Opublikowany przez: apis74 2011-10-18 16:45:16
Grypą jelitową można się zarazić drogą kropelkową, a więc poprzez styczność z zakażoną osobą oraz przez dotykanie przedmiotów, uprzednio używanych przez tę osobę. Również do zakażenia może dojść przy braku dbania o higienę (brudne ręce wkładane do ust, oczu, nosa), przez picie nieprzygotowanej wody i przebywanie w niewietrzonych pomieszczeniach i brudnych toaletach.
Pierwszym symptomem tej nieprzyjemnej choroby jest gorączka. Później, w miarę rozprzestrzeniania się wirusów w organizmie pojawiają się objawy, przypominające silne zatrucie pokarmowe. Występuje ostra, wodnista biegunka, wymioty – nawet kilka razy na dobę, oraz silne bóle brzucha. Każda zmiana pozycji, powoduje mdłości i świdrujący ból brzucha.
Dolegliwości chorobowe trwają od 2 do 5 dni i nie ma możliwości ich złagodzenia. Jedyne co można zrobić to czekać, aż ustąpią.
Pomimo, iż podczas tej choroby ostatnią rzeczą, o jakiej się myśli jest jedzenie, to należy pamiętać, aby nie doszło do odwodnienia organizmu. W pierwszych godzinach grypy jelitowej powinno się pić letnią, przegotowaną wodę, wodę mineralną lub lekko osłodzoną, słabą herbatę (np. miętową, rumiankową). W miarę upływu czasu można spróbować zjeść małą porcję kleiku ryżowego, rozgotowanego ryżu, kajzerkę, sucharka, krakersa lub piure z gotowanej marchwi. Trzeciego dnia należy zacząć wprowadzać stałe, lekkostrawne posiłki. Dozwolone jest zjedzenie gotowanego, białego mięsa, piure z ziemniaków, białego twarożku.
Grypa jelitowa jest bardzo zaraźliwą chorobą. Zwykle gdy jedna osoba zachoruje w domu, to po kilku godzinach również inne osoby zaczynają chorować. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie kilku zasad higieny. Po pierwsze, jeśli jest się osobą pracującą, to należy iść na zwolnienie chorobowe, aby nie zarazić innych współpracowników. Po drugie mieszkanie/biuro należy często wietrzyć, aby zmniejszyć stężenie wirusów w powietrzu. Po trzecie należy starannie dbać o higienę - myć często ręce, używać tylko swojego ręcznika oraz dokładnie dezynfekować toaletę.
Przebieg grypy jelitowej może mieć różne nasilenie u poszczególnych osób. Jeśli jej ostry przebieg utrzymuje się przez 3 dni (i nabiera na sile) to należy udać się do lekarza. Również nie należy zwlekać w wizytą lekarską, jeśli biegunkę ma dziecko lub osoba starsza.
Źródła:
http://www.jak-to-zrobic.pl/index.php/a/3/b/8/c/41/d/113/id/360
http://grypa.ch/grypa-zoladkowa/
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
kwiatpustyni 2012.02.19 18:44
mnie pomaga lactoral to bakterie kwasu mlekowego ktore regulują pracę całego układu pokarmowego, do tej pory jak dla mnie najskuteczniejsze, rozpuszczam w szklance cieplej wody
Sonia 2011.10.21 20:25
U nas przy grypie żołądkowej była ostra dieta a dopiero w trzecim dniu suchary i chrupki....
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.