Opublikowany przez: monika.g 2018-09-10 17:22:11
Autor zdjęcia/źródło: uderzenie w głowę u niemowlęcia @ pixabay.com
Dziecko ciekawe świata, raczkujące, uczące się chodzić potyka się i przewraca – to normalne. Małych upadków nie da się uniknąć. Każdy rodzic dobrze o tym wie i nie może się obwiniać za to, że nie udało mu się upilnować dziecka, które nabiło sobie guza przy próbie wyciągnięcia książeczki z półki w regale. Upadki, uderzenia i guzy są nieodłącznym elementem rozwoju dziecka, które dopiero poznaje świat, jest go ciekawe i uczy się jego zasad. Oczywiście chcemy stworzyć dziecku jak najbezpieczniejsze warunki do rozwoju, ale nie da się zabezpieczyć całego domu.
Rodzaj urazu zależy przede wszystkim od tego z jakiej wysokości spadło dziecko oraz na jakie podłoże. Jeśli maluch przewraca się przy próbie wstawania przy stoliku na miękki dywan to wysokość jest niewielka, a podłoże amortyzuje upadek. Jeśli jednak uderzy przy tym o nogę lub blat stolika, którego się trzyma to mimo niedużej siły uderzenia twardy przedmiot może spowodować groźny uraz. Tak samo gdy np. pięciomiesięczne niemowlę spadnie z przewijaka na podłogę z paneli lub ośmiomiesięczne dziecko uderzy główką o płytki w łazience.
Niemowlę spadając z niedużej wysokości lub przewracając się przy próbie wstawania nie powinno zrobić sobie dużej krzywdy. Przy takim upadku działa jedynie siłą grawitacji, a masa ciała dziecka jest nieduża, więc uderza ono o podłoże nie tak intensywnie jak np. gdyby biegło i zderzyło się z jakimś przedmiotem. Niemniej jednak takich upadków nie należy bagatelizować, ponieważ upadający maluch spada bezwładnie, nie broni się przed upadkiem w żaden sposób, więc nie amortyzuje swojego ciała, ani nie chroni przy tym głowy tak jak robią to dorośli. Właśnie głowa jest tu najważniejszą częścią ciała, która najwięcej może ucierpieć podczas takiego upadku.
Przede wszystkim nie panikuj. Musisz na spokojnie ocenić czy uraz jest niebezpieczny czy nie. Przytul malca i uspokój, a następnie obejrzyj go dokładnie. Jeśli dziecko spadło z niedużej wysokości na dość miękkie podłoże, udało Ci się je szybko uspokoić i wróciło z powrotem do zabawy, a na jego główce nie pojawiły się żadne wgłębienia czy uwypuklenia to najprawdopodobniej uderzenie było niegroźne. Niemniej jednak obserwuj malca przez najbliższe godziny i udaj się do lekarza w razie pojawienia się poniższych objawów. Uderzenie w głowę może bowiem spowodować bardzo groźne konsekwencje takie jak wstrząśnienie, krwawienie lub wstrząs mózgu u dziecka.
Jeśli u dziecka zaraz po uderzeniu występują poniższe objawy niezwłocznie wezwij pogotowie lub jedź z dzieckiem na ostry dyżur. Jeśli natomiast objawy pojawią się po jakimś czasie udaj się do lekarza. Poniższe objawy pojawiające się w ciągu pierwszych 6 godzin po uderzeniu świadczą o poważnym urazie takim jak wstrząs mózgu u dziecka czy obrzęk mózgu.
Gdy wystąpią te objawy natychmiast udaj się do lekarza lub na pogotowie:
Te objawy mogą pojawić się od razu po urazie, ale nie zawsze tak się dzieje. Początkowo może wydawać się, że nie stało się nic złego, bo dziecko szybko się uspokoiło i wróciło do zabawy. Należy jednak obserwować dziecko co najmniej przez kolejne 24 godziny do 3 dni po uderzeniu. Jeśli w tym czasie pojawi się któryś z wymienionych objawów niezwłocznie udaj się z dzieckiem do lekarza.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.