Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2024-05-15 13:17:28
Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu
Przyczyny wzdęć w ciąży zazwyczaj są takie same jak u innych osób:
Są jeszcze dwie możliwe przyczyny wzdęć w ciąży. Od momentu poczęcia stopniowo wzrasta stężenie progesteronu. Ten hormon ma wpływ na wiele układów ciała, w tym na układ trawienny. Progesteron spowalnia perystaltykę przewodu pokarmowego. Mięśniówka jelit pracuje wolniej, leniwiej. Trawienie pokarmów jest wydłużone i utrudnione. Problem może narastać już od pierwszych tygodni ciąży.
W zaawansowanej ciąży znaczne powiększenie się rozmiarów macicy zmienia układ narządów w jamie brzusznej. W uciśniętych jelitach gromadzi się gaz, a jego uwalnianie jest utrudnione. [2]
Niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem, jeśli nasilonymi wzdęciom towarzyszy którykolwiek z poniższych objawów:
Przede wszystkim unikaj pokarmów o potencjale wzdymającym. Na Twoim talerzu powinno znaleźć się mniej kapusty, grochu, kalafiora czy soczewicy. Twoja dieta powinna by lekkostrawna. Unikaj picia gazowanych napojów i zastąp je domowymi sokami i lemoniadami. Jeśli masz nietolerancję laktozy, zrezygnuj z produktów mlecznych. Pamiętaj o właściwym nawodnieniu organizmu – powinnaś pić minimum 2 l wody dziennie.
Chociaż wzdęcia mogą powodować ociężałość, nie powinnaś zrezygnować z aktywności w ciąży – oczywiście, jeśli nie ma do tego medycznych przeciwwskazań. Spacer, pływanie czy joga mogą poprawić ukrwienie jelit, a więc także ich pracę i trawienie pokarmów.
Jeśli chodzi o popularne zioła na wzdęcia, tj. rumianek czy mięta pieprzowa, to możliwość ich stosowania w ciąży jest wciąż dyskusyjna. Skonsultuj to wcześniej ze swoim ginekologiem.
Preparat na wzdęcia zawierający symetykon nie jest przeciwwskazany w ciąży. Symetykon nie wchłania się – działa miejscowo w jelicie, czyli tam, gdzie gromadzą się gazy powodujące dyskomfort. Powoduje rozbicie dużych pęcherzyków gazu na mniejsze, które można łatwiej usunąć poprzez wiatry. Symetykon możesz stosować 3-4 razy na dobę przed, po lub w trakcie posiłku a w razie potrzeby również przed snem. [1]
Wzdęcia w ciąży zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla ciężarnej i dla rozwijającego się płodu, ale nasilone dolegliwości mogą znacznie pogarszać samopoczucie. Wszelkie dyskomfort, który doskwiera Ci podczas ciąży, konsultuj z lekarzem. Razem szukajcie rozwiązania tego problemu, żebyś mogła spokojnie cieszyć się ciążą.
Bibliografia
[1] C. J. Ingold i H. Akhondi, „Simethicone”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2023. Dostęp: 10 kwiecień 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555997/
[2] G. H. (red) Bręborowicz i K. Czajkowski, Położnictwo - Tom 1, t. 1. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2020
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.