Opublikowany przez: ULA 2011-07-18 10:12:07
Podstawowe zadania i popularność
Wiele nowych zawodów na rynku pracy to profesje o wąskiej specjalizacji odpowiadającej konkretnym oczekiwaniom konsumentów. Do tych zawodów należy groomer, którego podstawowym zadaniem jest dbanie o dobrą prezencję i zdrowy wygląd psiej i kociej sierści oraz pazurów. W ofertach większości salonów zajmujących się pielęgnacją zwierząt można znaleźć następujące usługi:
Podstawowe usługi groomerskie ich opis
Kąpiel zwierząt
usługa uznawana za standard w salonach pielęgnacji zwierząt. Do kąpieli stosowane są kosmetyki i preparaty przeznaczone specjalnie dla zwierząt.
Rozczesywanie sierści
rozczesanie sierści jest konieczne szczególnie w przypadku długowłosych ras. Zabieg ten jest niezbędny dla uzyskania perfekcyjnej fryzury. Zapobiega także powstawaniu odparzeń pod skołtunioną sierścią.
Trymowanie
stosowane w przypadku psów szorstkowłosych. Zabieg ten polega na usuwaniu martwej sierści psa. Zapobiega gubieniu sierści, poprawia jej jakość i kolor.
Strzyżenie
strzyżenie powinno być zgodne ze standardami Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI), standardy te zawierają szczegółowy opis cech psów danej rasy. W salonach istnieje również możliwość strzyżenia kotów oraz psów nierasowych.
Obcinanie pazurów
zabieg ten związany jest z koniecznością regularnego przycinania pazurów zwierząt.
Mycie zębów
mycie zębów zapobiega tworzeniu się kamienia nazębnego prowadzącego do stanów zapalnych dziąseł.
Czyszczenie uszu
zabieg ten polega na usuwaniu woskowiny i brudu za pomocą specjalnych preparatów dla zwierząt oraz usuwaniu włosów z kanału słuchowego. Pozwala to na lepszą wentylację ucha, co jest szczególnie istotne dla psów o długich i opadających uszach.
Usuwanie insektów
w przypadku wykrycia insektów (zazwyczaj pcheł lub kleszczy) groomer jest zobowiązany do ich usunięcia.
Powyższe usługi należą do najczęściej wybieranych przez klientów. Magdalena Wesołowska, dyplomowany groomer i właściciel opolskiego Salonu Pielęgnacji Zwierząt „...od małego...do dużego” stwierdza: – Najpopularniejszą usługą w salonie jest strzyżenie psów ras małych, takich jak Yorki, Shih Tzu czy Maltańczyki. Zaraz po tym trymowanie Westów i Sznaucerów. Klienci często dobierają do tej usługi kąpiel, gdyż sierść po użyciu specjalnych szamponów i odżywek jest znacznie lepsza. Standardem jest także obcinanie pazurów i czyszczenie uszu. Zdaniem Magdaleny Wesołowskiej popularność usług groomerskich wzrasta z roku na rok, a salon pielęgnacji zwierząt może w ciągu tygodnia odwiedzić nawet do dwudziestu czterech psich klientów.
Od niedawna w Polsce pojawiają się także usługi dla bardziej wymagających klientów. Należą do nich masaże relaksacyjne dla psów, kąpiele antyalergiczne, farbowanie psiej sierści, malowanie pazurków niezwykle trwałymi lakierami oraz perfumowanie zwierząt. Usługi te pojawiły się już w największych salonach w kraju, a zainteresowanie takimi zabiegami wzrasta, w szczególności wśród właścicieli psów biorących udział w wystawach.
Do dodatkowych zadań groomerów należy ciągłe dokształcenie i poznawanie nowych trendów. W wywiadzie udzielonym dla portalu Wirtualna Polska dyplomowany groomer Ewa Grabowska stwierdza: – Dobry groomer jeździ na światowe pokazy, zawody, poznaje nowinki i trendy. Oczywiście takie wyjazdy są również doskonałą okazją do zawierania nowych przyjaźni, znajomości, które owocują wymianą wzajemnych doświadczeń, umiejętności i poglądów. Nowinki te dotyczą nie tylko najnowszych sposobów strzyżenia, ale także nowych linii kosmetycznych. Rynek zwierzęcych kosmetyków stale się rozrasta, oferując zróżnicowaną gamę produktów dla psów o różnej strukturze, grubości i kolorze włosa oraz dla zwierząt z alergiami i problemami skórnymi.
Kształcenie groomerów
Aby zostać profesjonalnym psim fryzjerem należy ukończyć kurs groomerski. Kursy w krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych są trójstopniowe i umożliwiają zdobycie kolejnych stopni specjalizacji. W Polsce zawód ten jednak dopiero się rozwija i większość osób zajmujących się tą profesją posiada dyplom groomera pierwszego stopnia. Kursy organizowane są głównie przez właścicieli największych salonów pielęgnacji zwierząt, którzy często sami szkolili się poza granicami kraju. Szkolenia są stosunkowo krótkie i trwają od tygodnia do miesiąca, a ich koszt waha się od 2 000 do 3 500 PLN. Kursant zapoznaje się z podstawami kynologii (nauki o psach, ich hodowli i tresurze), poznaje wzorce strzyżenia ras zgodne ze standardami Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, uczy się zasad pielęgnacji i doboru kosmetyków do odpowiedniej struktury włosa i rodzaju skóry. Zapoznaje się także z narzędziami używanymi w salonie, jego organizacją oraz dostępnymi na rynku preparatami kosmetycznymi. Program większości szkoleń obejmuje podstawy psychologii zwierząt, a przede wszystkim sposoby przewidywania i zapobiegania agresywnym zachowaniom psów w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych. Oczywiście najważniejszym elementem kursów są zajęcia praktyczne, w trakcie których przyszli groomerzy mają szanse pracować pod opieką bardziej doświadczonych kolegów.
Zainteresowani pracą psiego fryzjera znajdą szeroką ofertę kursów groomerskich. Groomer Magdalena Wesołowska radzi, na co należy zwracać uwagę podczas wyboru kursu. – Przede wszystkim należy zapytać o długość szkolenia i stosunek godzin wykładów teoretycznych do zajęć praktycznych. Ważnym jest także, by każdy kursant miał zapewnionego „własnego psa” do ćwiczeń. Im trudniejszy kurs i przypadki, i im bardziej skołtunioną sierść się rozczesuje, tym szybciej będzie się gotowym do samodzielnego prowadzenia salonu – mówi. Po zakończeniu kursu podstawowego można doszkalać się w strzyżeniu konkretnej rasy.
Po uzyskaniu dyplomu groom era, warto przejść praktykę w salonie o ugruntowanej pozycji na rynku. Dobrze jest także zajrzeć do światowej literatury dotyczącej groomingu oraz zainwestować w wyjazdy na zagraniczne szkolenia i pokazy. W Polsce nie ma bowiem specjalistycznych wydawnictw zajmujących się tą profesją. W związku z czym wydano oraz przetłumaczono niewiele podręczników, które mogłyby poszerzać wiedzę początkujących fryzjerów. Stąd, myśląc o zawodzie groomera, należy przygotować się na konieczność korzystania z literatury anglojęzycznej oraz na koszty związane z jej zakupem i sprowadzeniem do kraju.
Predyspozycje
Większość groomerów jest zgodna, że prócz ukończenia specjalistycznych kursów, psi fryzjer powinien posiadać pomocny w tym zawodzie zbiór cech i predyspozycji. Podstawą są zdolności manualne i wyczucie estetyki. Równie ważne są miłość do zwierząt, opanowanie i cierpliwość. Brak opanowania u fryzjera sprawia, że psom udziela się jego negatywny nastrój, a w konsekwencji zaczynają być niespokojne i agresywne. – Zawód groomera to nie tylko wprawna ręka, spod której wychodzą pięknie ostrzyżone psiaki. W tej profesji trzeba również być dobrym behawiorystą zwierzęcym. Do salonu trafiają różne psy, czasami po ciężkich przejściach, zlęknione i agresywne. W takich sytuacjach wiedza i odpowiednie podejście do zwierzaka są nieocenione. Prawda jest taka, że można skończyć najlepszy kurs, ale nie mając tego „czegoś” nie będzie się zdolnym do samodzielnego prowadzenia salonu – twierdzi Magdalena Wesołowska.
Miejsca pracy groomerów
Istnieją trzy najpopularniejsze sposoby zarobkowania groomerów. Pierwszym jest praca w już istniejącym salonie pielęgnacji zwierząt. O taką posadę nie jest jednak łatwo. Zdaniem pani Magdaleny Wesołowskiej niewiele salonów zatrudnia dodatkowych groomerów. Zdarza się to najczęściej w dużych miastach, gdzie zapotrzebowanie na usługi pielęgnacyjne bywa większe niż możliwości pojedynczego fryzjera. Niekiedy psi fryzjerzy zatrudniani są w gabinetach weterynaryjnych oferujących strzyżenie. Jednak większość weterynarzy, posiadających w ofercie usługi pielęgnacyjne, samodzielnie kończy kurs groomerski, nie chcąc tworzyć kolejnego stanowiska pracy. Podsumowując, pracy w salonie należy szukać w dużych ośrodkach miejskich, gdzie bezrobocie wśród groomerów jest nadal niskie.
Należy być jednak przygotowanym na otwarcie własnego salonu. Aby rozpocząć świadczenie usług groomerskich, należy posiadać dobrze oświetlone i wentylowane pomieszczenie z dostępem do wody, miejscami przygotowanymi do kąpania i strzyżenia zwierząt oraz podstawowym sprzętem. Wyposażenie i przystosowanie salonu jest sporą inwestycją, jednak stosunkowo duża cześć psich fryzjerów decyduje się na to rozwiązanie. Związane jest to ze stosunkowo małą konkurencją na rynku i możliwością dofinansowania tej inicjatywy z funduszy Unii Europejskiej.
Pewna część groomerów wybiera trzeci sposób zarobkowania, świadcząc swoje usługi w domach klientów. Koszty ograniczają się wtedy do zakupu najbardziej podstawowego sprzętu: nożyczek, nożyków do trymowania, kosmetyków i suszarki. Wizyty domowe są też dobrym sposobem na dodatkowy zarobek dla fryzjerów posiadających własne salony lub w nich pracujących.
Zarobki
Stawki za poszczególne usługi różnią się w zależności od renomy salonu, pracochłonności zabiegu, ceny użytych kosmetyków oraz wielkości zwierzęcia i rodzaju sierści. Kąpiel jest zabiegiem stosunkowo tanim i, zależnie od wielkości pupila, kosztuje od 20 do 80 PLN. Często w kąpiel wliczone są usługi czyszczenia uszu i obcinania pazurków. Strzyżenie to koszt od 70 do 150 PLN, znów zależnie od wielkości zwierzęcia. Czas wykonania zabiegu jest uzależniony nie tylko od rasy, ale też od zachowania konkretnego osobnika podczas zabiegów i stanu sierści w momencie, w którym trafił do salonu. Stąd wielu groomerów wprowadza stawkę za godzinę pracy, która waha się od 20 do 60 PLN. Salony są częściej odwiedzane latem niż zimą. Jest to związane z potrzebą częstszego strzyżenia i kąpania zwierząt w sezonie letnim, stąd zarobki fryzjerów są zależne od pory roku. Zgodnie z większością źródeł miesięczny dochód groomera jest nie mniejszy niż średnia pensja krajowa netto, a więc około 2 500 PLN miesięcznie. Praca w jednym z najprężniej działających salonów pozwala na uzyskanie dochodów rzędu 4 000, a nawet 5 000 PLN miesięcznie. Najlepsi groomerzy otwierają też własne szkoły strzyżenia, które są źródłem dużego, dodatkowego dochodu.
Zakończenie
Choć zawód groomera nie jest już w Polsce zupełną nowością, to rynek usług związanych z pielęgnacją zwierząt stale się rozwija. Związane jest to z rosnącą świadomością właścicieli zwierząt dotyczącą ich higieny oraz fascynacją zachodnimi wzorcami, kładącymi nacisk na dobrą prezencję psów i kotów. Rozwój profesji wspiera bogacenie się społeczeństwa, które pozwala właścicielom na inwestowanie w dobry wizerunek swój i swoich pupili. Zawód groomera jest więc odpowiednim wyborem dla ludzi szukających dobrze płatnego zajęcia, któremu nie grozi szybki spadek zainteresowania ze strony konsumentów. Sami groomerzy twierdzą, że ten sposób zarobkowania pozwala na rozwój i daje wiele satysfakcji. Oczywiście dla odczuwania satysfakcji, a przede wszystkim dla zapewnienia profesjonalnych usług, niezbędnymi są pasja, gruntowna edukacja oraz miłość do zwierząt.
Redakcja portalu rynekpracy.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
89.64.*.* 2018.03.24 22:11
Ciekawy tekst, z pewnością posłuży do rozmów z nowymi klientami naszego świeżo otwartego salonu w Warszawie, oczywiście zależy nam na waszej opinii, zapraszamy http://malowanypies.pl/
79.185.*.* 2018.02.27 21:56
coś w tym jest :) ", hehe ;) ładnie go u fryzjera zawsze podstrzygą, do tego wykąpią i zadbają o sierść i skórę. :)
212.180.*.* 2018.02.14 09:37
Moja żona po latach pracy dla korporacji zdecydowała się zrobić kurs i właśnie otworzyła salon na Warszawskim Śródmieściu. Widzę, że jest szczęśliwa, nie ma już szefów i sama rozwija swój biznes łącząc go jednocześnie z pasją do obcowania ze zwierzętami zamiast codziennego siedzenia po 8h przed monitorem komputera. [wymoderowano]
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.