Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2017-04-12 14:25:08
Autor zdjęcia/źródło: Grzybica stóp @ nensuria / Freepik
Z uwagi na wysokie temperatury i zwiększoną aktywność fizyczną warto dodatkowo zadbać o stopy zarówno swoje, jak i dziecka, ponieważ w najbliższych miesiącach nie trudno o grzybicę stóp. Zaczyna się niewinnie, bo od zwykłego zaczerwienienia skóry na stopach, ale z czasem, gdy grzyby umiejscowią się w skórze, można dostrzec drobne pęcherzyki wielkości główki szpilki. Następnie pojawia się obrzęk, a wraz z nim charakterystyczne swędzenie i pieczenie skóry na stopach. Na takie objawy trzeba stanowczo reagować odpowiednią pielęgnacją, by nie doprowadzić do stanu, kiedy zakażona skóra zaczyna pękać, łuszczyć się, a nawet odchodzić sporymi płatami.
Mamy różne rodzaje grzybicy stóp. Najbardziej powszechną i spotykaną najczęściej u osób aktywnych fizycznie jest grzybica międzypalcowa tzw. stopa atlety. Pierwsze zmiany pojawiają się najczęściej między piątym a czwartym palcem stopy, ponieważ jest tam najciaśniej i najcieplej. Charakterystyczny ból w tych okolicach jest łatwo odczuwalny, np. przy wycieraniu stóp. Bardzo łatwo choroba przenosi się na kolejne palce. Inny rodzaj grzybicy to grzybica potnicowa. Jak sama nazwa wskazuje, pojawia się wtedy, kiedy mamy do czynienia z przegrzaniem stopy i nadmierną potliwością. Łatwo ją rozpoznać przez pojawienie się licznych drobniutkich pęcherzyków na podeszwach stóp i wyraźnie czerwonego zabarwienia skóry. Chyba najbardziej nieprzyjemnym rodzajem grzybicy jest tzw. grzybica złuszczająca. Objawia się ona nadmiernym rogowaceniem i złuszczaniem się naskórka na tych miejscach, gdzie stopa schowana jest w bucie.
Leczenie grzybicy stóp zaczynamy zarówno od stosowania metod domowych, jak i używania odpowiednich kosmetyków. Tylko kompleksowa pielęgnacja uchroni nas przed nadmiernym rozwinięciem się choroby i wizytą u lekarza. Najlepiej zacząć od utrzymywania obuwia w czystości i regularnej zmiany butów w ciągu dnia, np. w pracy warto mieć na zmianę wygodne buty sportowe czy balerinki na płaskiej podeszwie. Bardzo skuteczną metodą domową są tzw. ziołowe kąpiele lub moczenie stóp w misce. Warto je powtarzać co najmniej 2-3 razy w tygodniu. Kąpiel orzechowo-szałwiowa przyniesie ulgę już w kwadrans. Zalej 25g liści szałwii i orzecha włoskiego 1 litrem wrzącej wody. Odczekaj aż mieszanka wystygnie, odcedź ją i mocz stopy minimum 15 minut. Wiele osób stosuje także kąpiel wieloziołową, która polega na dodaniu do liści szałwii i orzecha włoskiego także kory wierzby i dębu.
Domowe sposoby jednak nie będą wystarczające, jeśli nie zadziałasz na stopy odpowiednimi kosmetykami. Można je stosować wiosną i latem także profilaktycznie, co znacząco poprawi wygląd stóp. Bardzo często grzybica dociera także do paznokci. Aby tego uniknąć możesz stosować specjalny lakier do paznokci skłonnych do grzybicy Acerin Stopper. Lakier pomoże odbudować zniszczoną płytkę paznokci oraz ochroni je przed nawrotem infekcji. Niezbędnym elementem kuracji stóp jest dobrze dobrany dezodorant do stóp z talkiem. Możesz wybrać jeden z dedykowanej stopom linii Acerin. Dezodorant nie tylko chroni przed nadmierną potliwością i rozszerzaniem się infekcji, lecz także łagodzi nieprzyjemne objawy, dzięki czemu w ciągu dnia możesz skupić się na innych zadaniach, zamiast na pieczeniu, czy swędzeniu stóp. Odpowiedni dezodorant warto też stosować profilaktycznie, żeby nie mieć do czynienia z grzybicą w tym roku. Warto się w niego zaopatrzyć zwłaszcza przed wyjazdem na wycieczkę, czy pobytem dziecka na kolonii. Sprawdzonym kosmetykiem przeciwgrzybicznym jest dezodorant do stóp Acerin Fungi. Jego aplikacja jest bardzo prosta, a co najważniejsze daje niesamowite poczucie świeżych stóp i ma miły zapach. Listę przydatnych kosmetyków zamyka dobra klasyka, czyli krem do stóp, którego stosowanie powinno wejść nam w nawyk. Zarówno w leczeniu, jak i w profilaktyce dobrym rozwiązaniem jest sięganie po kremy specjalistyczne takie jak Acerin Fungi Active krem do stóp. Jego bardzo ważnym składnikiem jest olejek z drzewka sandałowego, który ogranicza rozwój bakterii i grzybów.
Jeśli zaniechasz powyższych metod bardzo prawdopodobne jest to, że doprowadzisz swoje stopy do opłakanego stanu, w którym już nie będzie innego wyjścia jak wizyta u specjalisty i odpowiednia recepta. Lekarz często mimo stosowania przepisanych leków z pewnością także poradzi regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków i właściwą pielęgnację stóp.
Warto zadbać o stopy swoje i dziecka, zwłaszcza jeśli planujecie wakacyjny wypad. Pamiętaj, że wszelkie baseny i kompleksy wodne to miejsca, które sprzyjają złapaniu grzybicy. Zadbaj o odpowiednią profilaktykę i miej zawsze ze sobą klapki. Nie ma przecież nic przyjemniejszego jak chodzenie bosymi stopami po trawie, czy na plaży, ale pod warunkiem, że te są zdrowe i zadbane.
89.64.*.* 2017.12.14 08:03
Potwierdzam, grzybicy nie jest tak łatwo wyleczyć. Początkowo probowalam sama , kupowalam jakies preparaty itd, ale nic ni edąły. W końcu wybrałam się do centrum podologicznego [wymoderowano] i dzieki konsultacją pozbyłam się tego raz na zawsze.
83.22.*.* 2017.04.25 19:05
no i koniecznie pamiętajcie o odkażaniu obuwia przy grzybicy, bez tego nie pozbędziecie się grzyba, lub grzybica zaraz powróci!
Sonia 2017.04.19 06:23
Grzybice leczy sie dlugo, jest to choroba ciezka do wyleczenia.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.