E-papieros w ciąży – czy to dobry pomysł? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

E-papieros w ciąży – czy to dobry pomysł?

E-papieros w ciąży – czy to dobry pomysł?

Autor zdjęcia/źródło: E-papieros w ciąży @ haiberliu z Pixabay

E-papierosy pojawiły się dość niedawno i zyskały miano zdrowszej alternatywy dla tradycyjnego palenia. Jednak taka ich sława wynika z niewiedzy i braku wystarczającej ilości badań na temat ich wpływu na zdrowie, szczególnie jeśli chodzi o e-papierosy w ciąży. Przyszła mamo, sprawdź jak palenie e-papierosa wpływa na zdrowie Twoje i Twojego maleństwa, a nigdy więcej po niego nie sięgniesz!

E-papieros wydaje się zdrowszą i bezpieczniejszą formą palenia niż tradycyjny papieros. Przede wszystkim dlatego, że nie wydziela on charakterystycznego nieprzyjemnego i duszącego zapachu. Wręcz przeciwnie e-papieros pachnie bardzo przyjemnie, a nawet można sobie wybrać swój ulubiony zapach np. truskawek, gumy balonowej czy kawy. Właśnie z tego powodu, a także ze względu na jego estetyczny i elegancki wygląd wybiera go wiele palących kobiet.

E-papieros jest dość nowym wynalazkiem i jeszcze nie do końca zbadanym, dlatego panuje na jego temat błędne przekonanie jakoby miał być mniej szkodliwy od tradycyjnego papierosa. Hołdując temu przekonaniu kobiety, które paliły przed zajściem w ciążę, gdy dowiadują się, że spodziewają się dziecka wybierają właśnie e-papierosy jako zdrowszą alternatywę dla tradycyjnego papierosa. Czy słusznie?

E-papieros w ciąży – jak działa e-papieros?

Amerykańskie instytucje FDA (urząd ds. żywności i leków) oraz CDC (Centrum kontroli i prewencji chorób) badają wpływ e-papierosów na zdrowie, a wyniki ich badań są zatrważające. W ciągu jednego tygodnia odnotowano 300 przypadków uszkodzenia płuc u osób palących elektroniczne papierosy, a 26 osób zmarło w wyniku ich używania.

Wdychanie mgiełki wytwarzanej przez e-papierosy wywołuje poparzenia chemiczne na powierzchni płuc!

E-papieros został stworzony jako zdrowsza alternatywa dla tradycyjnego palenia dla osób chcących zerwać z nałogiem i w taki sposób był właśnie reklamowany, stąd błędny wniosek, że jest on zdrowy. Elektroniczny papieros to urządzenie, które podgrzewa umieszczony w nim liquid i zamienia go w parę.

Liquid składa się z wody, gliceryny, nikotyny, substancji smakowej, glikolu propylenowego i innych dodatków w zależności od producenta. Zawiera więc także nikotynę tak samo jak zwykły papieros, a dodatkowo substancje chemiczne.

Z założenia nikotyny jest w nim mniej niż w tradycyjnym papierosie, jednak palacz może go palić niemal bez przerwy, przez co paradoksalnie wchłania jej dużo więcej niż podczas np. robienia sobie przerw w pracy na papierosa.

Ze względu na brak dymu tytoniowego i wydzielanie przez e-papierosy przyjemnie pachnącej mgiełki są one tolerowane w miejscach publicznych. Jednak trzeba przypomnieć, że tradycyjne papierosy, mimo swojego zapachu, początkowo w latach 80. XX wieku, gdy wchodziły na polski rynek również były tolerowane w przestrzeni publicznej. Wystarczy obejrzeć film z tamtych czasów, gdzie większość urzędników, a nawet polityków i zwykłych ludzi w domach czy na przystankach paliła papierosy. Obecnie nikt na coś takiego nie pozwoli i to nie tylko ze względu na zapach, ale przede wszystkim z powodu świadomości o bardzo negatywnym wpływie palenia zarówno czynnego, jak i biernego na zdrowie szczególnie kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych.

E-papieros w ciąży – jak wpływa na Twoje dziecko?

Okazuje się, że to nie nikotyna zawarta w e-papierosach, a chemiczne dodatki najbardziej szkodzą rozwijającemu się płodowi.

Skutki palenia e-papierosów w ciąży mogą być bardzo poważne dla dziecka, a są to przede wszystkim:

  • niska waga urodzeniowa,
  • wcześniactwo,
  • zagrożenie wystąpienia SIDS – nagłej śmierci łóżeczkowej,
  • wady wrodzone – rozszczep podniebienia, rozszczep powłok brzusznych, wady serca, żołądka i jelit,
  • astma i alergie,
  • częstsze zachorowania spowodowane obniżeniem odporności swoistej (np. przewlekłe zapalenie ucha środkowego, które może doprowadzić do głuchoty).

E-papieros w ciąży – jaki wpływ na dziecko ma bierne palenie?

Nie tylko paląca mama stwarza zagrożenie dla swojego dziecka, ale również bliscy, którzy palą e-papierosy w obecności niemowląt czy dzieci. Bierne palenie powoduje bowiem skłonność dziecka do częstych i nawracających infekcji, w tym zapalenia płuc i zapalenia ucha środkowego. Przyczynia się ono również do wystąpienia u dziecka astmy, wpływa także na układ hormonalny i neurologiczny. W dłuższej perspektywie może spowodować wystąpienie raka jamy ustnej, krtani, przełyku, płuc i trzustki oraz chorób serca.

Pamiętaj, że w ciąży odpowiadzasz nie tylko za zdrowie swoje, ale też rozwijającego się w Tobie dziecka. Nie jest to najlepszy czas na eksperymenty, a ze wszystkimi nowościami lepiej się w tym szczególnym czasie wstrzymać.

Źródło: pap.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Kawa w ciąży – pić czy nie pić?>>