Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-07-29 11:00:46
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Jej niedobór może prowadzić do różnych zaburzeń i problemów zdrowotnych. Wielu sportowców, którym zależy na rozwoju sylwetki i podniesieniu procesów anabolicznych, decyduje się nawet na suplementację tego składnika. W artykule wyjaśnimy, na czym polega działanie tego aminokwasu w organizmie. Odpowiemy też na pytanie o to, czy jego nadmiar może zaszkodzić.
Fenyloalanina jest jednym z aminokwasów egzogennych, czyli takich, które dostarczane muszą być organizmowi wraz z pożywieniem. Ciało człowieka nie metabolizuje go bowiem samo. Aminokwas ten jest jednak konieczny do utrzymania zdrowia i dobrej kondycji organizmu.
Po pierwsze, fenyloalanina jest jednym z głównych składników białek, które pełnią funkcje strukturalne w organizmie człowieka. Jest ona konieczna również do produkcji innego aminokwasu - tyrozyny, która pobudza mięśnie do pracy, zwiększa wydolność organizmu i zmniejsza apetyt.
Fenyloalanina uczestniczy również w procesie produkcji ważnych neuroprzekaźników, takich jak dopamina, norepinefryna i epinefryna. Z tego względu stosowana jest między innymi w leczeniu depresji. Odpowiada ona również za procesy kognitywne, zdolność koncentracji, zapamiętywania, a także koordynację.
Fenyloalanina wykorzystywana jest również w terapii bielactwa, a także wykorzystywana jest w celu pobudzenia aktywności tarczycy.
Powyżej udowodniliśmy, jak wielkie znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu na fenyloalanina.
Dostarczana jest ona w diecie w produktach takich jak nabiał, mięso, ryby, soja, orzechy i nasiona czy rośliny strączkowe. Możliwa jest również jej suplementacja.
Istnieje jednak sytuacja, w której nadmiar tego aminokwasu prowadzić może do dużego zagrożenia dla zdrowia człowieka. Jest nią wystąpienie choroby metabolicznej zwanej fenyloketonurią. Choroba ta jest dziedziczna i ma podłoże genetyczne. Dochodzi do niej w sytuacji, gdy dwójka rodziców posiada mutację genów występującą na dwunastym chromosomie. Dziecko dziedziczy wtedy zaburzenia metaboliczne polegające na braku enzymu hydroksylazy fenyloalaninowej w wątrobie.
Jej terapia polega głównie na unikaniu produktów zawierających duże dawki fenyloalaniny. Niestety, w wielu produktach aminokwas ten jest niejako “ukryty”. Aby dowiedzieć się, jakich produktów unikać w przebiegu tej choroby, zajrzeć należy do artykułu “Fenyloalanina w nietypowych produktach, jak uniknąć nieświadomego narażenia się na zaburzenia metabolizmu?”.
Choroba wiąże się z szeregiem ciężkich objawów, które pojawiają się stopniowo po urodzeniu, należą do nich:
zaburzenia rozwoju psychoruchowego;
obniżenie napięcia mięśniowego;
nadpobudliwość;
charakterystyczny zapach wydzielany przez dziecko;
zaburzenia lękowe;
autoagresja;
niekontrolowane napady złości i agresji;
psychoza.
Dziecko chorujące na fenyloketonurię posiada najczęściej również jasne włosy, oczy oraz karnację. Wymaga ono zastosowania odpowiedniej terapii i diety eliminacyjnej - wiele informacji na ten temat znaleźć można na portalu https://vitapku.pl.
Jeśli to zaburzenie metaboliczne nie jest poddane żadnej terapii, dojść może do kolejnych, poważnych zaburzeń. Dochodzi do upośledzeń pracy mięśni, problemów z chodzeniem i samodzielnym poruszaniem się, problemów z mową, a nawet ataków padaczki. Upośledzeniu ulegają również zdolności umysłowe, dochodzi do obniżenia zdolności intelektualnych, występować mogą również zaburzenia neurologiczne.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.