroidy cierpi do 8% kobiet, a w połogu z tym problemem musi mierzyć się nawet 20% matek.
Jak leczyć?
Jeżeli podczas ciąży lub okresu karmienia piersią występują dolegliwości w okolicach odbytu, należy udać się do lekarza. Postawi on dokładną diagnozę i zaleci prawidłową terapię, która uwzględni szczególne warunki wynikające z ciąży lub karmienia.
We wczesnych stadiach choroby stosowane jest z reguły leczenie zachowawcze, polegające głównie na zmianie nawyków żywieniowych i trybu życia, lub leczenie preparatami doodbytniczymi, które szybko łagodzą dolegliwości. Najczęściej stosuje się produkty miejscowo, w postaci maści i czopków.
Jednym z polecanych w ciąży, skutecznych i dobrze tolerowanych środków dostępnych w postaci maści i czopków jest Proctocomfort®. Preparat łagodzi wszystkie objawy hemoroidów: świąd, pieczenie i ból. Zapobiega także nawrotom dolegliwości i zaostrzeniom choroby.
Po aplikacji preparatu tworzy się hydrofobowa wieloskładnikowa warstwa ochronna w okolicy odbytu, która następnie stopniowo zanika, chroniąc przed podrażnieniem wrażliwą skórę tej okolicy anatomicznej. Proctocomfort® posiada również właściwości poślizgowe, dzięki którym ułatwia oddawanie stolca.
Pamiętaj o profilaktyce!
Bardzo istotną rolę w zapobieganiu hemoroidom i ich leczeniu odgrywa profilaktyka. Konieczna jest dobra regulacja wypróżnień, ponieważ zaparcia są jednym z głównych powodów powstawania hemoroidów, a zaparcia są problemem wielu ciężarnych. Wypróżnienia ułatwiać może zastosowanie preparatu Proctocomfort®, który posiada właściwości poślizgowe, zmiękcza skórę i chroni ją przed podrażnieniami.
Nie zaleca się wstrzymywania stolca, prowadzi to bowiem do zaparć, a w konsekwencji do bolesnego wydalania i podrażnienia czy uszkodzenia błony śluzowej odbytu. W profilaktyce przeciw hemoroidom niewskazane jest też stosowanie środków przeczyszczających. Podrażniają one jelita i w dłuższej perspektywie powodują coraz większe dolegliwości.
Ponadto należy zwracać uwagę na dietę, ponieważ ma ona bezpośredni wpływ na wypróżnianie, które powinno odbywać się naturalnie i regularnie. Pomoże w tym spożywanie pokarmów bogatych w błonnik, z niewielką zawartością tłuszczy. Ogromną rolę mają także świeże owoce, warzywa, surówki. Niezbędne jest również przyjmowanie wystarczającej ilości płynów.
Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, nie należy też rezygnować całkowicie z ruchu. Wygoda i siedzący tryb życia to bowiem wymarzone warunki dla hemoroidów. Przy ograniczonej w ciąży możliwości aktywnego i regularnego uprawiania sportu, warto więcej chodzić pieszo czy zrobić codziennie choć krótką gimnastykę. Siedząc można też ćwiczyć mięśnie zwieracza odbytu.
Higiena i dobór bielizny także ma znaczenie. Zaleca się kupować tylko łagodną dla skóry bieliznę z tworzyw naturalnych, przepuszczających powietrze. Okolicę odbytu należy przemywać delikatnie wodą po wypróżnieniu, a następnie osuszyć.
Katarzyna Jastrzębska 2012.11.09 23:30
to na pewno jest nieprzyjemne
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.