Na forach mam często pojawia się pytanie: Jak mam zmusić moje dziecko do jedzenia? Co zrobić, bo dziecko nie chce jeść? Temat jest popularny, a porad jest mnóstwo. Wybraliśmy dla Was kilka skutecznych i sprawdzonych trików, które pomogą niejadkowi nabrać apetytu. Nasze porady możesz zastosować już dla mucha od pierwszego roku życia, bo mniejsze dzieci zwykle chętnie jadają zarówno mleczne, jak i pierwsze stałe posiłki.
#1 Dziecko nie chce? Nie zmuszaj do jedzenia
Podstawowym błędem rodziców jest dokarmianie na siłę. „Zjedz jeszcze troszkę. Za mamusię, za tatusia..” – znasz to, prawda? Dobrze jest zrezygnować z dokarmiania dziecka, kiedy to nie chce już jeść. Dzieci doskonale wiedzą, kiedy są najedzone i potrafią to sobie regulować. To my, dorośli zwykle uważamy, że dziecko zjadło za mało.
# 2 Dziecko nie chce jeść warzyw. A te które lubi?
Czy lubisz dostawać do jedzenia potrawy, których smaku nie znosisz? Dziecko też nie. Dlatego dobrze jest dać maluchowi wybór i pozwolić próbować nowych smaków. U maluchów sprawdza się metoda BLW (czyli Bobas Lubi Wybór). Stosując ją serwujemy dziecku kilka potraw (dostosowanych oczywiście do wieku i etapu rozszerzania diety). Na przykład na obiadek dziecko dostaje na tacce, do wyboru, ugotowane na parze kawałki: ziemniaka, marchewki, brokuła, czy pietruszki. Sam zjada ile potrzebuje i wie, co mu smakuje. Stosując BLW warto nakładać dziecku nieco więcej potraw, gdyż zwykle polowa ląduje na podłodze albo na śliniaku.
#3 Zaangażuj niejadka w gotowanie
Dziecko nie chce jeść? Zaproponuj mu wspólne gotowanie. Już nawet 3 -latki chętnie spędzą z mamą czas w kuchni. Najpierw ustalcie na co dziecko ma ochotę, potem zróbcie wspólne zakupy. Zabawa połączona z rodzinnym gotowaniem to super sprawa. Oczywiście dostosuj formę kucharzenia do umiejętności i wieku dziecka. Fajnie, jeśli przygotowane prze Was jedzenie będzie kolorowe i pachnące – aspekt wzrokowy potrawy jest dla malucha bardzo ważny.
# 4 Dziecko nie chce jeść? Zlikwiduj przekąski!
Czasem rodzice żalą się, że maluch nie zjadł obiadu. Albo w ogóle nie tknął kolacji. A zapominają, że między posiłkami dziecko zjadło banana, ciasteczka, trochę czekolady no i jeszcze żelki. Bylibyście głodni po takiej porcji? Raczej nie. Dziecko ma podobnie, dlatego zrezygnuj z przekąsek pomiędzy posiłkami. Od dziś nie ma podjadania! I ważne, aby przerwy między posiłkami głównymi wynosiły około 3-4 godzin.
CZYTAJ TEŻ:
>> Mamo, miej dobre relacje z innymi