Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja Źródło artykułu: Artykuł partnera 2022-01-04 12:08:27
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Żółtaczka u dzieci spowodowana jest zbyt dużym stężeniem bilirubiny we krwi. Przyczyną jest brak równowagi między produkcją bilirubiny a jej eliminacją z organizmu malucha [1]. Głównym objawem żółtaczki jest żółte zabarwienie skóry i błon śluzowych, widoczne u noworodków przy stężeniu bilirubiny 5–7 mg/dl. Żółtaczka u niemowlaka może mieć postać fizjologiczną lub być objawem hiperbilirubinemii [1].
Żółtaczka fizjologiczna pojawia się u większości noworodków wkrótce po porodzie i jest spowodowana procesem adaptacji przewodu pokarmowego i wątroby malucha. Przyczyną może być nadmiar bilirubiny, niedojrzałość wątroby oraz niedojrzałość układu krążenia na osi wątroba-jelita. Żółtaczka częściej występuje u wcześniaków niż donoszonych noworodków, ale nie jest powodem do nadmiernego niepokoju. Zazwyczaj ustępuje bez konieczności leczenia po około 7–14 dniach.
Przedłużająca się żółtaczka u noworodka może świadczyć o hiperbilirubinemii. Może to być objaw patalogiczny, wskazujący na problemy z wydalaniem bilirubiny i pracą wątroby oraz trzustki. Konieczna jest w takim przypadku konsultacja z lekarzem pediatrą, który zleci odpowiednie badania i dobierze metodę leczenia. W terapii żółtaczki u niemowląt stosuje się specjalne lampy fluorescencyjne ze światłem
białym lub niebieskim, lampy punktowe oraz materacyki fiberooptyczne. Emitowane światło powoduje przemianę bilirubiny do bezbarwnych produktów nieszkodliwych dla komórek, powstałe fotoizomery są usuwane z moczem i żółcią.
U około połowy noworodków karmionych piersią żółtaczka jest bardziej nasilona i trwa dłużej. Nie jest to jednak powód, by przerywać karmienie piersią i podawać maluchowi mleko modyfikowane. U niektórych noworodków żółtaczka pojawia się właśnie w wyniku zbyt późnego i zbyt rzadkiego karmienia piersią – żółtaczka u niemowląt nasila się, gdy są zbyt rzadko przystawiane do piersi, a zatem głodne [1]. Mechanizm żółtaczki u niemowląt związanej z mlekiem matki nie jest do końca poznany, ale w żadnym razie nie jest powodem do odstawienia dziecka od piersi. Pamiętajmy, że kobiece mleko jest najlepszym pokarmem dla noworodka i niemowlęcia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje, by dziecko karmić wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia. Aby osiągnąć najlepsze efekty, należy dbać o zdrową dietę w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Nie należy decydować się na nieuzasadnione dokarmianie mlekiem modyfikowanym, ponieważ karmienie butelką może powodować osłabienie laktacji [2]. Jeśli jednak z jakiegoś powodu (na przykład skąpej laktacji) dokarmiasz malucha mlekiem modyfikowanym, możliwym wyborem po 6. miesiącu życia będą produkty Enfamil Premium MFGM 2 mleko następne.
Bibliografia
1. Anna Sowa, Żółtaczka okresu noworodkowego, https://klinikaneonatologii.wum.edu.pl/sites/klinikaneonatologii.wum.edu.pl/files/zoltaczki_anna_sowa.pdf.
2.„Żywienie niemowląt i małych dzieci” pod redakcją Haliny Weker i Marty Barańskiej, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2014.
* Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne, przeznaczony jest dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia i nie powinien być podawany jako substytut mleka matki przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Enfamil Premium MFGM 2 jest ważnym elementem coraz bardziej urozmaiconej diety i może stanowić podstawę żywienia podczas wprowadzania produktów uzupełniających do diety Twojego dziecka, zgodnie z zaleceniem lekarza. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie sztuczne powinno następować w przypadku, gdy karmienie piersią jest niemożliwe lub utrudnione. Produkt powinien być stosowany jedynie po zasięgnięciu opinii niezależnych osób posiadających kwalifikacje w dziedzinie medycyny, żywienia lub farmacji bądź też innych specjalistów zajmujących się opieką nad matkami i dziećmi.
RB-M-88728
Artykuł Partnera
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.