Opublikowany przez: monika.g
Różne są sytuacje, w których musisz podjąć tę trudną decyzję. Nie jest bowiem łatwe zostawienie dziecka pod opieką obcej osoby, zwłaszcza gdy czeka Cię to po raz pierwszy. To naturalne, że boisz się o swoje maleństwo bez względu na jego wiek. Dziecko również nie będzie chciało zostać z kimś, komu Ty nie zaufasz. Dlatego wybierając odpowiednią osobę musisz być do niej przekonana i przekonać własne dziecko.
Jak szukać opiekunki?
Zanim zaczniesz poszukiwania zupełnie nieznajomej osoby, rozejrzyj się po najbliższym otoczeniu. Być może twój brat lub siostra korzystali z usług profesjonalnej niani i będą mogli dać Ci kontakt do zaufanej osoby. Jeżeli potrzebujesz opiekunki jedynie od czasu do czasu, możesz powierzyć to zadanie siostrzenicy, bratanicy lub młodszemu rodzeństwu. W takiej sytuacji na pewno będziesz czuć się lepiej wiedząc, że dzieckiem zajmuje się ktoś bliski, a nie całkiem obca osoba.
O sprawdzoną nianię możesz też popytać innych rodziców w żłobku czy przedszkolu. Mamy i tatusiowie na pewno chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami z opiekunkami, aby pomóc innym rodzicom w tak trudnym wyborze, który znają z własnego doświadczenia. Możesz też popytać na forach internetowych, chociaż ten sposób nie jest zalecany. Lepiej jest skorzystać z agencji opiekunek do dzieci.
O czym musisz wiedzieć zanim zostawisz dziecko z nianią?
Pamiętaj, że opiekunki do dzieci to nie pierwsze lepsze osoby z ulicy, tylko kobiety z doświadczeniem, które mają kontakt z dziećmi i wiedzą, jak się nimi zająć.
Najlepiej rozpocząć poszukiwania niani już kilka miesięcy przed pójściem do pracy, będzie wtedy czas na poszukiwanie odpowiedniej osoby, poznanie jej i zapoznanie z nią dziecka.
Pierwsze rozstanie
Gdy już mamy ustalone wszystkie zasady i wiemy komu powierzamy naszą pociechę przychodzi najgorszy moment - rozstanie. Jak złagodzić tę sytuacje, żeby dziecko czuło się bezpieczne i spokojne? Najlepiej umówić się z nianią ok. pół godziny przed swoim wyjściem, żeby dziecko miało czas na oswojenie się z jej obecnością i żeby pobyć wszyscy razem. Na pewno nie jest dobrym pomysłem wymykanie się z domu, tak żeby Cię nie zobaczyło. Rozstania są trudne, ale konieczne. Lepiej pożegnać się z dzieckiem, żeby wiedziało że wychodzisz, ale wrócisz. Będzie miało wtedy poczucie bezpieczeństwa mimo początkowych łez. Po Twoim wyjściu dobra niania na pewno szybko opanuje sytuację. Przytul malucha, daj mu buziaka, pomachaj, powiedz, kiedy wrócisz (po obiadku, po podwieczorku, kiedy się obudzi) i koniecznie dotrzymaj słowa. Kolejne rozstania mogą okazać się jeszcze trudniejsze, bo dziecko już będzie wiedziało, że pójdziesz na dłuższy czas i może Cię przed wyjściem pilnować. Dlatego po każdym powrocie nie zajmuj się od razu obiadem czy innymi pilnymi sprawami, ale poświęć dziecku trochę czasu, poprzytulaj, pobaw się, nacieszcie się swoją obecnością. Przy okazji zapytaj co robiło z nianią, jak się bawiło, co jadło.
Obserwuj dziecko w relacjach z nianią. Bardzo ważna jest reakcja dziecka na nianię, na samo jej pojawienie się w domu, może nam to dużo powiedzieć. Zadbaj o to, aby dziecko zaakceptowało i polubiło swoją nową opiekunkę.
Jak sprawdzić pracę niani?
Jeśli mamy wątpliwości co do pracy opiekunki, najlepiej jest dużo wcześniej wrócić do domu. Dobrze jest również poprosić zaufanego sąsiada o niezapowiedzianą wizytę w naszym domu w środku dnia. Można rownież zastosować monitoring, ale to już kosztowniejszy sposób, który opiera się na bardzo słabym zaufaniu do niani, a przecież musimy jej ufać, żeby spokojnie móc zostawiac z nią nasze dziecko. Jeśli mamy jakieś uwagi do pracy opiekunki, powinniśmy je od razu przedyskutować.
Najważniejsze jest dziecko
W przypadku, gdy niania się nie sprawdza, nie uwzględnia naszych uwag, dziecko nie chce z nią zostawać musimy pomysleć o pożegnaniu się z nią. Powinniśmy to robić bez żalu i wyrzutów sumienia. W końcu dobro naszego dziecka jest najważniejsze, a jego komfort psychiczny, bezpieczeństwo i dobry humor to priorytet.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.