Edukacja artystyczna a rozwój dziecka - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Edukacja artystyczna a rozwój dziecka

Najcenniejsze co jako rodzice możemy dać swoim dzieciom poza bezwarunkową miłością, to możliwość rozwoju oraz edukacji. Wszechstronny rozwój doskonale przygotowuje dzieci do dorosłego życia...

Edukacja artystyczna a rozwój dziecka

Autor zdjęcia/źródło: Photl.com

Na szczególną uwagę w sposobach rozwijania dzieci zasługują zajęcia artystyczne. Zajęcia artystyczne wyzwalają kreatywność, a także pomagają naszym dzieciom otworzyć się na relacje z rówieśnikami. W dzisiejszych czasach – czasach w których nasze dzieci za wiele uwagi poświęcają rozrywkom takim jak gry komputerowe i telewizja warto w sposób szczególny zadbać o ich relacje z rówieśnikami.

Rozwój naszego dziecka jest istotny zarówno w sferze relacji międzyludzkich jak i w odniesieniu do jego rozwoju osobistego. Ideałem byłaby sytuacja, gdyby nauczyciele szkolni pomagali dzieciom w zrozumieniu istoty rozwoju, a także odnajdywaniu talentów i pasji.

Jeśli w szkole w której uczy się dziecko pracują nauczyciele pełni pasji i energii, to świetnie. Nasze dziecko jest wówczas w dobrych rękach. Jak jednak wiemy, nie we wszystkich szkołach możemy się spotkać z nauczycielami, którzy są w stanie sprostać takim oczekiwaniom. Co wówczas można zrobić?

Otóż jeśli w szkole do której uczęszcza nasza pociecha  nie ma ona możliwości rozwoju w kierunku artystycznym możemy skorzystać z pozaszkolnych zajęć artystycznych.

W wielu polskich miastach istnieją możliwości skorzystania z zajęć artystycznych w domach kultury czy pałacach młodzieży. Tam nasze dziecko będzie miało możliwość wyboru zajęć zgodnych ze swoimi zainteresowaniami oraz rozwijania swoich pasji. Prowadzącymi zajęcia w tego typu instytucjach są najczęściej osoby, które same zawodowo zajmują się  pracą artystyczną i dlatego często stają się dla dzieci prawdziwymi autorytetami.


Na jakie zajęcia dodatkowe najczęściej posyłamy nasze dzieci?


Poprzez uczestnictwo w tego typu zajęciach dzieci młodsze uczą się od swoich starszych kolegów przestrzegania reguł oraz przybierania ról społecznych. Tworzy się zatem naturalny proces socjalizacji, współpraca zespołu wyzwala kreatywność u całego zespołu, jak i poszczególnych dzieci.

Przykładami zajęć artystycznych, które rozwijają talenty naszych dzieci są między innymi: zajęcia teatralne, grupy taneczne, chóry, i inne.

Literatura z zakresu psychologii oraz przeprowadzane badania wykazują, iż zajęcia artystyczne prowadzą do rozwoju zdolności u dzieci. Dzieci, które uczestniczą od najmłodszych lat w zajęciach artystycznych mają również zaspokojone w większym stopniu potrzeby rozwojowe takie jak, akceptacja czy samorealizacja. Istnieją również statystki, które potwierdzają lepsze wyniki w nauce u dzieci uczęszczających w tego rodzaju zajęciach.

Przykładem na potwierdzenie tego faktu może być wynik przeprowadzonej ankiety, która dotyczy różnic w wynikach pomiedzy dziećmi z klas niemuzycznych, a tymi, które należą do zespołu wokalnego.

Średnie ocen z poszczególnych przedmiotów nauczania:

Przedmiot

Klasy „niemuzyczne”

Zespół wokalny

Język polski

3,1

4,1

Język angielski

3,7

4,6

Język niemiecki

3,7

4,0

Matematyka

3,6

4,0

Przyroda

3,5

4,1

Historia

4,0

4,5

Muzyka

4,8

5,6

Technika

4,3

4,8

W - F

4,2

4,6

Ogółem

3,88

4,48

Źródło: K.I. Góźdź, praca magisterska napisana pod kierunkiem M. Suświłło w UWM w Olszynie, 2006

Materiały z książki: "Rozwijanie wielorakich zdolności człowieka" Praca zbiorowa pod red. M. Suświłło, Wyd. A. Marszałek, Toruń 2009

Posyłając dziecko na zajęcia artystyczne pokazujemy mu znaczenie uczestniczenia w kulturze. Edukacja kulturalna, której składową jest edukacja artystyczna pokazuje świat wartości, zapoznaje z osiągnięciami kultury europejskiej i światowej, pozwala od najmłodszych lat obcować ze sztuką i uczy wrażliwości na nią, a także stanowi podstawę do aktywności dziecka w kulturze.

Strzałka w prawo

Sonda

Grafika sondy

Po lekcjach moje dziecko uczęszcza na:

naukę języków obcych
28.0%
ćwiczenia gry na instrumencie lub śpiewu
12.0%
treningi sportowe
36.0%
tańce
8.0%
kółko zainteresowań
8.0%
inne
0.0%
moje dziecko nie ma żadnych zajęć dodatkowych
28.0%