Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria 2015-07-16 16:02:02
pixabay.com
Co to jest fobia szkolna?
Fobia szkolna zaliczana jest do zaburzeń lękowych, pojęciem tym często określa się niechęć lub całkowitą odmowę chodzenia do szkoły.
Jak objawia się fobia szkolna?
W przebiegu fobii szkolnej często występują dolegliwości somatyczne takie jak bóle głowy, biegunki, mdłości, wymioty, drżenie rąk, omdlenia, które występują rano i ustępują w ciągu dnia. Nie występują też w dni wolne od zajęć szkolnych ani w wakacje, ale mogą objawiać się już w niedzielę po południu, gdy narasta lęk przed pójściem do szkoły w poniedziałek.
Na co jako rodzic powinniśmy zwrócić uwagę?
Każda nagła i przede wszystkim znaczna zmiana w zachowaniu dziecka powinna wzbudzać czujność rodzica. Oczywiście jak dziecko raz na jakiś czas wraca ze szkoły w gorszym nastroju to zwykle nie jest powód do obaw. Każdemu zdarzyć się może gorszy dzień i nie zawsze w takiej sytuacji interwencja rodzica jest konieczna, szczególnie jeśli chodzi o drobne sprzeczki z rówieśnikami. Natomiast gdy obniżony nastrój przedłuża się do 6 miesięcy i objawia się dolegliwościami somatycznymi w dni gdy dziecko uczęszcza do szkoły a ustępuje w dni wolne to warto takie obserwacje skonsultować ze specjalistą.
W jaki sposób możemy pomóc dziecku?
Warto zastanowić się co jest przyczyną lęku, a później postarać się ten lęk oswoić przez organizowanie sytuacji, w których dziecko może osiągnąć sukces lub zyskać przyjemne, bezpieczne doświadczenie związane ze szkoła. Czasem pomóc może rozwijanie repertuaru zachowań dziecka o takie, które pomogą radzić sobie z lękiem i strachem. Wszystkie działania siłowe, jak zmuszanie do chodzenia do szkoły czy karanie za okazywanie objawów lęku zwykle te objawy nasilają. Trwałą poprawę sytuacji można uzyskać przez współpracę rodziców, szkoły i specjalisty takiego jak psycholog, terapeuta lub psychiatra.
Gdzie powinniśmy szukać pomocy?
Fobia z definicji jest dość odporna na zmianę, jednak istnieją techniki terapeutyczne, które pomagają w jej leczeniu, znane psychologom, psychoterapeutom i psychiatrom.
Jakie są skutki fobii szkolnej?
Najpowszechniejszym skutkiem fobii szkolnej jest zaprzestanie uczęszczania do szkoły, wagarowanie. Natomiast ignorowanie lub lekceważenie objawów może w skrajnych przypadkach doprowadzić do zaburzeń zachowania i emocji u dziecka.
W jaki sposób leczona jest fobia szkolna?
To zależy od specjalisty jakiego wybierzemy i przyczyny występowania zaburzeń. Psychoanalityk będzie analizował przyczyny lęku we wcześniejszych doświadczeniach, terapeuta behawioralny będzie starał się doprowadzić do desensytyzacji, czyli odwrażliwienia na sytuacje wywołującą lęk, terapeuta skoncentrowany na rozwiązaniu będzie szukał zasobów i wzmacniał umiejętności, które umożliwią poradzenie sobie z lękiem, a psychiatra terapię wspomoże lekami. W każdym przypadku efekt może być zadowalający.
Za wywiad dziękujemy Pani Justynie Jędrzejewskiej - Psycholog, absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Na co dzień pracuje z dziećmi, młodzieżą i rodzicami w Szkole Podstawowej z oddziałami integracyjnymi w Gdyni.
Prowadzę zajęcia psychoedukacyjne dla dzieci i młodzieży, koncentrując się na kształtowaniu kompetencji społecznych i umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami, rozładowywania złości, konstruktywnego rozwiązywania problemów. Prowadzę konsultację indywidualne dla dzieci z zaburzeniami lękowymi oraz posttraumatycznymi. Wspieram rodziców w radzeniu sobie z problemami wychowawczymi.
Ukończyłam studia podyplomowych z Psychologii Klinicznej na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym oraz szkolenia z Psychotraumatologii ogólnej.
Jest pomysłodawcą i twórcą portalu www.psychologszkolny.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.