Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-11-07 14:26:57
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Ekologiczne środki czystości, które łatwo usuną zabrudzenia, każdy ma w swojej kuchni. Jednym z nich jest ocet spożywczy, mający najbardziej uniwersalne, a przez to najszersze zastosowanie. Jest rewelacyjnym środkiem odkamieniającym – nie tylko czajniki, ale także armaturę kuchenną i łazienkową – bez szkody dla delikatnych powierzchni. Wystarczy namoczyć szmatkę i owinąć nią miejsca, w których powstał osad. Po kilkunastu minutach nie pozostanie po nim ślad. Ocet jest również stosowany do usuwania tłuszczy czy (w połączeniu z oliwą z oliwek) do nabłyszczania drewnianych mebli. Dla wielu osób nieprzyjemny jest jego zapach, ale można go łatwo zniwelować dodając kilka kropel olejku eterycznego np. z drzewa herbacianego.
Podobnie działa soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, którą w kuchni stosuje się do pieczenia. Świetnie sprawdza się ona jako odplamiacz do różnych tkanin, ponieważ dobrze radzi sobie z zabrudzeniami m. in. z wina czy z barszczu. Sodę można użyć także do czyszczenia biżuterii ze srebra i złota pokrytej nalotem. Wystarczy rozpuścić ją w wodzie i namoczyć w takim roztworze kolczyki, bransoletkę czy łańcuszki, a potem wypolerować ozdoby ściereczką.
Trzecim produktem, tak samo łatwo dostępnym, jest świeżo wyciśnięty sok z cytryny, który idealnie sprawdza się przy czyszczeniu przedmiotów wykonanych z miedzi czy mosiądzu, którym dodatkowo nadaje piękny połysk. Sok z cytryny sprawdzi się także jako go nabłyszczacz mebli. Wystarczy wymieszać go z wodą, namoczyć w tej mieszance bawełnianą ściereczkę i przetrzeć nią drewniane powierzchnie.
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta - decydując się na samodzielne wykonanie środków do sprzątania, dba się o nie tylko o środowisko, ale też o swoje zdrowie. Produkty kupowane w sklepach zawierają w swoim składzie m. in. związki chemiczne chloru, fosforany czy triklosan. Wykorzystując domowe sposoby podczas dbania o dom, eliminuje się ze swojego otoczenia substancje, które mogą podrażniać drogi oddechowe, oczy oraz skórę.
Inną zaletą tego rozwiązania są spore oszczędności w domowym budżecie. Koszt zakupu octu czy sody oczyszczonej o uniwersalnym zastosowaniu jest znacznie niższy niż koszt zakupu środków do czyszczenia każdej powierzchni osobno. Domowe środki czystości można przygotowywać w większych ilościach i przechowywać w szklanych butelkach wielokrotnego użytku z dozownikiem. To pozwala oszczędzać nie tylko pieniądze, ale i czas.
O ekologii można więc mówić nie tylko w kontekście segregacji śmieci czy świadomego robienia zakupów, ale również w kwestii ograniczenia użycia detergentów i chemicznych środków czystości. Coraz więcej osób decyduje się na przygotowanie własnych płynów do mycia naczyń, proszku do prania ubrań czy kostek do toalety, właśnie z uwagi na dobro środowiska i własne zdrowie.
Jeżeli zainteresował cię ten temat, więcej metod na eko sprzątanie znajdziesz tutaj: https://lepiej.tauron.pl/styl-zycia/3-sposoby-na-ekologiczne-sprzatanie-domu/.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.