Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-05-23 13:39:29
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Do tego jako Polacy mamy tendencję do przesadzania ze środkami przeciwbólowymi jak i niesprawdzonymi suplementami diety co również nie pozostaje bez wpływu na wątrobę. Na szczęście jest coś czym możesz się wspomóc.
Wątroba to jeden z największych organów w naszym organizmie. Wraz z krwią, jaka przez nią przepływa, stanowi około 2 kg naszej masy ciała. Każdej minuty przepływa przez nią około litra krwi! W jednym momencie każda porcja jest filtrowana z toksyn, produktów przemiany materii i wzbogacana o enzymy rozkładające białka i tłuszcze. Raczej rzadko zastanawiamy się nad tym, jak bardzo potrzebna na jest prawidłowo funkcjonująca wątroba, dopóki czujemy się dobrze. Jednak, kiedy pojawia się ból w prawym boku pod żebrami lub niestrawność, zaczynamy pochylać się nad tematem zdrowego odżywiania.
Wątroba spełnia wiele funkcji, spośród których warto wymienić:
Wątroba spełnia również funkcje immunologiczne, To dzięki niej z krwi usuwane są pozostałości stanów zapalnych w postaci resztek białek czy cząstek tkanek, bakterii, wirusów, grzybów czy pasożytów.
Nawet Grecy tysiące lat temu wiedzieli, że wątroba to niezwykły organ, który potrafi się regenerować. W końcu to właśnie wątrobę zjadały sępy przykutego do skały Prometeusza jako karę za przekazanie ludziom ognia z Olimpu. Wiedząc o regeneracyjnych właściwościach tego organu wydaje nam się często, że przecież nic się nie stanie, kiedy zjemy kolejnego smażonego kotleta, hamburgera w budce czy lekko zepsuty serek. Tymczasem regeneracja wątroby to złożony proces, który trwa. Dzieje się codziennie, ale często zbyt wolno, by można było szybko naprawić szkody, jakie jej wyrządzamy. Tym bardziej, że by się odnowić potrzebuje właściwych składników odżywczych, których przy nieodpowiedniej diecie zwyczajnie jej nie dostarczamy.
W wątrobie znajdują się komórki macierzyste, które namnażają się i przejmują funkcje niesprawnych komórek. Takie komórki wątroby nazywamy hepatocytami. Ich powstawanie jest jednak powolne. Aby wspomóc to działanie konieczna jest prawidłowa dieta, która odciąża organ, ale i dostarcza składników jej potrzebnych. Do takich elementów zaliczamy fosfolipidy oraz cholinę, która w gruncie rzeczy jest ich składową. O cholinie i jej funkcjach przeczytasz w poradniku na stronie http://www.hepatil.com/zdrowa-watroba/cholina-ratunek-watroby/.
Fosfolipidy zwane są też fosfotłuszczowcami. To związki chemiczne które zawierają resztę kwasu fosforowego i stanowią bardzo ważny składnik błony komórkowej. Na ich bazie powstają też inne związki chemiczne w organizmie, są jednym ze składników żółci, dzięki której trawimy tłuszcze.
Fosfolipidy dostarczane z zewnątrz w postaci frakcji fosfatydylocholiny zawierają bardzo cenne wielonienasycone kwasy tłuszczowe niezbędne wątrobie. Podane w ten sposób wbudowują się w komórki wątroby, dzięki czemu staje się ona mniej podatna na działanie własnego układu odpornościowego co pozwala jej na spokojną odbudowę. Fosfolipidy zmniejszają produkcję kolagenu. Kwasy tłuszczowe z których się składają wpływają na regulowane poziomu cholesterolu we krwi, jak również wykazują działanie przy chorobach woreczka żółciowego i dróg żółciowych. Więcej o funkcjach fosfolipidów dowiesz się tu: http://www.hepatil.com/zdrowa-watroba/fosfolipidy-dzialanie/.
Niezbędnym elementem do przywrócenia wątrobie zdrowia jest dieta. Dieta zwana wątrobową to tak naprawdę zbiór bardzo pomocnych i zdrowych nawyków, których powinni się trzymać wszyscy, którym zależy na zdrowym organizmie. W pierwszej fazie należy wyeliminować potrawy smażone w głębokim tłuszczu i gotowe, paczkowane dania. Posiłki powinny być lekkostrawne i podzielone od 4 do 6 porcji dziennie. Zdrowiej jest spożywać mniejsze porcje, a zdecydowanie częściej, dzięki czemu nie obciążamy ani żołądka, ani żadnego z pozostałych organów układu trawiennego.
W diecie eliminujemy potrawy mocno doprawione oraz pikantne. Trzymamy się małych ilości soli, a tłuszcze zjadamy wyłącznie nienasycone. Warto zwrócić uwagę na to, jakiego tłuszczu używamy do smażenia, ponieważ jedynie rzepakowy i ryżowy mają odpowiednio wysoki punkt dymienia, by w trakcie ogrzewania nie wytwarzały się groźne substancje.
Bardzo ważne są warzywa i owoce, a zamiast mącznych dodatków, jak kluski czy ziemniaków z okrasą, podajemy dania z kaszą lub ryżem. Najlepsze są drobne kasze: jęczmienna, krakowska czy jaglana. W tej diecie przodują zupy. Działają rozgrzewająco, a do tego są sycące i lekkostrawne. Zupy jednak nie powinny być zagęszczane mąką. Konieczne jest wprowadzenie do jadłospisu dobrych tłustych ryb, jak na przykład dorsza, szczupaka, lina, karasia czy sandacza.
Należy wyeliminować słodzone napoje, a postawić na herbaty. Szkodliwe również są produkty puszkowane oraz gotowe daniamrożone. Pizza nie wydaje się groźna, póki nie uświadomimy sobie, ile tłuszczu dostarczamy sobie w jednym posiłku, jak również tego, że ser przypieczony na jej brzegach bogaty jest w substancje rakotwórcze. Również alkohol i niektóre leki stanowią obciążenie dla wątroby. Jadając na mieście nie mamy pewności, z jakich składników przygotowano nasze danie ani w jakich warunkach się to odbyło. Do tego warunki przechowywania żywności w naszych domach pozostawia wiele do życzenia. Warto zapoznać się z rozpiskami, ile czasu dany produkt może pozostawać otwarty i co trzymać w lodowce. Często zjadając lekko nadpsute sery, wędliny czy jajka wydaje nam się, że wątroba sobie z nimi poradzi. A prawda jest taka, że organ ten ma swoje ograniczenia i musimy o niego dbać w czym pomoże nam przedstawiona dieta wątrobowa.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Źródła:
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.