NIEBIESKI WIELORYB
Media zaczęły rozpowszechniać i omawiać artykuł, który ukazał się niedawno w „Nowaja Gezieta”. Mówi on o grze, która prowokuje nastolatków do popełnienia samobójstwa. „Niebieski wieloryb” bo tak się ta gra nazywa, polega na wykonywaniu przerażających zadań/wyzwań, którym często ulegają nastolatkowie. Gra w tą grę polega na samookaleczaniu się, podejmowaniu ryzykownych zadań, a już 200 dzieci w Rosji odebrało sobie z jej powodu życie. Są już pierwsze doniesienia z województwa zachodniopomorskiego, że także polskie dzieci okaleczają się dziergając na dłoniach symbol gry.
RÓŻOWA PANDA
To z kolei pozytywna gra, która jest odpowiedzią polskich nastolatków na omawianą grę powyżej. Polega ona na podobnym schemacie w którym jednak zaleca się wykonywanie pozytywnych zadań/wyzwań jak np. „uśmiechnij się szeroko”, „bądź szczęśliwy”, „przytul kogoś mocno”.
W głowie nastolatka?
Oczywiście żaden z rodziców nie może wejść do głowy swego dziecka, ale naszym zadaniem jest być na straży i oddzielać „różowe pandy” od zagrażających życiu „niebieskich wielorybów”. W natłoku codziennych obowiązków i przy łatwym dostępie dzieci do sieci nie jest to łatwe. Dlatego też warto korzystać z takich systemów jak Norton Online Family >>. To przyjazne narzędzie firmy Symantec, które nie tylko śledzi poczynania dziecka, lecz także blokuje nieodpowiednie strony. Program jest połączeniem usługi sieciowej dla rodziców i małej aplikacji Norton Safety Minder, instalowanej na komputerach, z których korzystają dzieci. Takie rozwiązanie pozwala na monitorowanie aktywności dziecka zdalnie - z pomocą strony internetowej. Co ważne system ten jest bezpłatny.
Rozmowa i reakcja
Niezależnie od zainstalowania odpowiedniego systemu kontrolującego zachowanie dziecka w sieci, ważna jest także bliskość dziecka z rodzicem. Piszemy o tym dość często, ale codzienna rozmowa jest w stanie uchronić dziecko przed wieloma niebezpieczeństwami. Dodatkowo psychologowie komentujący grę „niebieskie wieloryb” podkreślają, że trzeba przyglądać się dziecku na co dzień i reagować, gdy tylko zauważymy, że zaczyna się niepokojąco izolować i robi się wrogie lub jego zachowanie radykalnie się zmienia.