Autor zdjęcia/źródło: @123RF, @pixabay dziecko w sieci, internet, bezpieczeństwo, dziecko, sieć
Rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego co robi ich dziecko w sieci. Jakie strony odwiedza, z kim pisze i co. A co czyha na dzieci w sieci? Znasz pojęcie seksting, mobbing lub pedofilii w internecie? Czy wystarczy tylko założenie odpowiedniego oprogramowania do blokowania nieodpowiednich stron internetowych? Może warto przejrzeć historię przeglądarki, gdy dziecko odejdzie od komputera? Pytanie czy nie będzie to ingerencja w jego sferę prywatną?
Z jakimi zagrożeniami może spotkać się nasze dziecko?
Agresja
Wystarczy wejść na pierwsze z brzegu forum i przejrzeć kilka wpisów by przekonać się ile agresji, wulgaryzmów płynie z wypowiedzi czytelników. Z tym może zetknąć się nasza pociesza surfując po internecie.
Portale społecznościowe
To w tej chwili najpopularniejsza forma istnienia w internecie. Same w sobie nie stwarzają dziecku zagrożenia jednak miejmy na uwadze to, że dzieci chętnie dzielą się informacjami o sobie, a to może zostać wykorzystane przez potencjalnych hakerów, przestępców czy pedofilii. Pamiętajmy, że nawet zdjęcie z wyjazdu może zostać potraktowane jako wskazówka dla złodzieja.
Czaty
Istnieje ich niezliczona ilość do których dzieci mają dostęp i z nich korzystają. Logujące się dziecko ma możliwość nie tylko stworzenia swojej osobowości na nowo, ale co istotne może natknąć się na osoby, które nie mają żadnych hamulców moralnych i mogą je skrzywdzić. W tym przypadku również nasza pociecha jest narażona na przestępców, których celem jest wyłudzenie informacji nie tylko o dziecku, ale także o nas samych.
Zmiana tożsamości
Dziecko, które loguje się do sieci ma nieograniczoną możliwość w tworzeniu swojego nowego „ja”, swojego alter ego z którym z czasem może zaczynać się coraz bardziej utożsamiać.
Jak więc uchronić swoje dziecko przed negatywnym wpływem internetu?
Ochrona naszej pociechy wbrew pozorom nie jest zbyt trudna, a zarazem skomplikowana nawet jeśli czujemy się laikami w korzystaniu internetu. Oto kilka naszych rad:
- Ustal z dzieckiem czas podczas którego będzie korzystało z internetu
- Ustaw komputer w ogólnodostępnym miejscu, tak abyś miała go na widoku
- Odkrywaj sieć wraz ze swoim dzieckiem
- Zwróć uwagę na to jakie informacje Twoja pociecha umieszcza w internecie
- Ustalcie jakie strony internetowe może odwiedzać Twoje dziecko
- Uświadom dziecko, że osoba poznana w wirtualnym świecie nie zawsze musi być tą za kogo się podaje i nie musi mówić prawdy.
- Pokaż dziecko wartościowe treści, strony internetowe.
I co ważne! Jeśli Twoje dziecko stanie się ofiarą przestępstwa internetowego niczego nie kasuj.
A co najważniejsze: rozmawiaj ze swoim dzieckiem!