Herbatka z róży, różane powidła, płyn do kąpieli z ekstraktem z płatków, aż wreszcie nowoczesne odkrycie skandynawskich naukowców – preparat łagodzący dolegliwości stawowe wyprodukowany z owoców dzikiej róży. Krzew ten od lat jest źródłem inspiracji nie tylko dla poetów, kucharzy i kosmetologów, ale także dla farmaceutów.
Eric Hansen, odkrywca pozytywnego wpływu proszku z dzikiej róży na stan naszych stawów, sprowokował do badań naukowców, którzy stwierdzili, że zawarta w dzikiej róży substancja zwana galaktolipidem ma właściwości lecznicze.
Owoc, który działa cuda
Prawidłowo przetworzone owoce – w kontrolowanym procesie suszenia w odpowiednich temperaturach – łagodzi dotkliwe bóle stawowe związane m.in. z reumatyzmem, które są efektem starzenia się organizmu.
Według najnowszych badań na dolegliwości stawowe cierpi połowa populacji po pięćdziesiątym roku życia i blisko 80 proc. osób po ukończeniu 80 lat. Problemy związane z bólem stawów coraz częściej dotykają także ludzi młodych. Staje się to po-woli masowym schorzeniem – chorobą cywilizacyjną.
Przyczyny bólu stawów
Przyczyn jej powstawania jest wiele, m.in. wady postawy, siedzący tryb życia, brak gimnastyki, a także otyłość. Zbyt duża masa ciała powoduje bowiem szybsze zużywanie się chrząstki między-stawowej, co obciąża stawy, wywołując bóle i stany zapalne.
Z czasem dochodzi do zwyrodnienia stawów – najistotniejszej części układu ruchu. Stają się one sztywne, tracą swą wilgotność i sprężystość. Wówczas nawet zwykły, naturalny ruch sprawia ból, pojawia się uczucie porannej sztywności i problemy z normalnym funkcjonowaniem. Wchodzenie po schodach czy założenie ubrania stają się nie lada wyzwaniem. Osoba cierpią-ca na dolegliwości stawowe bardzo dotkliwie odczuwa także wszelkie zmiany pogodowe.
Stawy a samopoczucie
Problemy ze stawami przekładają się ogólnie na słabsze samopoczucie, większe rozdrażnienie, problemy ze snem i reakcje nerwowe spowodowane uciążliwą dolegliwością. Odczucia te są potęgowane bezsilnością wobec kłopotów, jakie sprawiają codzienne czynności i uzależnieniem od innych osób, dla których stajemy się – w naszym odczuciu – balastem. Wówczas również zdajemy sobie sprawę z szybko upływającego czasu, co wpływa na gorsze samopoczucie psychiczne i może stać się jedną z przyczyn depresji.
Leczenie
W leczeniu dolegliwości reumatycznych ważne jest utrzymywanie chorego stawu w ruchu przez odpowiednią rehabilitację, a także środki farmakologiczne łagodzące ból i odbudowujące chrząstkę stawową.
informacja prasowa RedPen