Opublikowany przez: Familiepl
Autor zdjęcia/źródło: @unsplash, Annie Sprat
Sen jest niezbędny do życia. Bez wysypiania się nie jesteśmy w stanie zachować zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Pokazują to liczne eksperymenty z deprywacją snu, gdzie często już po 72h bez snu uczestnicy eksperymentu doznają problemów z kontrolą emocji, z nastrojem, a nawet halucynacji.
Jak się okazuje – brak snu jest także jednym z czynników kancerogennych – czyli mówiąc prosto: może zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów.
W ciągu ostatnich 100 lat czas snu skrócił się o prawie dwie godziny. Coraz częściej może się wydawać, że nie doceniamy roli snu dla naszego zdrowia. Podczas snu wydziela się między innymi hormon wzrostu, który odpowiada za regenerację organizmu, pobudzenie podziałów komórek macierzystych. Sen także sprawia, że regenerują nam się receptory dla neuroprzekaźników, co wpływa pozytywnie na nastrój, ma również miejsce konsolidacja pamięci, dzięki czemu jest szansa na to, że to czego się nauczyliśmy dziś – zapamiętamy do jutra. Jednak w kontekście chorób nowotworowych – warto wspomnieć o melatoninie - czyli niezwykle ważnym neurohormonie, który ma działanie antynowotworowe.
Jakie funkcje spełnia melatonina?
- Działa antyzapalnie,
- Moduluje pracę naszego układu odpornościowego
- Wpływa na poziom kortyzolu – hormonu stresu
- Poprawia wrażliwość komórek na insulinę – wpływa pozytywnie na metabolizm
- Zwiększa poziom naszych najważniejszych endogennych antyoksydantów: glutationu, katalazy i dysmutazy ponadtlenkowej
- Zmniejsza ilość receptorów dla glukozy na komórkach raka
- Poprawa działanie mitochondriów – których „zdrowie” jest niezbędne, aby wyleczyć się z choroby nowotworowej oraz żeby się przed nią bronić
- Poprawia neurogenezę – wpływa na zdrowie mózgu, dobrą pamięć i koncentrację
- Chroni barierę jelitową
- Poprawia regenerację organizmu.
Jak widzimy – melatonina odgrywa ogromną rolę dla naszego zdrowia. Niedobór tej niezwykle ważnej cząsteczki został już powiązany z wieloma nowotworami – głównie piersi i jelita. Aby melatonina produkowała się w naszym mózgu – potrzebujemy innego ważnego neuroprzekaźnika, jakim jest serotonina. Aby wyprodukowała się serotonina – potrzeba słońca. Dlatego tak ważnym czynnikiem dla naszego zdrowia jest kontakt z naturą i ekspozycja na słońce. Im więcej przebywamy na świeżym powietrzu za dnia – tym lepszy sen w nocy.
Składniki odżywcze niezbędne do produkcji serotoniny to także: żelazo, witaminy z grupy B, witamina C, tryptofan (aminokwas, który pochodzi z produktów białkowych) Poziom melatoniny spada wraz z wiekiem.
Warto wiedzieć, że to, co zaburza naturalną produkcję melatoniny to niebieskie promieniowanie z ekranów telewizora, komputera, czy telefonu. Oglądanie TV do późna w nocy, czy przeglądanie maili to kiepski pomysł, jeśli chcemy się wyspać i zregenerować. Warto więc pracować nad wyrobieniem sobie dobrych nawyków, takich jak wyłączanie urządzeń elektronicznych minimum 2 godziny przed pójściem spać. Można tez używać specjalnych okularów z filtrami pochłaniającymi niebieskie promieniowanie.
Odkąd udało jej się pokonać wiele własnych problemów przy pomocy zmiany stylu życia, dzieli się tą wiedzą z innymi. Dziś wie, że nic nie dzieję się bez przyczyny – każda choroba rozwija się na skutek braków w codziennym pożywieniu, nadmiaru toksyn, czy w wyniku długotrwałego stresu. Uważa też, że geny nie determinują całego naszego życia – nie możemy zrzucać na nie winy za nasze zdrowie.
W poradni MedFood jej specjalizacją leczniczą są: nowotwory, autyzm, metylacja, biochemiczne tematy z zakresu dietetyki, dieta ketogeniczna, pamięć, mózg funkcjonowanie, układ nerwowy, histamina, zaburzenia genetyczne.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
83.26.*.* 2018.08.13 13:21
To już chyba choroba cywilizacyjna... Ja też nie mogłam spać, ale trafiłam do Fundacji, która ma u siebie komorę hiperbaryczną. Przeszłam kilka zabiegów i śpię jak dziecko. Polecam każdemu, bo z zombie stałam się człowiekiem, a nawet całkiem miłą żoną ;)
Stokrotka 2018.07.26 09:37
Oj u mnie zdecydowanie za małego tego snu.. ale współczuje tym co spać nie mogą..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.