Opublikowany przez: Sonia.M 2018-05-18 11:53:24
Autor zdjęcia/źródło: Sejm Dzieci i Młodzieży nie odbędzie się w Dzień Dziecka; Instagram/@sejmrp
Z oficjalnego komunikatu opublikowanego na Twitterze dowiadujemy się, że Sejm Dzieci i Młodzieży nie odbędzie się z przyczyn niezależnych od Kancelarii Sejmu. Decyzja tłumaczona jest względami bezpieczeństwa i kwestiami organizacyjnymi. Jako jeden z powodów wskazywany jest protest rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Tylko w jaki sposób pokojowy protest może zagrażać dzieciom? Tego od przedstawicieli rządu nie możemy się dowiedzieć.
Twitter/Sejm RP
Sejm Dzieci i Młodzieży organizowany był nieprzerwanie od 1994 roku, zawsze 1 czerwca – w Dzień Dziecka. Akcja ma na celu propagowanie parlamentaryzmu i postaw patriotycznych wśród młodzieży.
Sejm DiM, tak jak Sejm RP liczy 460 posłów z tą różnicą, że kadencja młodych parlamentarzystów trwa rok. Spotykają się oni na jednej sesji w roku, która odbywa się w sali plenarnej. Przy okazji dzieci mogą zwiedzić Sejm i zapoznać się z pracą posłów.
Decyzja Kancelarii Sejmu wydaje się niezrozumiała. Poseł Piotr Apel z Kukiz'15 zauważa, że młodzi ludzie biorący udział w SDiM, przygotowywali się wcześniej do swoich ról i wielu z nich uczestniczyło w komisjach sejmowych, by móc pracować w parlamencie.
Późnym wieczorem, w czwartek 17 maja, Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało, że posiedzenie SDiM zostaje przełożone na wrzesień.
Aktualizacja: RMF FM informuje, że marszałkowie przełożonego posiedzenia, byli marszałkowie i posłowie Sejmu Dzieci i Młodzieży planują zorganizować 1 czerwca własne, alternatywne spotkanie. Zwrócili się z prośbą do Uniwersytetu Warszawskiego o udostępnienie odpowiednich sal. Po posiedzeniu planowany jest wspólny przemarsz przed budynek Sejmu.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.