Opublikowany przez: ULA 2011-01-31 12:03:38
Co może być przyczyną bólu pleców u dziecka?
Bóle pleców u dzieci mogą mieć przyczyny podobne jak u dorosłych: drobny lub poważniejszy uraz, przeciążenie pleców ciężkim plecakiem czy torbą, utrwalana niewłaściwa postawa ciała przy siedzeniu, garbienie się. W tych przypadkach nadwyrężenie mięśni pleców i stawów międzykręgowych skutkuje nieprzyjemnym bólem.
Ból może mieć przyczynę we wrodzonej lub nabytej wadzie postawy i budowy pleców, gdy skrzywione kręgi drażnią przebiegające obok nerwy.
Ale przyczyna dolegliwości może być znacznie poważniejsza. Ból pleców u dzieci bywa niespecyficznym objawem rozwijającej się infekcji, schorzeń nerek a nawet guzów nowotworowych.
Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, gdy oprócz bólu pleców pojawi się gorączka, zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, zlewne poty czy drgawki.
Przyczynę bólu pomoże zdiagnozować zdjęcie rentgenowskie, rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa.
Jakie są najczęstsze problemy z kręgosłupem u dzieci?
Trzy najczęstsze wady budowy pleców u dzieci i nastolatków określane są nazwami: skolioza, kifoza i lordoza.
Skolioza to skrzywienie boczne kręgosłupa. Kifoza widoczna jest jako garb lub okrągłe plecy, ponieważ kręgosłup jest za bardzo wygięty do tyłu na odcinku piersiowym. Lordoza z kolei wiąże się z wygięciem kręgosłupa do przodu w odcinku lędźwiowym.
Przyczyny zaburzeń leżą często w utrwalanej złej postawie ciała podczas siedzenia, w nadmiernym obciążeniu pleców przez podnoszenie ciężkich przedmiotów czy noszeniu toreb na jednym ramieniu. Wady mogą mieć również charakter wrodzony lub wynikać z przebytych chorób czy diety ubogiej w wapno i witaminę D3. Pojawiają się najczęściej w okresie intensywnego wzrostu.
Jakie są konsekwencje deformacji pleców?
Zniekształcenie pleców stanowi nie tylko problem estetyczny. Kręgosłup jest filarem całego ciała, stanowi rusztowanie klatki piersiowej dlatego wpływa na pracę większości organów. Skrzywiony kręgosłup jest nie tylko źródłem bólu. Ogranicza wydolność fizyczną dziecka, naraża na wystąpienie zaburzeń ze strony układu nerwowego. Wada budowy pleców pociąga za sobą problemy z oddychaniem, pracą serca i może doprowadzić do trwałego kalectwa.
Przy łagodnych zaburzeniach postawy powinny wystarczyć ćwiczenia korekcyjne lub rehabilitacja. W poważniejszych przypadkach, aby skorygować skrzywienie kręgosłupa, może być potrzebny gorset ortopedyczny a nawet leczenie operacyjne.
Jak zapobiec bólom pleców u dziecka?
1. Zatroszcz się o właściwą postawę dziecka już w pierwszych miesiącach jego życia. Kładź malca na brzuszku, ponieważ podnosząc główkę, ćwiczy i wzmacnia mięśnie grzbietu.
2. Unikaj zbyt miękkiego materaca i wysokich poduszek dla dziecka.
3. Zadbaj o właściwą dietę. W okresie wzrostu i rozwoju układu kostnego nie może zabraknąć wapna i witaminy D, dlatego codzienny jadłospis musi obfitować w produkty nabiałowe (mleko, sery, jogurty), chude mięso, warzywa i owoce. Aby uzupełnić niedobory wapna można sięgnąć po smakowe syropy Calcium, a starszym dzieciom zaproponować tabletki w formie rozpuszczalnej. Niemowlętom karmionym piersią poleca się podawać witaminę D w ilości 10 mikrogramów. Ilość ta odpowiada jednej kapsułce z olejowym roztworem witaminy D3, której zawartość można wycisnąć wprost do buzi dziecka lub dodać do pokarmu (preparat VitaD, BobikD). Właściwa dieta zapewni prawidłową mineralizację kości i rozwój zębów oraz zapobiegnie rozwojowi krzywicy.
4. Zachęć dziecko do aktywności fizycznej. Najlepsza forma ruchu dla pleców to pływanie. W wodzie ciało jest mniej narażone na urazy, a ćwiczą wszystkie partie mięśni.
5. Staraj się ćwiczyć z dzieckiem kilka razy w tygodniu mięśnie grzbietu. Noszenie książki na głowie czy wyginanie tułowia w koci grzbiet może stać się dobrą zabawą.
6. Okres szkolny to wielkie wyzwanie dla pleców. Wybierz odpowiedni plecak, który będzie przylegał do całych pleców dziecka, a nie wisiał na ramionach czy pupie. Tornister powinien mieć usztywniane plecy i szerokie, regulowane szelki. Zwróć dziecku uwagę, żeby nosiło plecak na obu ramionach.
7. Nakłoń dziecko do odpowiedniej pozycji przy biurku. Zapewnij mu krzesło o regulowanej wysokości, z wklęsłym oparciem na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Aby wypracować wyprostowaną sylwetkę u dziecka, można posłużyć się tak zwanym pajączkiem. Ten prosty przyrząd w formie szelek zakłada się na plecy dziecka. Pajączek wymusza, by łopatki były ściągnięte, a klatka piersiowa wypięta do przodu. Gdy dziecko zaczyna się garbić, aparat przypomina dźwiękiem, żeby wyprostować plecy.
Po jakie leki sięgnąć gdy już zaboli?
Jedyne bezpieczne substancje przeciwbólowe dla dzieci to paracetamol i ibuprofen. W zależności od wieku i wagi dziecka, można wybrać syrop, czopki lub tabletki.
Jeżeli ból nie reaguje na te leki, o dalszym postępowaniu może decydować tylko lekarz.
Plastry rozgrzewające i maści o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym są zarezerwowane dla dorosłych i starszych nastolatków. Cienka skóra dziecka umożliwia bardzo łatwe wchłanianie się zawartych w plastrach czy maściach leków, i jest zbyt wrażliwa na działanie zawartych w nich substancji.
Źródło:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2017.09.24 13:50
Coraz więcej dzieciaków ma krzywy kręgosłup a plecaki coraz cięższe
91.215.*.* 2017.09.15 11:52
Pływanie świetnie wpływa na kręgosłup, nie obciąża stawów. To jest świetna opcja dla dzieci ze schorzeniami kręgosłupa.[wymoderowano]
Stokrotka 2017.09.12 15:47
Moje dziecko coś ostatnio narzeka na ból pleców..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.