Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-02-15 10:40:14
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Oto kilka często spotykanych stwierdzeń na temat karmienia piersią. Niektóre z nich są oparte na faktach, ale część należy traktować w kategorii mitów:
Zdrowe odżywianie i zbilansowanie posiłków jest bardzo ważne w okresie karmienia piersią. Jednak nie trzeba rezygnować z konkretnych produktów spożywczych, jeśli nie ma ku temu wskazań medycznych. Prawdą natomiast jest stwierdzenie, że w czasie laktacji należy przyjmować więcej płynów. Zgodnie z opinią ekspertów, kobiety karmiące piersią powinny pić wodę niegazowaną w ilości 3 litrów dziennie[1].
Kobiety, które przeszły operację biustu, mogą karmić piersią pod warunkiem, że podczas zabiegu nie uszkodzono przewodów mlekowych. Czy rozmiar miseczek wpływa na ilość produkowanego mleka? Ważna jest nie tyle wielkość biustu, co objętość znajdującej się w nim tkanki gruczołowej. Nawet kobiety z pozoru niezbyt hojnie obdarzone przez naturę, mogą mieć jej wystarczająco dużo, by bez problemu wykarmić dziecko. Z kolei kobiety z większymi piersiami mogą produkować mało mleka, jeśli są one zbudowane głównie z tkanki tłuszczowej. Znaczenie ma też kształt brodawki. Wklęsłe sutki nie są przeciwwskazaniem do karmienia piersią, choć mogą sprawiać problemy, gdyż dziecku trudniej je złapać.
Ilość produkowanego mleka jest indywidualną cechą każdej matki. Kobiety, które mają go więcej, mogą robić większe przerwy między karmieniami. Te ze słabszą syntezą, powinny karmić częściej, ponieważ im więcej niemowlę ssie, tym więcej mleka wytwarza organizm matki[2]. Jednak w pewnych okolicznościach, na przykład z powodu przyjmowania niektórych leków lub problemów zdrowotnych, ilość mleka może się zmniejszyć. Jeśli tak się stanie, warto porozmawiać z lekarzem, który podpowie, jak karmić piersią w takiej sytuacji.
To mit. Kobieta, która zaszła w ciążę w okresie laktacji, może kontynuować karmienie piersią. Nie jest to niebezpieczne ani dla płodu, ani dla niemowlęcia. Jednak zmiany hormonalne podczas ciąży mogą wpływać na ilość i skład mleka, dlatego dziecko może pić je mniej chętnie z powodu zmienionego smaku.
Mleko matki zapewnia dziecku wszystko, czego ono potrzebuje. Jest bogate w ciała odpornościowe, białko, witaminy i sole mineralne. Co więcej, jego skład jest ściśle zindywidualizowany i w pełni dostosowany do potrzeb dziecka. Dlatego, jeśli tylko można, nie należy zastępować go mlekiem modyfikowanym. Poza tym, niektóre dzieci odmawiają picia produktów zastępczych z powodu odmiennego smaku. Za to przed szóstym miesiącem życia warto zacząć stopniowo wprowadzać do jadłospisu niemowlęcia pokarmy stałe.
W przypadku zwykłych infekcji nie ma powodu, by przerywać karmienie piersią. Jeśli lekarz przepisuje leki, trzeba poinformować go o laktacji. Ostrożność warto też zachować w przypadku preparatów i suplementów dostępnych bez recepty. Przed ich zakupem najlepiej skonsultować się z farmaceutą.
Każde doświadczenie karmienia piersią jest wyjątkowe. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących zdrowia matki lub dziecka, lepiej zwrócić się nie do znajomych, ale do lekarza.
[1] M. Jarosz (red.) Normy żywienia dla populacji polskiej, Instytut Żywności i Żywienia, nowelizacja 2012.
[2] S.E. Daly, R.A. Owens, P.E. Hartmann, The short-term synthesis and infant-regulated removal of milk in lactating women, Experimental physiology, march 1993, s. 209-220.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.