Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Joanna P. Redakcja 2017-09-25 11:06:33
Autor zdjęcia/źródło: Dzień papieski, jerycho1960 pixabay, sxc Freepik
Idźmy naprzód z nadzieją! Nowe tysiąclecie otwiera się przed Kościołem niczym rozległy ocean, na który mamy wypłynąć licząc na pomoc Chrystusa – pisał Jan Paweł II w swoim Liście Apostolskim Novo Millenio Ineunte, a które stały się inspiracją tegorocznego hasła Dnia Papieskiego. Święto to jest obchodzone od 2001 roku. Jego celem jest oddanie hołdu wielkiemu Polakowi, pochylenie się nad jego nauczaniem oraz przybliżenie jego postaci przede wszystkim młodemu pokoleniu. Choć cała Polska włącza się w obchody tego dnia, to zajmują one szczególne miejsce w sercu każdego stypendysty i absolwenta Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – to oni sprawują pieczę nad wieloma ważnymi wydarzeniami związanymi z tym świętem.
Nasuwa się pytanie: kto tworzy to dzieło i kim są stypendyści? Fundacja została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. Po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski rok wcześniej pozostały spore fundusze, które chciano wykorzystać na jakiś zbożny cel. Najlepszym pomysłem okazał się ten, by stworzyć „żywy pomnik Jana Pawła II” – który żyje, pulsuje w rytm serc tworzącej go młodzieży, wzrastając z biegiem lat. Zasadniczym celem Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jest wspieranie zdolnej młodzieży z małych miejscowości i niezamożnych rodzin poprzez program stypendialny. Warto wspomnieć, że nie chodzi tu jednak tylko o wsparcie finansowe – Fundacja towarzyszy stypendyście w jego kroczeniu ku dorosłości, zapewniając mu formację duchową i integrację, m.in. poprzez organizowanie letnich obozów, dni skupienia oraz tworzenie się wspólnot akademickich. Fundacja wspiera również katolickie media w Polsce. Jedną z jej ważniejszych inicjatyw jest wręczanie nagród TOTUS TUUS – wyróżnień przyznawanych za propagowanie nauczania Jana Pawła II oraz za obronę godności człowieka.
Po owocach ich poznacie – mówi Ewangelia (Mt 7,16). Gdyby przełożyć te słowa na działania, których podejmują się stypendyści, można by się doliczyć choćby kilku istotnych przedsięwzięć, które zrodziły się od czasu powołania Fundacji. Stypendysta to osoba wrażliwa, pragnąca dzielić się otrzymanym dobrem z innymi. Można ją spotkać w hospicjum, domu dziecka lub pogodnej starości, pomagającą przy parafii, w Ognisku Wychowawczym, w OSP, działającą we wspólnotach, ruchach i stowarzyszeniach katolickich oraz w harcerstwie. Coraz popularniejszy wśród stypendystów staje się wolontariat misyjny. W zakończeniu swojego Listu, zatytułowanym Duc in altum (Wypłyń na głębię), Jan Paweł II podkreślał, że „dzisiaj Chrystus, którego kontemplujemy i miłujemy, wzywa nas, byśmy wyruszyli w drogę: »Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody (…)« (Mt 28, 19). Ten misyjny mandat wprowadza nas w trzecie tysiąclecie, wzywając nas, byśmy naśladowali entuzjazm pierwszych chrześcijan (…)”. Pośród podopiecznych Fundacji są osoby, które podejmowały się misji w Meksyku, Togo, Etiopii i Kenii, inni zaś wspierają misje np. poprzez przekazanie datków na ten cel.
Punktem centralnym w kalendarzu każdego stypendysty jest Dzień Papieski. Jest to święto obchodzone zawsze w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Papieża. Ma ono 4 wymiary: duchowy, artystyczny, intelektualny i charytatywny. Co to oznacza? Oprócz wspomnianych już wyżej aktywności i Mszy, stypendyści wraz z wolontariuszami i przyjaciółmi Fundacji organizują przedstawienia teatralne, kiermasze, miasteczka rodzinne oraz wiele innych atrakcji. Integralną częścią obchodów Dnia Papieskiego jest też zbiórka pieniężna, która zasila fundusz stypendialny dla podopiecznych Fundacji. W tym czasie w każdym zakątku Polski można dostrzec wolontariuszy w żółtych chustach i koszulkach, z puszkami na datki i uśmiechem na twarzy, rozdających naklejki z logo Fundacji lub Papieżem oraz fundacyjne krówki.
Dzień Papieski to jedna z okazji, aby połączyć swoje siły w budowaniu tego „żywego pomnika”. Nie bój się! Wypłyń na głębię!
Barbara Kisicka
Stypendystka Fundacji z Torunia
Stokrotka 2017.10.03 17:11
Aby pamięć nie zginęła..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.