Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2024-02-23 10:33:31
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa freepik
W Polsce szczepienia na odrę należą do szczepień obowiązkowych wskazanych w kalendarzu szczepień, jednak w ostatnim czasie wiele osób rezygnuje z wykonania szczepienia u dziecka. Tymczasem 20 lutego WHO ogłosiła, że ponad połowa światowej populacji jest w 2024 r. zagrożona odrą.
- Mamy duże luki w naszych programach szczepień i jeśli nie uzupełnimy ich bardzo szybko, odra po prostu wskoczy w tę lukę - powiedziała Natasha Crowcroft, ekspert WHO ds. odry i różyczki.
Analiza przeprowadzonej przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), wykazała, że wskaźniki szczepień przeciwko odrze są "nieoptymalne". Według analizy zachorowalność na odrę będzie miała tendencję wzrostową, możliwe jest także przenoszenie choroby z obszarów z mniejszą ilością wszczepionych osób, a więksą zapadalnością na odrę.
Odra jest jedną z najbardziej zakaźnych chorób wieku dziecięcego. Do przenoszenia wirusa dochodzi drogą kropelkową, czyli zarażamy się nią tak jak grypą czy anginą. Obawy odry pojawiają się po dwóch dnia od zarażenia.
Okres wylęgania przebiega bez żadnych objawów. Następnie pojawia się gorączka, często ponad 39 stopni, katar, kaszel i nadwrażliwość na światło. Objawy te trwają około 3 dni. Na końcu pojawia się charakterystyczna wysypka: drobna i jasnoróżowa, z czasem ciemniejąca, a wypryski przekształcają się w plamy. Po 4-5 dniach wysypka blednie, skóra delikatnie się złuszcza, ustępują tez pozostałe objawy. Zakażalność chorego utrzymuje się do 4 dni po wystąpieniu wysypki.
Odra jest najbardziej groźna dla małych dzieci – stąd szczepienia. Dla dorosłych niebezpieczne są jej powikłania: zapalenie płuc, mięśnia sercowego, mózgu i wiele innych.
CZYTAJ TEŻ >> Paracetamol Challenge - co to jest i daczego jest niebezpieczny?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.