Gryzaki o strukturze maliny. Patent Amerykanek na ząbkowanie i rozwój niemowląt. - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Gryzaki o strukturze maliny. Patent Amerykanek na ząbkowanie i rozwój niemowląt.

Gryzaki o strukturze maliny. Patent Amerykanek na ząbkowanie i rozwój niemowląt.

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Gryzaki są pierwszym akcesorium, po które sięgają rodzice, gdy tylko pojawią się oznaki ząbkowania u ich pociechy. Przynoszą ulgę, masują obolałe dziąsła i jest bezinwazyjną metodą łagodzenia objawów towarzyszących wyrzynającym się zębom. Według pediatrów i stomatologów dziecięcych bywają niedoceniane i często pomijane na rzecz silnych środków farmakologicznych.

Gryzaki okiem specjalisty

Według Bogusławy Kwiecińskiej neurlogopedki i certyfikowanej terapeutki miofunkcjonalnej wpływ gryzaków na rozwój w obszarze całej strefy ustno-twarzowej u maluchów jest znaczący i warty podkreślenia.

„Część Rodziców nie wie, że gryzak to nie tylko gryzak, ale i istotny element mający wpływ na prawidłowe funkcjonowanie i prawidłowy rozwój różnych obszarów w jamie ustnej”.

Dobór właściwego akcesorium uzależniony jest od etapu rozwoju dziecka i każdy z nich wymaga odmiennego potraktowania. W tym wypadku istotna jest uważna obserwacja maluszka przez rodziców i dopasowanie gryzaka do aktualnych potrzeb. Według specjalistki od rozwoju mowy można podzielić go na 3 etapy i zachęcić do aktywności z zastosowaniem następujących akcesoriów:

Etap 1Gryzaki dla niemowląt, które potrafią odruchowo trzymać przedmiot umieszczony w dłoni (niemowlęta po 2 miesiącu życia)

W tym okresie dziecko w sposób niekontrolowany używa rąk, dlatego gryzaki pomogą mu w przyszłości wyćwiczyć tę umiejętność. Tutaj rekomendowane są gryzaki, które zmieszczą się w zaciśniętej dłoni dziecka. Idealne w tym czasie będą gryzaki w kształcie palca osoby dorosłej lub elementy związane z gryzakami, np. zawieszki do smoczków w formie paciorków. Taki kształt zaprasza do podgryzania oraz zapewnia dziecku swobodę ruchów. Łańcuszek powinien być wykonany z trwałego, ale miękkiego i bezpiecznego materiału, jak np. silikon wolny od BPA, PVC, ftalanów, ołowiu i kadmu. Dzięki odpowiednio dobranej wielkości gryzaka maluchowi będzie łatwiej go chwycić i zbliżyć do środka ciała.

„Taka pozycja wpływa na budowanie prawidłowej symetrii w ruchach jednakowo rąk względem chociażby ust, a tworzeniem się prawidłowych połączeń nerwowych w mózgu niemowlęcia”.

Etap 2Gryzaki dla niemowląt, które potrafią już chwycić przedmiot rękoma i włożyć do ust w celu poznawania przedmiotu sferą oralną (niemowlęca po 4 miesiącu życia)

Niemowlęta po ukończeniu 4. miesiąca życia z uwagą obserwują własne dłonie. Wtedy też następuje bardziej świadome korzystanie z nich, np. poprzez uderzanie, chwytanie czy wkładanie przedmiotów do ust. Rozwija się tzw. chwyt prosty, czyli ujmowanie przedmiotów 4 palcami i środkiem dłoni bez użycia kciuka. Dlatego na tym etapie najlepiej sprawdzą się małe, lekkie i sprężyste gryzaki. Dziecko chętniej poznaje nowe faktury, kształty, wielkości, a nawet smaki czy konsystencje. Gryzaczki z wyczuwalną, przyjemną malinową fakturą zaciekawią małego człowieka i z pewnością oswoją ze specyficznymi wypustkami, które spotka w prawdziwym owocu. Z kolei długie gryzaki w postaci silikonowych łyżeczek to idealna odpowiedź na pojawiającą się wtedy u maluchów potrzebę eksplorowania okolic przyszłych zębów trzonowych.


Etap 3Ciężkie twardsze (od 6 do ok. 24 miesiąca życia)

Ten etap to przede wszystkim szlifowanie umiejętności wkładania dłoni do ust oraz stopniowa nauka i zamiana siedzenia do chodzenie, a także przejście na dobre na pokarmy stałe. Naturalnie wiąże się to z potrzebą stosowania zauważalnie twardszych i bardziej urozmaiconych gryzaków. Większa ilość faktur, smaków, kształtów, a nawet dźwięków czy wibracji. To czas na pełnię eksperymentów, doświadczenia oralne i wzmocnienie napięcia mięśniowego w obszarze ustno-twarzowym dziecka. Wtedy też rozwija się chwyt nożycowy (łączenie palców z kciukiem), chwyt pęsetowy (łączenie kciuka i palca wskazującego), a także motoryka mała rąk i sfera sensoryczna. Maluch chętniej sięgnie wtedy po urozmaicone gryzaki, a nawet z radością ułoży z nich wieżę.

Jak rozwijają gryzaki RaZbaby?

Dzięki używaniu gryzaków dziecko zaspokaja swoją naturalną potrzebę żucia i gryzienia, zwłaszcza w czasie ząbkowania. Dzięki odpowiednio dobranym gryzakom dziecko:

  1. Rozwija swoją żuchwę, która stanowi stabilizację do prawidłowych ruchów mięśni języka.
  2. Dostarcza bodźce dla języka, za pomocą którego poznaje otaczający świat.
  3. Rozwija ruchy lateralne (boczne) języka.
  4. Poszukuje doznań sensorycznych wewnątrz jamy ustnej.
  5. Pomaga przechodzić od płynnej do stałej konsystencji pokarmów.
  6. Przygotowuje język do zmiany pozycji podczas połykania.

„Gryzaki RaZbaby posiadają […] niezwykle wartościowe właściwości, które są ważne w dalszym rozwoju obszaru kostnego, funkcjonowania mięśni wewnętrznych i zewnętrznych obszaru ustno-twarzowego, czy integracji zmysłów w tychże sferach”.


Konsultacja merytoryczna: Bogusława Kwiecińska, neurologopedka, Certyfikowana Terapeutka Miofunkcjonalna I i II stopnia i terapeutka masażu Shantala. Jest m.in. Certyfikowaną Terapeutką Wczesnej Interwencji i Wspomagania Rozwoju Małego Dziecka oraz Certyfikowaną Terapeutką Integracji Sensorycznej. W 2021 roku zdobyła cenione na całym świecie uprawnienia Międzynarodowej Terapeutki Koncepcji Castillo Morales®. Członkini Rady Ekspertów Baby&Travel.