Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Zapalenie gardła u dzieci@flikr.com/pixabay.com
Jest ona łatwo zakaźna, gdyż do zarażenia dochodzi drogą kropelkową, poprzez bezpośredni kontakt z innym chorym albo w trakcie wspólnego jedzenia i picia. Dzieci są najbardziej podatną grupą na zachorowania, gdyż ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Zapalenie gardła mogą wywołać wirusy lub bakterie. Dają one odmienne objawy i są różnie leczone.
Objawy infekcji gardła
Zapalenie gardła u dzieci, a jest kilka jego rodzajów, ma wspólne charakterystyczne znamiona po których je diagnozujemy. Dopiero później na podstawie badania lekarskiego możemy określić czy choroba ma podłoże bakteryjne czy wirusowe. Gdy zauważysz, że dziecko zachowuje się inaczej zwróć uwagę:
Wirusowe zapalenie gardła – objawy i leczenie
Od momentu zakażenia wirusem do wystąpienia pierwszych objawów mija zazwyczaj od 1 do 6 dni. Przy wirusowym zapaleniu śluzówka gardła jest zaczerwieniona i przekrwiona, a migdałki rozpulchnione i czerwone. Na podniebieniu i tylnej ścianie gardła mogą pojawić się drobne, wodniste pęcherzyki. Zapalenie gardła, które wywołały wirusy trwa do tygodnia. Powinnaś dziecku podawać w tym czasie leki przeciwzapalne, np. te, które mają w składzie ibuprofen i środki odkażające gardło w postaci aerozolu. Jeśli dziecko narzeka na ból gardła podaj mu leki do płukania gardła albo tabletki do ssania. Możesz zastosować babcine sposoby, jak płukanie gardła roztworem sody oczyszczonej lub soli kuchennej lub domową inhalacje używając wyciągu z szałwii, tymianku czy rumianku.
Bakteryjne zapalenie gardła – objawy i leczenie
W przypadku bakteryjnego zapalenia gardła dziecko ma wysoką gorączkę, powyżej 38 st.C., powiększone węzły chłonne szyi, malinowe gardło, szarawy nalot na języku i białawy na migdałkach. To jest angina. Wywołują ją najczęściej paciorkowce, a gdy jest nieudolnie leczona może wywołać zapalenie ucha środkowego, a także ropne zapalenie węzłów chłonnych lub zatok. W przypadku anginy leczeniem powinien zająć się lekarz podając dziecku antybiotyk. Jeśli lek nie skutkuje, zazwyczaj pobiera on wymaz z gardła i określa, czy nie doszło do zarażenia innym patogenem.
Wprawdzie wirusowe zapalenie gardła możesz leczyć na własną rękę, jednak rodzicom trudno jest odróżnić tę chorobę od anginy paciorkowcowej. Najlepiej umów wizytę u pediatry, gdyż niewykryte bakteryjne zapalenie gardła i nie podanie dziecku antybiotyku może spowodować poważne powikłania.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Sonia 2016.10.06 20:45
Chore gardło to zazwyczaqj wizyta u lekarza i antybiotyk. Niestety u nas tak często było. Teraz już mniej tych infekcji mamy, ale i dzieci są starsze.
Patrycja Sobolewska 2016.10.03 09:17
Oj te infekcje sa najgorsze :/
gocha2323 2016.09.30 13:42
najgorzej jak gardło boli małe dziecko! bo nie będzi eono ssało tabletki, czy płukało gardła!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.