Endometrioza – objawy - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Endometrioza – objawy

Endometrioza – objawy

Autor zdjęcia/źródło: Endometrioza - objawy@pixabay.com

Endometrioza to wędrująca po organizmie śluzówka macicy. Jej nieprawidłowe położenie poza jamą powoduje u kobiet podwójną miesiączkę. Jedną na zewnątrz, a drugą do środka organizmu. Dzieje się tak dlatego, gdyż komórki śluzówki wędrując po organizmie wszczepiają się w różne narządy.

Co piąta miesiączkująca kobieta cierpi na endometriozę. Przypadłość ta jednak najczęściej dotyka trzydziesto- lub czterdziestolatki. Schorzenia  te są uwarunkowane genetycznie i związane z wysokim poziomem estrogenów. Jednak nie u wszystkich występują te same objawy. Choroba może także przebiegać nie dając żadnych sygnałów. Komórki błony śluzowej, trafiające przez pomyłkę do jajowodów, wydostają się nimi do jamy brzusznej  i docierają do otrzewnej, jelit, jajników czy ścian pęcherza. Zakotwiczają się tam na dobre. Takie wszczepy śluzówki mogą powstawać i powiększać się nawet przez kilka lat.

Objawy endometriozy

Bywają one podobne do objawów innych schorzeń ginekologicznych. Endometriozę charakteryzują:

  • bolesne  i obfite miesiączki
  • dosyć długie krwawienia menstruacyjne
  • kłopoty z zajściem w ciąże 
  • bolesne stosunki 
  • plamienia okołomiesiączkowe 
  • ból pojawiający się podczas wypróżniania i tuż po nim
  • ślady krwi w moczu lub kale

Wszystkie te objawy w efekcie prowadzą do ciągłych infekcji i stanów zapalnych, oraz znacznego pogorszenia jakości życia chorej kobiety. Endometrioza może być groźna dla zdrowia, lecz nie zagraża życiu. Gdy jednak pojawią się duże zrosty w jamie brzusznej mogą  one spowodować silne bóle. Jeśli komórki wszczepią się w jajowody, mogą je uszkodzić i doprowadzić do niepłodności.  Komórki ze wszczepów mają pewne cechy nowotworów i powodują miejscowy stan zapalny. Układ odpornościowy powinien je unicestwić, ale nie radzi sobie z nimi, podobnie jak z komórkami nowotworowymi. Z czasem wszczepy przeistaczają się w guzy wytwarzające sieć naczyń krwionośnych, przez które się odżywiają.
Choroby nie można bagatelizować, ponieważ często powstałe w jej następstwie guzy, krwawienia i blizny coraz bardziej na siebie narastają powodując okropny ból. Wtedy operacja  całkowitego usunięcia macicy wydaje się jedynym sposobem na przywrócenie normalnego życia chorej kobiecie.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Miesiączka po porodzie – wywiad z EKSPERTEM>>

Jak poskromić bóle miesiączkowe?>>

 









Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika korona
    koronaIkona zgłaszania komentarza
    Szkoda tylko , że lekarze są bezradni co do tej choroby. Najlepiej by usuwali i faszerowali hormonami. Na dzień dzisiejszy leki odstawiłam -co prawda choroba nie daje o sobie zapomnieć , ale czuje się lepiej niż podczas zażywania hormonów. Pilnuje co jem i dużo czytam o medycynie naturalnej.