Opublikowany przez: monika.g 2015-12-22 17:18:04
Dzięki e-zwolnieniu pracownik nie będzie musiał już osobiście dostarczać do zakładu pracy swojego zwolnienia lekarskiego. Do tej pory pracownik miał na to 7 dni, więc bez względu na stan zdrowia i możliwości musiał sam zawieźć zwolnienie lub przekazać je za czyimś pośrednictwem do zakładu pracy. Od nowego roku lekarz sam będzie mógł przekazać L4 do pracodawcy wprowadzając je do systemu. Dzięki takiemu rozwiązaniu przepływ dokumentów między pracownikiem, pracodawcą oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych będzie przebiegał sprawniej. Nie będzie również możliwości sfałszowania zwolnienia lekarskiego, bo pracodawca będzie mógł kontrolować prawidłowość wystawienia zwolnienia.
(zdj. Photl.com)
Profil informacyjny dla pracodawców
Aby mieć możliwość obsługi elektronicznych zwolnień lekarskich płatnik składek ubezpieczający powyżej 5 osób musi do 31 grudnia 2015 założyć specjalny profil informacyjny na platformie ZUS. Za pomocą Platformy Usług Elektronicznych - systemu udostępnionego przez ZUS płatnik zakłada swoje konto przez internet bezpłatnie. Taki płatnik musi posiadać również profil zaufany. Pracodawcy, którzy nie zatrudniają więcej niż 5 osób, nie muszą zakładać profilu informacyjnego. Wtedy będą oni otrzymywać zwolnienia tradycyjne. W tym przypadku pracodawca musi poinformować swoich pracowników, że mają oni obowiązek dostarczania papierowych zwolnień.
Jak będzie wyglądało wystawianie e-zwolnień?
L4 będzie miało formę dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego za pomocą kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP. Lekarz wystawiający zwolnienie będzie miał dostęp do informacji ubezpieczeniowych płatników składek niezbędnych do wystawienia dokumentu. Po wypełnieniu formularz zostanie wysłany do elektronicznej skrzynki podawczej ZUS, który z kolei udostępni je bezpłatnie płatnikowi składek na jego profilu informacyjnym.
E-zwolnienie szybko i wygodnie
Dzięki takiemu rozwiązaniu wypisanie e-ZLA będzie szybsze, niż wypełnianie papierowej wersji. Zwolnienie elektroniczne trafi również od razu do ZUS i pracodawcy, dzięki czemu nie trzeba go będzie dostarczać osobiście, a wypłata należnych świadczeń będzie sprawniejsza. Taka forma nie będzie wymagała także pamiętania o ustawowych terminach czy wewnętrznych regulaminach pracodawcy, co usprawni przepływ informacji. Na razie płatnik ma dwie możliwości dostarczania zwolnień: w formie elektronicznej i papierowej. Za dwa lata, czyli od 1 stycznia 2018 r. system elektronicznych zwolnień będzie obowiązywał oficjalnie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Nowe świadczenie rodzicielskie od 2016r. Zobacz komu przysługuje!>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
MichaelMurphy1990 2016.01.04 10:51
Ciekawe jak to będzie wyglądało w praktyce :)
MichaelMurphy1990 2016.01.04 10:51
Ciekawe jak to będzie wyglądało w praktyce :)
AS1970 2015.12.31 12:26
No to się dopiero porobiło, ale dla mnie to dobra nowina :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.