Opublikowany przez: Familiepl 2020-09-10 08:11:31
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Luma Pimentel/Unsplash
Alkoholowy Zespół Płodowy FAS (z ang. Fetal Alcohol Syndrome) to zespół zaburzeń fizyczno-psychicznych powstających u dziecka w wyniku spożywania alkoholu przez matkę w ciąży. Jak dotąd naukowcy nie określili bezpiecznej dawki i częstotliwości spożywania alkoholu w ciąży, toteż kobietom ciężarnym nie zaleca się spożywania alkoholu w ogóle. Alkohol w ciąży może prowadzić nie tylko do Alkoholowego Zespołu Płodowego FAS, ale także innych uszkodzeń rozwijającego się płodu.
Alkohol po spożyciu przez matkę przedostaje się przez łożysko do organizmu dziecka, w którym jako substancja toksyczne może powodować duże zmiany i uszkodzenia. Najczęstszym jest zahamowanie lub zaburzenie rozwoju, a także uszkodzenie systemu nerwowego płodu.
Do najczęstszych objawów FAS u nowonarodzonego dziecka możemy zaliczyć niską masę urodzeniową, wąską głowę, a także opóźnienia rozwojowe.
Również małe, rozwijające się dziecko, którego mam spożywała w ciąży alkohol, może przejawiać dość charakterystyczne dla FAS zmiany w fizjonomii. Dzieci z FAS często mają dość specyficzną dla tej choroby wygładzoną rynienkę nosowo-wargową i krótki zadarty nosek. Charakteryzują je również wąskie oczy, szeroko rozstawione, a także bladość skóry i czerwieni wargowej (dodatkowo usta są wąskie – zwłaszcza górna warga). Wolniej u dzieci z FAS rozwija się także środkowa część twarzy.
Niestety, zmiany w fizjonomii u dzieci z FAS to tylko wierzchołek góry lodowej. W przyszłości dzieci dotknięte Alkoholowym Zespołem Płodowym mogą cierpieć z powodu szeregu zaburzeń natury emocjonalno-psychicznej.
Dzieci matek spożywających alkohol w ciąży mogą mieć bowiem duże problemy w przyswajaniu wiedzy szkolnej – w wyniku problemów z koncentracją, a także nieco niższym IQ w porównaniu do rówieśników. Charakteryzują je także dość silne zaburzenia sensoryczne, motoryczne, problemy z koordynacją ruchową, czy też ADHD. W skrajnych przypadkach spożywanie alkoholu w ciąży może również prowadzić do zaburzeń umysłowych u dzieci z zespołem FAS.
Zespół FAS jest nieuleczalny, ale postawienie diagnozy na wczesnym etapie życie, a także objęcie dziecka specjalistyczną opieką medyczną, ale również troskliwą rodzicielską, może w znacznym stopniu złagodzić a nawet zniwelować niektóre objawy Alkoholowego Zespołu Płodowego.
Pytkowicz-Streissgouth A., La Due R. A., Psycholgical and behavioral fffects in children prenatally exposed to alcohol, Health and Research World, 1985
Recognition of the fetal alcohol syndrome in early infancy, Lancet 1973 Nov 3;302(7836)
CZYTAJ TEŻ:
>> Rzecznik Praw Dziecka: kary dla kobiet wciąży spożywających alkohol
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.