Autor zdjęcia/źródło:
zdjęcie BBC Creative on Unsplash
To kolejna od sierpnia aktualizacja wytycznych GIS dla przedszkoli i żłobków. TY razem zmiany dotyczą kwarantanny we wspólny domu.
Na stronie GIS pojawiły się nowe wytyczne dotyczące funkcjonowania żłobków i przedszkoli. Sobotnia konferencja rządu przyniosła zmiany w funkcjonowaniu szkół – przedłużono bowiem nauczania zdalne do 23 grudnia. Jeśli chodzi o funkcjonowanie żłobków i przedszkoli, premier Morawieci wypowiedział się, że rząd nie planuje na razie wprowadzać ograniczeń w funkcjonowaniu tychże placówek.
GIS: zmiany w wytycznych dla przedszkoli dotyczą kwarantanny
Poprzednia wersja wytycznych GIS informowała, że "jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola lub żłobka”. Znalazł się też zapis, że "do pracy w podmiocie mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji".
W najnowszych wytycznych GIS zapis dotyczący kwarantanny zniknął, a wytyczna przybrała brzmienie: "jeżeli w domu przebywa osoba w izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do podmiotu”.
Zmiany, które wprowadził GIS dotyczą również pracowników: "do pracy w podmiocie mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych".
Jakie jeszcze wytyczne obowiązują w przedszkolach i żłobkach?
- Powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt od 3 do 5 dzieci, w miarę możliwości, powinna wynosić co najmniej 15 m2; w przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 m2, jednakże powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m2.
- Utrzymano zalecenie, aby w salach pozostały wyłącznie zabawki, które da się skutecznie dezynfekować.
- Sale powinny być w miarę możliwości wietrzone co godzinę – w czasie przerwy.
- Opiekunowie powinni zachowywać dystans społeczny między sobą wynoszący min. 1,5 m.
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z podmiotu mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników podmiotu jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 1,5 m.
- Rodzice mogą wchodzić z dziećmi do przestrzeni wspólnej podmiotu, z zachowaniem zasady - 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem/dziećmi 1,5 m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Podkreślono również konieczność monitorowania dokładnej higieny oraz dezynfekcji przedszkolnych przedmiotów, sal czy naczyń – które np. należy myć z dodatkiem detergentu w 60 stopniach.
źródło: Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 - V aktualizacja
CZYTAJ TEŻ: