Ekologiczny dom - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Ekologiczny dom

Segregacja śmieci, energooszczędność, ekologiczne jedzenie, a nawet ubrania. Działania eko są coraz bardziej popularne. Warto dowiedzieć się więcej na temat pomp ciepła, kolektorów i ogniw słonecznych, a może nawet udać się po ekologiczny kredyt hipoteczny?


Do tej pory niewielu deweloperów i klientów zwracało uwagę na „zielony” aspekt nieruchomości. Wielu ludzi nie dostrzega nawet różnicy pomiędzy baterią, a kolektorem słonecznym. Zamontowane na dachu wyglądają podobnie. Zarówno baterie jak i kolektory oszczędzają jednak energię. Różnica kryje się w działaniu: bateria zamienia energię słoneczną w elektryczną, a kolektor w cieplną – dzięki niemu można zrelaksować się w gorącej kąpieli.

Innym pojęciem, często wprowadzającym konsternację, jest rekuperacja. Budowa rekuperatora opiera się na zasadzie plecionki. Przewody „wypychające” powietrze z domu pomieszane są z rurkami doprowadzającymi świeże powietrze do pomieszczeń. Ciepło tych pierwszych ogrzewa drugie, a dzięki temu powietrze wprowadzane do pomieszczenia, już na starcie ma temperaturę pokojową.

Nowoczesne rozwiązania energooszczędne coraz częściej wykorzystują deweloperzy. Powstające na obrzeżach miast osiedla oprócz ładnych widoków oferują w standardzie budynków m.in. wspomnianą rekuperację. Na zlecenie kupującego nieruchomość dopasowuje się także do instalacji kolektorów, czy baterii słonecznych. Pojawiają się też zbiorniki na deszczówkę – zebraną wodę można wykorzystać do podlewania ogrodu lub mycia samochodu.

Dom nie musi spełniać wszystkich wymogów ekologów, aby okazał się korzystnym rozwiązaniem z punktu widzenia portfela i środowiska. Wystarczy, że uwzględni kilka podstawowych zasad, a już będzie stanowił pozytywny punkt na mapie powstających zabudowań. Tych kilka „uwzględnionych zasad” wystarczy też, by nasz wysiłek został doceniony przez bankowców. Teraz również instytucje finansowe premiują troskę o środowisko naturalne.

Ekologiczny kredyt hipoteczny BOŚ Banku można wziąć na zakup, budowę lub remont domu czy mieszkania w budynku, w którym zostaną zastosowane rozwiązania pozwalające oszczędzać energię. Do nich należą właśnie baterie słoneczne, kolektory, pompy cieplne i rekuperatory. Kredyt można uzyskać również na nieruchomości ze statusem budynku niskoenergochłonnego lub pasywnego. Szeroko stosowane określenie oznacza niskie zużycie energii niezbędnej do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem domu. Chodzi tu m.in. o energię wymaganą do oświetlenia przestrzeni, ogrzania pomieszczeń i wody. Jeśli te kryteria pokrywają się z charakterystyką wymarzonego domu, można liczyć na obniżkę marży kredytowej nawet o 2 p.p., która ostatecznie może wynieść zaledwie 1 p.p.

Kilka drobnych zmian w sposobie mieszkania jest już sporym ukłonem w stronę zieleni, czystej wody, atmosfery i… naszego portfela. A oszczędzając pieniądze chronimy także drzewa, bo przecież z czego się je robi?

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika specjalist
    specjalistIkona zgłaszania komentarza
    Racja, bez tego ani rusz. U mnie w domu zrobiliśmy ocieplenie pianką poliuretanową. Znalazłem ich http://domino-ocieplanie.pl/pianka.html i teraz mamy bardzo niskie rachunki.
  • 83.9.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    no i też warto wspomnieć o dobrej izolacji domu, my z mężęm dociepliliśmy się wełną mineralną w systemie ecose, inwestycja dosyć droga ale na całe życie