Choroba skóry, której jeszcze do niedawna nie dało się wyleczyć to łuszczyca. Objawy tej choroby jeszcze do niedawna można było tylko łagodzić. Dla chorych jednak pojawiła się nadzieja na powrót do normalnego życia. Dostępne są już leki całkowicie likwidujące objawy tej uciążliwej choroby. Pacjenci mogą przeprowadzać kurację w domu.
Autor zdjęcia/źródło: Łuszczyca-objawy@flikr.com/Ashley Webb
Choroba skóry pojawia się między 10 a 40 rokiem życia ale zdarzają się przypadki, że zapadają na nią osoby po 70 roku życia. Łuszczyca objawy ma bardzo uciążliwe dla chorego i wymagające długotrwałego leczenia. Przyczyny jej powstania nie są do końca znane, jednak na ten temat są różne opinie. Część lekarzy uznaje, że jest to choroba autoimmunologiczna, czyli organizm z niewiadomych powodów zaczyna niszczyć własne tkanki. Zdaniem innych łuszczyca występuje rodzinnie i dzieci osób chorych maja skórne problemy podobne do tych jakie mają rodzice. Przypuszcza się, że tzw. późna łuszczyca może być spowodowana przyjmowaniem leków, np. beta-blokerów stosowanych w leczeniu chorób serca czy preparatów litu podawanych przy depresji. Często do pierwszego wysiewu dochodzi po bakteryjnych lub wirusowych infekcjach (np. po grypie, anginie, ospie). Chorobie sprzyjają też stany zapalne, np. w zębach, zatokach, migdałkach.
Łuszczyca - objawy
Pojawiające się na skórze suche łuski i towarzyszący im stan zapalny skóry są następstwem szybko dojrzewających nowych komórek. Stare komórki nie nadążają się złuszczać i naskórek staje się gruby a na ciele tworzy się warstwa martwych komórek w postaci martwych łusek. Łuszczycą nie można się zarazić.
Ważne rady dla chorych
- Zaplanuj dietę, aby było w niej sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witaminy D. Włącz do diety ryby, owoce morza i oleje. Wskazane są też cytrusy, ciemne winogrona, pietruszka, sałata, marchew, czosnek. Zażywaj tran i olej z wiesiołka dwuletniego.
- Zrezygnuj z alkoholu i papierosów.
- Gdy łuszczyca objawy ma mało nasilone, sięgaj po preparaty z mocznikiem.
- Unikaj wędlin, mięsa wieprzowego, podrobów, czekolady, kawy, kakao, miodu, warzyw strączkowych (np. fasoli, grochu, soczewicy), surowych jabłek, czarnych porzeczek, ostrych przypraw, a przede wszystkim octu.
- Chroń skórę przed skaleczeniami, otarciami, podrażnieniami. Nie zdrapuj zmian!
- Stosując odpowiedni tryb życia i zabiegi pielęgnacyjne, można osłabić objawy choroby i zmniejszyć częstotliwość jej nawrotów.
- Nawilżaj skórę wazeliną, olejkami, balsamami do ciała. Balsam nanoś zaraz po kąpieli, kiedy skóra jest jeszcze wilgotna.
- Zamiast kąpieli bierz prysznic, by nie wysuszać skóry. Stosuj preparaty z Morza Martwego, bo łagodzą podrażnienia skóry.
- Nie używaj gąbek. Zamiast klasycznego mydła stosuj specjalne delikatne płyny do mycia. Unikaj też preparatów sztucznie barwionych i aromatyzowanych.
- Ze słońca korzystaj z umiarem, choć rozsądne opalanie często pomaga przy tym schorzeniu.
- Nie przegrzewaj ani nie wyziębiaj ciała.
- Jeśli masz zmiany łuszczycowe na głowie, do płukania włosów używaj naparu z szałwii i rozmarynu. Po 30 g ziół zalej 0,5 l wrzątku, po kwadransie przecedź.
- Nie używaj kosmetyków na bazie spirytusu, perfumy nanoś na ubranie, a nie na skórę.
- Unikaj noszenia szorstkiej odzieży na gołe ciało. Pocieranie skóry sprzyja narastaniu łusek.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: