Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2014-07-24 10:39:46
„Mamo, nie rób obciachu”
Twoje dziecko chce wyjechać na wakacje „bez rodziców”, żeby dobrze się bawić, spędzić czas w gronie przyjaciół. Rodzic, dzwoniący co chwilę z innym pytaniem, powoduje, że dziecko wyrabia sobie wśród rówieśników opinię „maminsynka”, albo „córeczki tatusia”. Dlatego podstawą jest znalezienie równowagi między chęcią kontrolowania i dbania o bezpieczeństwo dziecka, a przesadną troską. Rozumowanie jest proste – jeśli ufasz swojej pociesze na tyle, żeby pozwolić jej na samodzielny wyjazd, nie możesz oczekiwać, że będzie Ci się tłumaczyć z każdej spędzonej z dala od ciebie minuty. Przypomnij sobie czasy swoich młodzieńczych wycieczek – wtedy nie używało się komórek, nikt nie dzwonił co godzinę i wszyscy mieli się dobrze.
Czego możesz wymagać
Oczywistym jest, że możesz wymagać od swojego dziecka kontaktu z Tobą. Dbałość o komfort psychiczny drugiej strony powinna być wzajemna. Więc jeśli Twoja pociecha należy raczej do milczków, które niechętnie odbierają komórkę, czy dzwonią, spróbuj się z nią na przykład umówić na codzienny telefon o tej samej porze. Nie zaczynaj wtedy rozmowy od „miałeś/ miałaś zadzwonić 10 minut temu”, tylko zapytaj jak Twojemu dziecku minął dzień, jak się czuje. Osoba, która nie czuje się przesłuchiwana, a jedynie pytana o coś, chętniej udzieli odpowiedzi, która będzie pełniejsza.
Nie daj się zbyć komunikatami typu: tak, nie, spoko. Masz prawo wiedzieć z kim Twoje dziecko przebywa, czy nie ma kłopotów i czy nie sprawa ich innym. Nie możesz tylko wymagać tego, żeby wiedzieć absolutnie wszystko.
Jakich pytań unikać?
Przede wszystkim – pozwól dziecku się wygadać. Zapytaj na początku co ciekawego widziało, czy zwiedziło jakieś interesujące miejsce, albo czy poznało fajnych ludzi. Wtedy poczekaj na reakcję. Nie bombarduj pytaniami typu: gdzie, z kim, o której, a będziesz mieć szansę na to, że Twoja pociecha naprawdę zechce się z Tobą czymś podzielić. Jeżeli czymś się martwisz – nie zabraniaj kategorycznie, bo prawdą jest, że przez telefon niewiele zdziałasz, wytłumacz natomiast swoje obawy, postaraj się przedstawić dziecku jakieś alternatywne rozwiązanie. Jeśli wiesz, że na przykład wybiera się na wieczorną imprezę, nie każ do siebie dzwonić o każdej pełnej godzinie, ale poproś o informację, że bezpiecznie dotarło z powrotem po zabawie.
Jak ograniczyć koszty
Jeśli Twoje dziecko jest na przykład nad polskim morzem, albo w górach, koszt Twoich rozmów z nim przez komórkę pozostaje ten sam. Jeśli jednak Twoja pociecha przebywa za granicą, warto znaleźć rozwiązanie, które pozwoli Wam zostać w kontakcie bez mnożenia rachunków opiewających na wysokie kwoty. Jeśli w miejscu pobytu Twojego dziecka jest stałe łącze Wi – Fi, warto wykorzystać łączność przez Skype’ a, czy Facebooka. Jeżeli natomiast jedyną opcją kontaktu jest dla Was telefonia komórkowa, dobrze jest znaleźć korzystną ofertę, obejmującą rozmowy za granicą. Różne sieci proponują różne rozwiązania tego problemu. Na przykład T – Mobile oferuje usługę Wszędzie rozmawiaj. Jest do dodatkowa w stosunku do abonamentu opcja. Za 9.90 zł można wykupić pakiet 30 minut do wszystkich sieci, wymienialnych na sms. Z kolei Play wprowadził Formułę Rodzina Europa, która jest rodzajem taryfy (http://www.play.pl/oferta/play-abonament/formula-rodzina-europa.html). Można objąć „siecią” maksymalnie 8 numerów należących do Play i zmniejszyć koszty miesięcznych rachunków telefonicznych. W ramach usługi osoby objęte Formułą mają także do wykorzystania łącznie 2000 minut na połączenie przychodzące w roamingu. Oznacza to w praktyce, że Twoje dziecko nie zapłaci dodatkowo za połączenia odebrane od Ciebie. Orange natomiast proponuje kilka rozwiązań. Jednym z nich jest Jak w kraju – za 11 złotych aktywujemy usługę na 7 dni, która pozwala łączenie się i smsowanie w cenach krajowych. Ofert jest sporo i warto przed wakacjami poświęcić chwilę na ich przejrzenie.
hokus pokus 2014.08.19 11:32
Play ma fajne reklamy :-)
hokus pokus 2014.08.19 11:30
Play ma fajne reklamy :-)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.