Opublikowany przez: Monika C. 2020-11-30 21:40:48
Autor zdjęcia/źródło: Photo by wee lee on Unsplash
Przed pandemią dzieci chodziły do szkoły, a my do pracy i na zakupy. Chcieliśmy czy nie, ale ruszaliśmy się. Trzeba było dojść do przystanku albo stacji metra, zrobić zakupy w sklepach stacjonarnych, zaprowadzić dzieci na dodatkowe zajęcia. Korzystaliśmy z siłowni, jeździliśmy na rowerze, biegaliśmy. Teraz wszystko odbywa się w domu. Biegamy, ale tylko po domu od swojego komputera do komputera dziecka, pod drodze wpadając do kuchni. Nawet większość zakupów robi on-line. Jeśli początkowo byliśmy pełni zapału i ćwiczyliśmy w domu, to z czasem monotonia tej aktywności sprawiła, że ćwiczymy coraz rzadziej i krócej, a dodatkowy ruch na zewnątrz, na który kiedyś narzekaliśmy okazał się brakującym ogniwem do utrzymania wagi sprzed pandemii. W ciągu niecałego roku, większość społeczeństwa, zarówno dorosłych jak i dzieci, na całym świecie utyła! Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) bije na alarm. Grozi nam nowa epidemia. Tym razem otyłości.
Statystyki WHO pokazują, że co czwarty dorosły i aż czworo z pięciorga nastolatków nie zapewnia sobie odpowiedniej dawki ruchu! Szacuje się, że z tego powodu, na całym świecie, rocznie kosztuje to podstawową opiekę zdrowotną ok. 54 mld dolarów, a utrata produktywności społeczeństw z tego powodu kolejne 14 mld dolarów.
“Nowe wytyczne Światoeej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają wszystkim dorosłym 150-300 minut umiarkowanej lub energicznej aktywności aerobowej tygodniowo, w tym osobom z chorobami przewlekłymi lub niepełnosprawnością oraz ŚREDNIO 60 MINUT DZIENNIE DZIECIM I MŁODZIEŻY.”
Według wytycznych WHO kobiety powinny być, w miarę możliwości, aktywne fizycznie w czasie ciąży i po porodzie. Regularna aktywność jest także niezbędna osobom niepełnosprawnym, a osobom w wieku 65 lat i starszym, zaleca się dodanie do aktywności fizycznej ćwiczenia poprawiające równowagę i koordynację, a także wzmacnianie mięśni, które pomagają zapobiegać upadkom, a także wpływają na poprawę ogólnej kondycji zdrowotnej.
Według WHO można by zapobiec 5 mln zgonów rocznie, gdyby ludność na świecie była bardziej aktywna. W czasach, gdy wielu z nas jest teraz w domu z powodu COVID-19 każdy, niezależnie od wieku i umiejętności, może być aktywny fizycznie i każdy rodzaj ruchu się liczy.
Regularna aktywność fizyczna stanowi podstawę w zapobieganiu chorobom serca, cukrzycy typu II, nowotworom, zmniejsza objawy depresji, poprawa pamięć i pracę mózgu.
“Liczy się każdy ruch, zwłaszcza teraz, gdy musimy sobie radzić z ograniczeniami spowodowanymi pandemią COVID-19. Wszyscy musimy codziennie się ruszać - bezpiecznie i kreatywnie” - mówi dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom.
Wszelka aktywność fizyczna jest korzystna i może być wykonywana podczas:
kilkuminutowej przerwy w pracy i w nauce,
sportu i rekreacji,
przemieszczania się,
poprzez taniec, zabawę (w dopuszczalnych obecnie ramach)
codzienną aktywność w domu, np. sprzątanie.
Im więcej czasu spędzamy siedząc, tym więcej powinniśmy go też przeznaczać na aktywność fizyczną.
Ćwiczyć możemy nawet siedząc przy biurku, w czasie kilkuminutowej przerwy. Ważne, żeby się chociaż trochę rozciągnąć i otworzyć klatkę piersiową, która zamyka się w czasie siedzenia przed komputerem. Najlepsze będą:
Naprzemienne wymachy i krążenia rąk
Skręty tułowia
Unoszenia ramion do góry i na boki
Rozciąganie nóg
Kręcenie (przetaczanie) głowy od jednego ramienia do drugiego
Wybierajmy schody zamiast windy, wysiadajmy wcześniej z komunikacji – nie dość, że w ten sposób zaliczymy aktywność fizyczną, to skrócimy czas przebywania w publicznym środku lokomocji.
Świetnym ćwiczeniem poprawiającym sylwetkę jest popularna, ale niełatwa do prawidłowego wykonania, deska (plank).
Do otwierania klatki piersiowej i rozluźniania spiętych mięśni nóg i pleców, przydają się także rollery – można je kupić on-line w każdym sklepie z artykułami sportowymi.
Do dobrze znanych z zajęć w fitnessie wykroków i ćwiczeń ramion można wykorzystywać butelki z wodą.
Ruch w domu jest możliwy, nie potrzebne są skomplikowane i kosztowne sprzęty. Wystarczy chcieć! Gwarantujemy, że dzięki tym prostym ćwiczeniom poprawi się nie tylko sylwetka, ale i nastrój, zarówno dorosłym, jak i dzieciom i młodzieży.
Żródło: who.int
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.