GIS radzi: jak prawidłowo usunąć kleszcza - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

GIS radzi: jak prawidłowo usunąć kleszcza

GIS radzi: jak prawidłowo usunąć kleszcza

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Unsplash

Sezon na kleszcze już wystartował, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo je usuwać.

Kleszcze uwielbiają nieco zacienione i wilgotne miejsca, które znajdziemy w parkach, lasach, czy na łąkach. Czyli właśnie tam, gdzie chętnie spędzamy czas – spacerując czy bawiąc się z dziećmi.  Dlatego po każdej takiej wyprawie warto dokładnie obejrzeć skórę i miejsca, które kleszcze wyjątkowo lubią – szyję, głowę, przedramiona, ale także nogi. Generalnie każda odsłonięta cześć ciała może być narażona na zaatakowanie przez kleszcze, które mogą przenosić groźne choroby – jak borelioza, czy odkleszczowe zapalenie mózgu.

Wychodząc z dziećmi do lasu, czy na łąkę, warto zawsze zakładać długie spodnie, zarywać ramiona i głowę. A po powrocie koniecznie trzeba się dokładnie obejrzeć i sprawdzić, czy nie staliśmy się właśnie żywicielem dla tego pajęczaka. Dobrze też wiedzieć, jak go ewentualnie usunąć.

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

Zalecenia jak bezpiecznie usunąć kleszcza wydał też GIS. „Jeśli zobaczysz na ciele wczepionego kleszcza, jak najszybciej go usuń. Możesz to zrobić za pomocą pęsety lub innych przyrządów dostępnych w aptece. Kleszcza nie smaruj tłuszczem, alkoholem ani innymi substancjami. Takie postępowanie zwiększa ryzyko infekcji.” – możemy przeczytać w poście opatrzonym ciekawą infografiką.

Jak usunąć kleszcza?

  1. Kleszcza usuwaj pęsetą lub szczypcami, najlepiej zakrzywionymi, nie palcami. Chwyć go jak najbliżej skóry, aby wyjąć go w całości, nie pozostawiając nóżek czy główki. Nie ściskaj jednak odwłoku, bo możesz spowodować uwolnienie przez niego treści żołądkowej do rany.
  2. Wyjmij go jednym, zdecydowanym ruchem do góry, wzdłuż osi wkłucia.
  3. Zdezynfekuj ranę i pęsetę. Umyj dokładnie ręce wodą z mydłem.
  4. Obserwuj organizm i miejsce wkłucia. Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy przeziębienia, gorączkę czy osłabienie, a wokół rany pojawi się zaczerwienienie, obrzęk lub powiększający się rumień udaj się do lekarza. Może to świadczyć o zakażeniu i konieczności zastosowania antybiotykoterapii.

Jeśli kleszcz zagłębił się w skórę tak, że nie widać jego główki lub w czasie samodzielnego usuwania pozostały jego fragmenty udaj się do lekarza. Gdy obawiasz się, że nie poradzisz sobie z samodzielnym usunięciem kleszcza również możesz się udać po pomoc medyczną.

CZYTAJ TEŻ >> Co pyli w czerwcu? Alergicy muszą na to uważać!