Opublikowany przez: Kasia P. 2015-02-16 14:17:15
Dobre tłuszcze, które przyjmujesz w swojej ciążowej diecie, są odpowiedzialne za tworzenie się nowych połączeń w stale rozwijającym się mózgu Twojego dziecka. „Złe tłuszcze” natomiast (utwardzone tłuszcze roślinne i sztuczne) nie tyko spowalniają ten proces, lecz także blokują działanie enzymu odpowiedzialnego za przetwarzanie kwasów omega-3 DHA. Dlatego tak ważne jest rozróżnianie złych tłuszczów od dobrych i przyjmowanie odpowiedniej ilości tych drugich. Jak to zrobić?
Po pierwsze jedz więcej bezpiecznych ryb i owoców morza. No dobrze, ale które ryby są bezpieczne? Bez ograniczeń możesz smakować w takich rybach jak: anchois, anoplopoma, dorsz atlantycki, halibut biały, krewetki pacyficzne, łosoś, pstrąg alpejski i tęczowy, sardynki, sum amerykański, śledź, tuńczyk ( z puszki w sosie własnym). Całkiem spora lista, prawda? Jest w czym wybierać J
Bezpieczne są także takie ryby jak: halibut atlantycki, homar, krewetki atlantycki, makrela, tuńczyk biały świeży, czy tuńczyk żółtopłetwy, ale ich spożycie powinnaś ograniczyć do ok. 340g tygodniowo. Dajemy im żółte światło. Jedz jeśli akurat te ryby kochasz, ale ze wskazanym umiarem.
Czerwone światło bezdyskusyjnie zapalamy dla takich ryb jak: marlin, makrela królewska, miecznik, płytecznik, rekin. W przypadku tych ryb istnieje większe niebezpieczeństwo skażenia.
Zatem ryby w ciąży można jeść, a nawet trzeba, bo są jednym z podstawowych żródeł tak cennych kwasów omega -3. Jak wspomnieliśmy dzienna dawka dla kobiety w ciąży i karmiącej wynosi w tym przypadku 1000 mg, czyli 1 g. Aby mieć pewność, że Twoja dieta jest bogata w te kwasy powinnaś jeść ok. 340 g ryb lub bezpiecznych owoców morza tygodniowo oraz przyjmować ok. 500 mg kwasów omega-3 DHA/EPA dziennie w formie sprawdzonego suplementu diety.
Amerykańskie badania wykazują, że dieta przeciętnej kobiety zawiera jedynie 150 mg kwasów omega-3 DHA/ EPA. To bardzo mało i o wiele za mało dla kobiety w ciąży. Dzienna dawka zalecana przez lekarzy dla dorosłego człowieka to 500mg. Dlatego wciąż specjaliści mówią o tym, że jemy za mało ryb. W trakcie ciąży naprawdę warto się do nich przekonać!
Jak zmieniłaś dietę podczas ciąży? Czy przestawienie się na zdrowy styl życia sprawiało Ci trudność?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2015.02.17 14:49
Ryba- czasami i do niej mam obawy czy jest zdrowa.. gdzie ta ryba pływała.. Ale ogólnie rybki bardzo lubię.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.