Opublikowany przez: Agnik93
Okazuje się że z pięciu łyżek zjadanego pokarmu, jedną łyżkę pochłania nasz mózg. Dlatego, to co maluszek zjada każdego dnia ma ogromny wpływ na rozwój jego zdolności. To szczególny okres dla malucha , ponieważ przez pierwsze dwa lata życia prężnie rozbudowuje się jego układ połączeń nerwowych. Musimy więc pamiętać o zapewnieniu mu każdego dnia odpowiedniej porcji kalorii, minerałów, witamin i tłuszczów, aby jego szybki rozwój mógł przebiegać prawidłowo. Dlatego już będąc w ciąży warto wiedzieć , jakie produkty mają szczególny wpływ na rozwój mózgu przyszłego prymusa.
Mleko mamy
To właśnie tym rarytasem możesz raczyć umysł swojego szkraba od pierwszych dni jego życia, przynajmniej do skończenia przez niego 6. miesiąca. Jednymi z najważniejszych substancji, które wpłyną na rozwój inteligencji twojego dziecka są kwasy tłuszczowe LC-PUFA i dobry cholesterol, a także cenne przeciwciała, które dodatkowo doskonale chronią najmłodszych przed złapaniem infekcji. Maluchy karmione piersią mają często wyższy iloraz inteligencji i mówią szybciej niż ich rówieśnicy. Co w przyszłości przekłada się na większe zrównoważenie emocjonalne i lepsze wyniki w nauce. Doskonałym pomysłem jest karmienie swojej pociechy nocą, kiedy pokarm zawiera aż do trzech razy więcej tłuszczu.
Jaja
Twój bobas może spróbować żółtka już po 6. miesiącu życia. Całe jajko to produkt przeznaczony dla nieco starszych 10- miesięcznych smakoszy. Jajko kurze zawiera pierwiastek usprawniający myślenie i poprawiający pamięć— jod. W samym żółtku natomiast odnajdujemy żelazo odpowiedzialne za dotlenienie krwi i zapobieganie anemii. Niedobór tego składnika może prowadzić do zaburzeń koncentracji u najmłodszych.
Produkty bogate w zboża
Produkty z pełnego ziarna to bomba łatwo przyswajalnych składników mineralnych , potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Dlatego regularnie podawaj swojemu smykowi płatki owsiane, musli, gruboziarniste kasze czy razowy chleb, są one źródłem złożonych węglowodanów. Trawią się dłużej od tych zawartych w białej mące i słodyczach, więc zawarta w nich glukoza dostaje się do krwi stopniowo i zapewnia pracę mózgu na stałym poziomie.
Chude mięso
Różne rodzaje mięs możesz wprowadzać do jadłospisu smyka kiedy skończy około pół roku. Najlepsze gatunki to królik, cielęcina, wołowina, kurczak i indyk. Jeśli chodzi zaś o wędliny dobrym wyborem będzie schab lub polędwica. To kolejny sposób na wzbogacenie diety o żelazo, które najlepiej przyswaja się w obecności witaminy C, dlatego warto do mięsnego obiadku dołączyć surówkę, a na deser podawać soczyste owoce.
Ryby morskie
Bardzo ważne jest aby wybierać te bogate w jod tzn. nieprzetworzone, a nie np. paluszki rybne. Ryby są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3. Twój malec potrzebuje ich do prawidłowego rozwoju układu nerwowego, tkanek mózgu oraz siatkówki oka. Budują także umiejętność zapamiętywania i zdolności językowe. Na talerzu są mile widziane po 6. miesiącu życia.
Oleje i masło
Jak wiele innych produktów tłuszcze wprowadzamy do posiłków dziecka, kiedy skończy pół roku. Nie powinniśmy się jednak ich bać. W rozwoju ruchliwego dziecka są potrzebne zarówno te nasycone jak i nienasycone. Na każde 100 ml zupki możesz dodać nawet 1 łyżkę! Pamiętaj jednak, że szkodliwy jest ten smażony.
Nabiał
W serkach, jogurtach czy mleku znajduje się nie tylko wapń budujący kości naszego dziecka, ale także cynk— mikroelement, który chroni mózg przed działaniem wolnych rodników. U dzieci wybitnie zdolnych wykrywa się większe ilości tego pierwiastka. Twoje dziecko zdecydowanie łatwiej przyswoi go z produktów zwierzęcych niż roślinnych. Spożywanie nabiału usprawni także metabolizm brzdąca oraz funkcjonowanie układu immunologicznego. Ważne jednak jest to, abyś nie podawała go zbyt szybko. Dobrym momentem będzie 10. miesiąc życia.
Owoce i warzywa
Doskonałym pomysłem na deser będą owoce lub świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy. Co tylko możesz posypuj natką pietruszki i rzeżuchą. Witaminy w nich zawarte zapobiegną wdaniu się infekcji, usprawnią pamięć i wzmocnią organizm. W ziemniakach gotowanych w łupinach, fasoli, brokułach, rodzynkach, suszonych śliwkach i morelach jest również żelazo.
Unikajmy potraw niezdrowych. Serwujmy pociechom takie dania, które pozytywnie wpłyną na ich szybki rozwój. Bądźmy blisko, nie żałujmy pieszczot i pozwalajmy na eksperymenty. A jeśli twój milusiński nie kwapi się do próbowania nowych smaków, spróbuj podać je w ciekawy sposób. Świetnym pomysłem będzie też wspólne przygotowywanie fantazyjnych posiłków!
oprac. Kinga Kucharska
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.