Opublikowany przez: monika.g 2016-02-07 18:28:35
Po dziewięciu miesiącach oczekiwania na dziecko wreszcie nadszedł czas porodu. Jest to niezwykły moment, kiedy zobaczysz swoje maleństwo po raz pierwszy. Będziesz mogła je uściskać i przytulić do piersi. Razem z partnerem niecierpliwie wyczekujecie tej chwili. Zanim to jednak nastąpi musicie przejść przez trzy etapy porodu naturalnego. Zwykle na 2-3 tygodnie przed nim organizm kobiety zaczyna się do niego przygotowywać. Następuje obniżenie się macicy, a jej mięśnie się napinają. Możesz już wtedy zacząć odczuwać tzw. skurcze przepowiadające.
(Pixabay.com @ Etapy porodu naturalnego)
Poród zwykle trwa od kilku do kilkunastu godzin i dzieli się na trzy etapy: okres rozwierania się szyjki macicy, okres porodu właściwego oraz okres rodzenia łożyska. Poród zaczyna się od bolesnych skurczów macicy i nie sposób go nie zauważyć. Zdarza się jednak, że początkowe skurcze mogą być słabe i kobieta ich od razu nie utożsami z początkiem porodu. Jednak kolejne etapy porodu naturalnego są już nie do przegapienia, ani pomylenia z czymkolwiek innym. Podane poniżej wyznaczniki przebiegu porodu są tylko umowne i orientacyjne. Każda kobieta jest inna i przez to każdy poród może przebiegać nieco inaczej.
Etapy porodu naturalnego: faza I – rozwieranie się szyjki macicy
Etap ten jest nazywany również fazą początkową i jest to najdłuższa faza porodu. Poród wywołuje hormon oksytocyny, który powoduje skurcze macicy. Pierwsze skurcze porodowe pojawiają się cyklicznie i dość regularnie, co 10-30 minut i trwają około 40 sekund. Ta faza porodu zwykle trwa od 8 do 16 godzin w czasie porodu pierwszego dziecka, a przy kolejnym porodzie krócej. W tym czasie szyjka macicy musi się skrócić, po czym zaniknąć całkowicie, dzięki czemu będzie możliwe jej rozwarcie na 10 cm i przejście dziecka przez kanał rodny. Jednak zanim to nastąpi w początkowej fazie porodu czop śluzowy zamykający przez całą ciążę ujście szyjki macicy powinien zostać wydalony, a pęcherz płodowy przerwany. Czasem jednak dzieje się to dopiero w kolejnych fazach porodu i nie jest to żadnym odstępstwem od normy. Nie sugeruj się scenami z filmów, gdzie kobiecie nagle odchodzą wody płodowe i zaczyna od razu rodzić, a po kilku minutach wita się już ze swoim dzieckiem. Prawdziwy poród wygląda nieco inaczej. Gdy poczujesz pierwsze skurcze nie musisz od razu biec do szpitala, ponieważ spędzisz tam tylko niepotrzebnie dużo czasu. Do szpitala należy się udać dopiero, gdy skurcze będą silne i będą następować mniej więcej co 5-10 minut.
Musisz też wiedzieć, że silne skurcze oddziałują na twoje samopoczucie i emocje. Szczególnie, gdy rozwarcie szyjki sięga od 7 do 10 cm możesz czuć (oprócz bólu) rozdrażnienie, lęk, zwątpienie, wyczerpanie fizyczne i psychiczne. Najlepszym sposobem na przyspieszenie porodu jest ruch. Jak najdłużej poruszaj się, przyjmuj różne pozycje otwierające drogi rodne (przykucanie, rozwieranie nóg i krocza), siadaj na piłce i wykonuj okrężne ruchy miednicą rozstawiając przy tym szeroko nogi. Po osiągnięciu pełnego rozwarcia szyjki macicy (czyli 10 cm) najdłuższą fazę porodu masz już za sobą.
Etapy porodu naturalnego: faza II – parcie, czyli poród właściwy
Rozpoczyna się w momencie, gdy szyjka macicy jest rozwarta na 10 cm, a kończy ją urodzenie dziecka. Czas jej trwania wynosi statystycznie od 10 minut do 2-3 godzin. Pamiętaj w tym czasie o głębokim i spokojnym oddychaniu. Jest to najtrudniejsza część porodu, ponieważ dziecko musi wydostać się na zewnątrz. Pomagają mu w tym samoistne silne skurcze macicy oraz skurcze parte wykonywane przez mamę. Aby były one najbardziej skuteczne musisz nabrać powietrza w płuca, wstrzymać oddech i napiąć mięśnie brzucha. Noworodek ułożony jest zwykle główką w dół i to właśnie ona jest największą częścią ciała malucha. Silne parcie pozwala na przesunięcie się dziecka w kanale rodnym i główka maluszka pojawia się na zewnątrz. Gdy to nastąpi reszta odbywa się już bardzo szybko i w ciągu kilku sekund dziecko pojawia się na świecie. Zostaje ono położone na twoim brzuchu i zaczyna oddychać powietrzem. Następuje zatrzymanie krążenia w pępowinie, którą można już odciąć. Robi to położna lub tata maluszka. Kiedy dziecko zostaje zabrane do zmierzenia, zważenia, umycia i ubrania, rozpoczyna się faza III porodu.
Etapy porodu naturalnego: faza III - rodzenia łożyska
Jest to najkrótszy i zarazem najmniej bolesny etap porodu. Trwa ok. 30 minut i polega na „urodzeniu” łożyska, które musi być usunięte z macicy, aby organizm mógł się oczyścić. Delikatne skurcze wraz z lekkim parciem z twojej strony i pomocą położnej umożliwią szybkie usunięcie łożyska. Możesz przy tym stracić trochę krwi, ale nie więcej niż 500 ml. Łożysko musi być wydalone w całości, czasem jest ono porwane i wychodzi w kawałkach, dlatego położna sprawdza czy jest ono kompletne. Jeśli nie zostanie usunięte w całości, lekarz musi wykonać zabieg łyżeczkowania jamy macicy wykonywany pod narkozą. Jeśli doszło do rozerwania lub celowego nacięcia krocza to po urodzeniu łożyska jest ono zszywane pod znieczuleniem miejscowym.
W tym czasie twój maluszek jest poddawany badaniom sprawdzającym jego przystosowanie do samodzielnego życia poza twoim łonem. Maluch oceniany jest według skali Apgar, która określa funkcje życiowe dziecka. Taką ocenę przeprowadza się zaraz po odcięciu pępowiny, następnie po 15 minutach i po 1 godzinie od porodu. Dzięki temu lekarz wie czy dziecku potrzebna jest dodatkowa opieka pediatry czy może ono już bezpiecznie zostać przy mamie.
Więcej o skali Apgar znajdziesz tutaj: Pierwsze badania noworodka po urodzeniu>>
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Poród naturalny - przebieg: jak to wygląda?>>
Czwarty trymestr ciąży - co oznacza dla ciebie i dziecka?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2016.03.23 14:45
Tylko bólu nie da się opisać.. dobrze że potem dziecię trzyma się w ramionach..
ewewita1383 2016.02.21 18:27
wracają wspomienia -oj działo się ...
Sylwia Dolata 90 2016.02.18 13:15
Rodziłam naturalnie trzy razy i szczerze nie pamiętam za dużo z porodu
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.