Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: Dzień Kobiet @ freepik.com
Dzień Kobiet na całym świecie obchodzony jest 8 marca. W tym roku wypada w niedzielę, więc panie będą miały więcej czasu na świętowanie. Dzień Kobiet kojarzony jest głównie z czasami komunistycznymi, ponieważ to właśnie wtedy był on najbardziej promowany w naszym kraju przez władze i służył szerzeniu propagandy. Jednak jego korzenie są inne. Obecnie święto to celebruje kobiecość, która jest silna i krucha, poważna i szalona, odpowiedzialna i odważna.
Każdy mężczyzna w tym dniu czuje się w obowiązku, aby obdarowywać kwiatami i drobnymi upominkami wszystkie kobiety drogie jemu sercu, a więc nie tylko partnerki czy żony, ale też mamy, córki, siostry, przyjaciółki czy koleżanki z pracy.
Początków tego święta historycy dopatrują się w starożytnym Rzymie. Obchodzone tam na początku marca Matronalia związane były również ze świętowaniem początku nowego roku oraz celebrowaniem macierzyństwa i płodności. Kobiety w tym dniu otrzymywały od swoich mężów prezenty.
Natomiast Międzynarodowy Dzień Kobiet, jaki obchodzimy również obecnie, swój początek miał w ruchu feministycznym przypadającym na początek XX wieku. Ustanowiła go Socjalistyczna Partia Ameryki, a po raz pierwszy obchodzony był 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. W 1910 roku, czyli rok później, Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła Dzień Kobiet, który miał być obchodzony na całym świecie, ale nie ustaliła dokładnie jego daty. Najważniejszym jego założeniem było krzewienie idei praw kobiet. Po rewolucji październikowej w Rosji (1917 r.) Lenin za namową feministki bolszewickiej Aleksandry Kołłontaj ustanowił 8 marca oficjalnym świętem w Rosji. Od 1965 roku dzień ten w Rosji jest wolny od pracy.
Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech i Zambii.
W Polsce Dzień Kobiet stał się popularny w czasach PRL-u. Święto to wykorzystywane było przez władze komunistyczne do rozpowszechniania propagandy na temat użyteczności pracy kobiet dla Państwa Ludowego. 8 marca panie w zakładach pracy otrzymywały „luksusowe” (jak na tamte czasy) podarunki: kwiaty, czyli popularne goździki, rajstopy, ręczniki, ścierki, kawę, mydło. W prasie publikowane były portrety i życiorysy przodownic pracy.
Podobnie obchodzimy to święto i dziś. Jednak niemodne już goździki zastąpiły tulipany, a ostatnio coraz częściej wiosenne kwiaty doniczkowe takie jak żonkile czy hiacynty, a „luksusowe” komunistyczne podarki inne niewielkie upominki takie jak słodycze czy ulubione kosmetyki. Kobiety dostają je od swoich mężów, ojców, synów, narzeczonych czy chłopaków, ale nie tylko. Tradycja obdarowywania kobiet w miejscu pracy przetrwała do dziś. Również w szkołach drobny podarunek i wiosenny tulipan lub róża dla koleżanek z klasy oraz nauczycielek to obowiązkowy element każdego Dnia Kobiet.
W dużych miastach organizowane są również miejskie happeningi, którym przyświeca idea równego traktowania kobiet i mężczyzn.
CZYTAJ TEŻ:
Wierszyki na Dzień Kobiet – PIĘKNE, WESOŁE, WZRUSZAJĄCE!>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.