Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-12-30 10:29:29
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
W tym momencie rośnie liczba osób korzystających z prawa do zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego, bo to spowolnienie tempa życia okazuje się szczególnie dobrym czasem na tego typu sprawy. Przyjrzyjmy się zatem procesowi składania deklaracji podatkowych i dowiedzmy się, jak sprawnie odzyskać należące się pieniądze.
Zwrot podatku z zagranicy wciąż jest owiany różnymi mitami, które powstały z faktu niezrozumienia tego procesu. Wiele osób uważa, że jeśli zadeklaruje swoje dochody zarobione za granicą i otrzyma zwrot podatku, to straci prawo do emerytury, a nawet możliwość dalszej pracy w danym kraju. Aby rozwiać te wątpliwości, przede wszystkim należy podkreślić, że zwrot podatku z zagranicy jest procesem w pełni legalnym i umożliwiającym odzyskanie pieniędzy, które należą się podatnikom. Osoby pracujące w Polsce też są zobowiązane do składania deklaracji podatkowych, co jest podstawą do zwrotu ewentualnej nadpłaty.
Podobny system obowiązuje w wielu innych krajach, w których pracują emigranci zarobkowi. Na przykład w Norwegii składki na podatek dochodowy wynoszą aż 23%. Płacą je zarówno Norwegowie, jak i cudzoziemcy pracujący w tym kraju. Tak więc, po powrocie do domu po pracy w Norwegii, każdy ma możliwość złożenia zeznania podatkowego i odzyskania nadpłaconych podatków w taki sam sposób, jak obywatele tego kraju. Jedną z najważniejszych rzeczy w tym procesie jest zebranie i wypełnienie niezbędnych dokumentów. To wymaga pewnych starań i trochę cierpliwości. Aby lepiej zrozumieć tę procedurę, posłużmy się przykładem - zwrot podatku z Norwegii.
Odzyskanie nadpłaconych podatków dochodowych z Norwegii zajmuje zwykle od 3 do 6 miesięcy. Ten okres zależy nie tylko od tego, kiedy decyduje się zadeklarować dochód, ale także od systemu podatkowego danego państwa, natężenia pracy urzędników w danym okresie, poprawności przekazanych dokumentów itp. Zwrot podatku składa się z kilku etapów. Od czego zacząć?
Aby wiedzieć, czego się spodziewać po zwrocie podatku z zagranicy, warto najpierw obliczyć kwotę, którą można odzyskać. Średnio Polacy odzyskują z Norwegii około 5 820 NOK. Kwota ta może się jednak różnić w zależności od długości okresu zatrudnienia i osiąganych dochodów.
W internecie są powszechnie dostępne, darmowe kalkulatory zwrotu podatku, które pomogą oszacować, ile wynosi nadpłacona suma. Wystarczy wypełnić okienka określonymi danymi, aby uzyskać informację, która da większą przejrzystość i jakiś konkret, na podstawie którego będzie łatwiej podjąć decyzję.
Ludzie zwykle odwlekają podejmowanie trudniejszych decyzji i ta zasada odnosi się też do deklarowania dochodów uzyskanych za granicą. Jednak inna zasada jest taka, że im szybciej się zdecyduje, tym płynniejszy będzie proces zwrotu podatku. Do tego dochodzi jeszcze przedawnienie. Polacy mogą odzyskać nadpłacone podatki z Norwegii za ostatnie 4 lata podatkowe. Oznacza to, że osoby, które pracowały w Norwegii przed 2016 rokiem, nie mogą już starać się o odzyskanie pieniędzy za tamte lata. Jednak jeśli wróciłeś do Polski z powodu kwarantanny, to teraz możesz już złożyć zeznanie podatkowe za poprzedni rok, aby wkrótce cieszyć się odzyskanymi pieniędzmi.
To chyba najtrudniejsza część procesu zwrotu podatku. Może zająć nie tylko najwięcej czasu, ale też wymagać cierpliwości. Należy jednak pamiętać, że zwrot podatku jest możliwy tylko wtedy, gdy dostarczy się wszystkie dokumenty potwierdzające uzyskane w danym kraju dochody i zapłacone podatki. Jakie dokumenty należy przygotować?
Jest to dokument wystawiany przez pracodawcę, który przedstawia wypłacone wynagrodzenia i odprowadzone podatki. Jeśli się go nie posiada, to wystarczy ostatni odcinek wypłaty od każdego pracodawcy, u którego pracowało się w Norwegii.
Jest to dokument corocznie wystawiany przez norweski urząd podatkowy, który przedstawia uzyskane dochody i zapłacone podatki.
Ten dokument wystawia corocznie norweski urząd podatkowy - Skatteetaten, po zakończeniu roku podatkowego. Znajduje się w nim wiele dodatkowych informacji na temat tego, jak odbywa się proces zwrotu podatku.
Proces zwrotu podatku można rozpocząć nawet bez posiadania wszystkich dokumentów, ale później i tak będą one musiały zostać dostarczone. Jeśli brakuje dokumentów, bo okazało się, że trudniej je zdobyć, niż się wydawało, to zawsze można zwrócić się do profesjonalistów, zajmujących się odzyskiwaniem podatku z zagranicy. Zajmą się oni nie tylko zdobyciem potrzebnych dokumentów, ale także zapewnią zwrot maksymalnej kwoty możliwej do odzyskania. Chociaż jest to usługa płatna, to pozwala zaoszczędzić czas, wysiłek i nerwy, bo nie trzeba będzie martwić się o wypełnianie dokumentów i kontakt z zagranicznym urzędem skarbowym.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.