Opublikowany przez: ULA 2011-11-18 12:33:34
Wieloletnie badania naukowe wykazały niedawno, że przyjście na świat pierwszego potomka rewolucjonizuje sposób myślenia zdecydowanej większości mężczyzn. Specjaliści podkreślają, że panowie zostając ojcami rozstają się z używkami i zaczynają prowadzić bardziej „stateczny” tryb życia. Czy tak rzeczywiście się dzieje?
Rodzice w dyskusji na forum Familie.pl są zgodni, że pojawianie się maleństwa nie pozostaje bez wpływu na zwyczaje nie tylko mamy ale także taty oraz dziadka!
U mojego męża córka wydobyła pokłady troskliwości - zaznacza użytkowniczka Melisa. Ewelka21 dodaje, że „pojawienie się dziecka na świecie potrafi wydobyć z mężczyzny chowane głęboko pokłady miłości, cierpliwości i wyrozumiałości...
Mama Julki z kolei zauważa: „Mój mąż oprócz tego, że odkrył w sobie pokłady opiekuńczości i czułości, stał się też...bardziej zestresowany... Tyle zagrożeń czyha przecież na jego malutka córeczkę...:)”.
Kolejny aspekt ojcostwa odkrywa Mama Tymka, która pisze „Nie wiedziałam, że mój mąż potrafi być aż taki stanowczy. Dopiero pojawienie się Młodego sprawiło, że dane mi było odkryć tę cechę. M. jest dobrym tatą, ale konsekwentnym i wymagającym.”
Przykład mężczyzny odmienionego przez dziecko, ale tym razem nie ojca a teścia (i dziadka) podaje także aguska798, która pisze o nim: „Widzę jak obchodzi się ze swoimi synami - zawsze twardo, nie popuści, jak trzeba to skomentuje dosyć dosadnie, a przy wnusi? Normalnie drugie dziecko się z niego robi! Aż błyski w oczach ma, w życiu nie pomyślelibyśmy, że niemowlak tak może zmienić człowieka!”.
Skoro istnieje instynkt macierzyński i wszystkie pozytywy z nim związane (w tym cały ciąg dalszy po urodzeniu dziecka) dlaczego miałby nie zadziałać instynkt ojcowski na tej samej zasadzie czyli in plus? – pyta marteczka.
Ojcostwo oczami psychologa
O to jak ojcostwo wpływa na mężczyznę zapytaliśmy także psychologa i eksperta Familie.pl Jakuba Kusiorskiego, który podkreśla, że wraz z narodzinami dziecka u wielu mężczyzn wzrasta poczucie odpowiedzialności. To dla nich poważna sprawa i starają się temu sprostać. Część z nich zyskuje dodatkową motywację i energię do działania, wielu koncentruje się mocniej na zapewnieniu bytu rodzinie.
Dodaje on, że zakładając, że mężczyzna chciał mieć dziecko, pojawienie się potomka jest dużą radością i młodzi ojcowie zaczynają odkrywać inne sfery życia. Pojawienie się własnego dziecka powoduje poczucie dumy i odpowiedzialności.
Często potomek daje wiele radości, może dodawać poczucia wartości i spełnienia. W końcu można mówić o "pełnej rodzinie". Niektórzy mężczyźni zmieniają swój sposób postępowania, rezygnują z niektórych rzeczy na rzecz kontaktu z dzieckiem, zmieniają przyzwyczajenia.
Pojawienie się dziecka przestawia życie na inne tory, dla niektórych mężczyzn może to być trudny okres, dla innych będzie to okres bardzo pozytywny i szczęśliwy.
Czasem zdarza się, że młodzi ojcowie rezygnują ze swoich pasji i zainteresowań, co może niepokoić część z nich, jednakże konstruktywnym działaniem będzie dalsze rozwijanie swoich zainteresowań, by później móc przekazać część z nich dzieciom. W końcu, gdy pojawia się dziecko, zaczynamy być tymi, którzy uczą młodego człowieka życia, współtworzą jego światopogląd, a w efekcie przyczyniają się do jednej z najbardziej niesamowitych rzeczy w naszym życiu.
Wielu rodziców dopatruje się w swych pociechach podobieństwa do siebie, a gdy tylko ktoś na owe podobieństwo zwróci uwagę przeżywa stan uniesienia.
Dzisiejsi mężczyźni poświęcają dzieciom więcej czasu, a obcowanie z pociechami i uczenie świata młodego człowieka daje im wiele satysfakcji.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
apis74 2011.11.19 13:39
Mężczyźni dość często są bardziej cierpliwi w stosunku do swojego dziecka niż matki. Może jest to spowodowane tym, że dziecko często potrafi sobie "owinąć tatusia wokół palca"
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.